ΑΕΛ

Ολυμπιακός-Λάρισα 1-0

μητρογλου για γκαρα

Σε... παιδικό πάρτι εξελίχθηκε το Super Cup με τους μικρούς του Ολυμπιακού (1-0 τη Λάρισα) να πανηγυρίζουν την πρώτη κούπα της χρονιάς

Κολλημένος με τις κούπες! Ο Ολυμπιακός πρόσθεσε στην τεράστια τροπαιοθήκη του έναν ακόμα τίτλο, τον 62ο της μοναδικής ιστορίας του!
Ύστερα από έντεκα χρόνια, ο θεσμός του Super Cup επέστρεψε στο χάρτη του ελληνικού ποδοσφαίρου και η πειραϊκή ομάδα έκανε ένα ακόμα τρόπαιο δικό της. Στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τη Λάρισα με 1-0 χάρη στο γκολ του Κωνσταντίνου Μήτρογλου στο 39ο λεπτό και κατέκτησαν το τέταρτο Super Cup στην ιστορία τους (1980, 1987, 1992, 2007). Τέσσερις τελικούς Super Cup έχουν παίξει οι ερυθρόλευκοι και κατέκτησαν και τους τέσσερις!

Oι δύο προπονητές, όπως είχαν προαναγγείλει, παρέταξαν ως επί το πλείστον αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές, ενώ ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε στη βασική ενδεκάδα, δύο παίκτες από την ομάδα Νέων του συλλόγου (Κατσικογιάννης, Σοϊλέδης) κι έναν ως αλλαγή (Βασιλόγιαννη). Και οι τρεις τους άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις...

Oι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Σηφάκης, Πάντος, Ζεβλάκοβ, Τοροσίδης, Αρτσούμπι, Κατσικογιάννης, Μενδρινός, Σοϊλέδης (77' Γκαλέτι), Νούνιες (77' Βασιλόγιαννης), Μήτρογλου, Κωνσταντίνου.

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Φέρστερ, Κατσιαρός, Μπαχράμης (57' Μουνιόθ), Ιγκλέσιας (46' Κυριακίδης), Βεργώνης (46' Αλεξάνδρου), Λαμπρόπουλος, Κόζλεϊ, Πάρα.

Διαιτητής: Κώστας Καπιτανής (Κύπρος)

Βοηθοί: Φρίξος Πέτρου (Κύπρος), Αθηνόδωρος Ιωάννου (Κύπρος)

Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντίνος Παπασταμάτης (Ελλάδα)

Κίτρινες κάρτες: Κατσικογιάννης στο 31' (Ολυμπιακός), Μπαχράμης στο 33', Κυριακίδης στο 87' (Λάρισα)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-1-2. Όπως θα διαπιστώσετε, οι αλλαγές στο βασικό σχήμα ήταν σαρωτικές. Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Σηφάκης, με τον Πάντο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Αρτσούμπι στο αριστερό. Τοροσίδης και Ζεβλάκοβ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ο νεαρός Κατσικογιάννης αγωνίστηκε ως αμυντικός μέσος, έχοντας στα δεξιά του τον Μενδρινό και τον Σοϊλέδη στα αριστερά. Ο Νούνιες αγωνίστηκε πίσω από τους δύο επιθετικούς, τους Μήτρογλου και Κωνσταντίνου, ο οποίος συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος στη βασική ενδεκάδα της πειραϊκής ομάδας (σε επίσημο παιχνίδι).

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Δώνης παρέταξε τη Λάρισα με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Κηπουρός, δεξιά στην άμυνα ο Μπουκουβάλας, αριστερά ο Κατσιαρός και οι Φέρστερ-Βενέτης οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μπαχράμης, Ιγκλέσιας και Βεργώνης, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Πάρα, Κόζλεϊ και Λαμπρόπουλος.

Το "Γέωργιος Καραϊσκάκης" δεν είχε πολύ κόσμο... Γύρω στους 10.000 ήταν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού και περίπου 100 οι οπαδοί της ΑΕΛ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο αγώνας άρχισε με τη Λάρισα να έχει την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά ο Σηφάκης απομάκρυνε εκπληκτικά σε κόρνερ, με το δεξί χέρι, το τακουνάκι του Μπαχράμη από το ύψος της μικρής περιοχής. Οι ερυθρόλευκοι "απάντησαν" στις ευκαιρίες στο 12', αλλά ο Κωνσταντίνου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Ο Κύπριος επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Κηπουρό, αλλά το δεξί σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα ο πορτιέρο της Λάρισας να απομακρύνει την μπάλα με τα πόδια.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη είχαν την πρωτοβουλία στη μεσαία γραμμή και στο 19' έχασαν απίστευτη τριπλή ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μιχάλης Σηφάκης, όμως, έδειξε πως ο Ολυμπιακός μπορεί βάσιμα να ελπίζει στις υπηρεσίες του. Ο Λαμπρόπουλος έκανε το δεξί μακρινό σουτ, ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια. Στην επαναφορά, πάλι ο διεθνής πορτιέρο απομάκρυνε το σουτ του Κόζλεϊ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η ΑΕΛ είχε και τρίτη ευκαιρία στην ίδια φάση! Ο Μπαχράμης πήρε το... ριμπάουντ, έκανε το σουτ από απόσταση βολής, όμως πάλι ο Σηφάκης είπε "όχι", μπλοκάροντας την μπάλα με διπλή προσπάθεια. Σπουδαία στιγμή για τη Λάρισα, σπουδαία και η τριπλή επέμβαση του ερυθρόλευκου γκολκίπερ.

Από το 20' και μετά, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς και στο 29' ο Μήτρογλου ήταν έτοιμος να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπουκουβάλας πρόλαβε, έκανε το τάκλιν και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ο επιθετικός του πρωταθλητή Ελλάδας, όμως, δέκα λεπτά αργότερα (39') ο διεθνής επιθετικός βρήκε δίχτυα. Ο Αριστείδης Σοϊλέδης, με μία εκπληκτική σέντρα από τα αριστερά, τροφοδότησε τον Κωνσταντίνο Μήτρογλου, ο οποίος με κεφαλιά-κανονιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της αριστερής γωνίας του Κηπουρού, ο οποίος έμεινε κυριολεκτικά άγαλμα. Ήταν το 1-0 για τον Ολυμπιακό, σε μία συνεργασία δύο παικτών που αν συνεχίσουν την σκληρή δουλειά θα αφήσουν εποχή στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Στην επανάληψη, οι ερυθρόλευκοι δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παρά τις τρεις γρήγορες αλλαγές του Γιώργη Δώνη, ο οποίος "γέμισε" το κέντρο με την είσοδο των Κυριακίδη και Αλεξάνδρου, όμως η ομάδα του δεν απείλησε ουσιαστικά τον πρωταθλητή Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός δεν έδωσε χώρο στον αντίπαλο και οι παίκτες του κρατούσαν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές του Τάκη Λεμονή θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Στο 50', ο Μενδρινός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Κωνσταντίνου δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα στην προβολή που επιχείρησε και οι αμυντικοί της Λάρισας απομάκρυναν την μπάλα.

Η επόμενη αξιοσημείωτη φάση έγινε στο 71'... Ο Μενδρινός εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Ζεβλάκοβ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Κόζλεϊ πρόλαβε τον Τοροσίδη και έδιωξε την μπάλα μακριά. Στο 77', ο Γκαλέτι πήρε τη θέση του εξαιρετικού Σοϊλέδη, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση. Τέσσερα λεπτά αργότερα (81'), ο Αργεντινός σούπερ σταρ εκτέλεσε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κηπουρού. Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ήταν πάλι για λογαριασμό του Ολυμπιακού, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ το δεξί σουτ του Γκαλέτι.

Με το σφύριγμα της λήξης, ο Τάκης Λεμονής αναφώνησε "το πρώτο"! Ο προπονητής του Ολυμπιακού θέλει να δει την ομάδα του νταμπλούχο Ελλάδας στο τέλος της τρέχουσας σεζόν.

*Μετά από συμφωνία της ΕΠΟ με την κυπριακή ομοσπονδία ποδοσφαίρου, το Super Cup Ελλάδας διαιτήτευσε Κύπριος ρέφερι (ο κορυφαίος στη Μεγαλόνησο), με δύο συμπατριώτες του βοηθούς.
Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής (προπονητής Ολυμπιακού): " Ήταν ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες το είδαν διαφορετικά. Προσπαθήσαμε να ξεκουράσουμε παίκτες λόγω της δύσκολης συνέχειας. Δώσαμε την ευκαιρία σε νέα παιδιά να αγωνιστούν, όπως και σε παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής. Σε γενικές γραμμές ήταν ενδιαφέρον παιχνίδι και ο κόσμος που το είδε ευχαριστήθηκε. Οι παίκτες που θα καλύψουν τις θέσεις τους στον αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης (σ.σ. του τραυματία Άντζα και του τιμωρημένου Τοροσίδη) ξέρουν τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας. Ξέραμε ότι θα είχαμε απουσίες μέσα στη σεζόν. Θα είμαστε έτοιμοι να ανταποκριθούμε. Έπαιξαν και τα δύο παιδιά (σ.σ. Κατσικογιάννης, Σοϊλέδης) καλά. Προσπαθούμε να ανεβάζουμε στην πρώτη ομάδα παιδιά από τη Νέων. Η σημερινή ομάδα των Νέων, μας δίνει ελπίδες για το μέλλον".

Γιώργος Δώνης (προπονητής Λάρισας): " Η ομάδα θα έπαιζε αλλιώς αν το παιχνίδι γινόταν πριν από την έναρξη της σεζόν. Θα παίζαμε για να κατακτήσουμε το τρόπαιο. Σήμερα ξεκουράσαμε ποδοσφαιριστές εν όψει της δύσκολης συνέχειας. Έβγαλα συμπεράσματα για τους ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησα σήμερα. Ποιους δηλαδή θα μπορώ να χρησιμοποιήσω στο μέλλον. Πλέον, η προσοχή μας στρέφεται στο προσεχές ματς με την Ξάνθη το οποίο για εμάς είναι οριακό. Σε σχέση με το σημερινό παιχνίδι, προτεραιότητα είχε το πρωτάθλημα. Γενικά πρέπει να ρίξουμε εκεί το βάρος γιατί έχουμε μείνει πίσω, ύστερα από κάποιες ήττες που κάναμε. Πρέπει να επιστρέψουμε στις νίκες. Δεν με νοιάζει να παίζουμε καλά, μόνο να κερδίζουμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμασταν τόσο πιεστικοί. Έπαιξαν παίκτες που δεν έχουν αγωνιστεί μαζί. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλα και τον Αλεξάνδρου, που μόλις επέστρεψε από τραυματισμό. Γενικά δεν είχαμε καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο".

Ο Κωνσταντίνος Μήτρογλου, που αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης, δήλωσε: " Σημασία έχει ότι κερδίσαμε ένα κύπελλο. Να κερδίσουμε περισσότερα. Ξέραμε ότι θα το κερδίσουμε, το θέλαμε. Θέλω να βοηθήσω την ομάδα. Αν νομίζει ο προπονητής ότι είμαι έτοιμος να με βάλει, θα το κάνει".

O Τάσος Πάντος δήλωσε: " Δεν σημαίνει κάτι που σήκωσα εγώ το κύπελλο. Απλά έτυχε να φοράω εγώ το περιβραχιόνιο και να σηκώσω εγώ το κύπελλο".

Ο Μιχάλης Σηφάκης είπε: " Σημασία έχει η νίκη και όχι η δική μου απόδοση. Έχουμε δύσκολη συνέχεια και ελπίζω να πάμε το ίδιο καλά".

Ο Βασίλης Τοροσίδης υποστήριξε: " Είναι σημαντικό ότι κατακτήσαμε το τρόπαιο. Μπήκαμε σοβαρά στο παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξαν οι λεγόμενοι βασικοί. Τα νεαρά παιδιά έπαιξαν πολύ καλά και δίκαια κερδίσαμε. Ο προπονητής μας υπολογίζει όλα τα παιδιά και ο κάθε παίκτης είναι σημαντικός. Όπως προείπα, οι νεαροί παίκτες είναι καλοί και θα βοηθήσουν. Θα μου λείψει ο αγώνας με τη Ρεάλ. Δεν σκεφτόμαστε τη Ρεάλ, σκεφτόμαστε τώρα τον ΠΑΟΚ".

Τέλος, ο Ροντρίγκο Αρτσούμπι ανέφερε: " Δείξαμε ότι υπάρχουν λύσεις στο ρόστερ, υπάρχουν ποδοσφαιριστές που μπορούν να βοηθήσουν. Είναι ο πρώτος τίτλος της σεζόν και θέλαμε να τον κατακτήσουμε. Είναι σημαντικό ότι πήραμε το Super Cup και ελπίζουμε ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι τίτλοι. Ναι, έπαιξα αριστερό μπακ. Δεν έχω πρόβλημα να αγωνίζομαι όπου θέλει ο προπονητής μου. Είναι σημαντικός ο προπονητής μου και έχω να μάθω πολλά απ' αυτόν".
Όλα τα λεφτά
*Η τριπλή απόκρουση του Μιχάλη Σηφάκη στο 19ο λεπτό του αγώνα... Θύμισε το ανάλογο κατόρθωμα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στο Τορίνο με αντίπαλο τη Γιουβέντους το 1999, όταν και είχε κάνει παρόμοια τριπλή επέμβαση.

*Παράλληλα, πρέπει να κρατήσουμε τη θετικότατη εμφάνιση των Σοϊλέδη και Κατσικογιάννη κατά πρώτο λόγο και του Βασιλόγιαννη κατά δεύτερο (αγωνίστηκε ως αλλαγή). Τρία νέα παιδιά που έχουν λαμπρό μέλλον στον Ολυμπιακό.

*Τέλος, η εκτελεστική δεινότητα του Κωνσταντίνου Μήτρογλου, ο οποίος στη φάση του γκολ έδειξε πως γνωρίζει άψογα τη θέση του σέντερ φορ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" έπρεπε να είχε περισσότερο κόσμο.
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των γηπεδούχων Oλυμπιακός
(Τάκης Λεμονής): Σηφάκης, Πάντος, Ζεβλάκοβ, Τοροσίδης, Αρτσούμπι, Κατσικογιάννης, Μενδρινός, Σοϊλέδης, Νούνιες, Μήτρογλου, Κωνσταντίνου.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λάρισα
(Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Μπουκουβάλας, Φέρστερ, Βενέτης, Κατσιαρός, Μπαχράμης, Βεργώνης, Λαμπρόπουλος, Ιγκλέσιας, Πάρα, Κόζλεϊ.
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης
Διαιτητής: Καπιτανής (Κύπρος)
Βοηθοί: Φρίξος Πέτρου, Αθηνόδωρος Ιωάννου (Κύπρος)

1' Έναρξη αγώνα
Σέντρα από την Λάρισα.
4' Σουτ Oλυμπιακός Μήτρογλου
Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Μήτρογλου που πέρασε δύο παίκτες της Λάρισας επιχείρησε ένα δυνατό σουτ απο μακρινή απόσταση όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
6' Ευκαιρία Oλυμπιακός Μπαχράμης
Εκπληκτική επέμβαση από τον Μιχάλη Σηφάκη καθώς ύστερα από σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού ο Μπαχράμης έκανε τακουνάκι από κοντινή θέση αλλά ο κρητικός γκολκίπερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
12' Ευκαιρία Oλυμπιακός Κωνσταντίνου
Λάθος απο τους αμυντικούς της Λάρισας, ο Κωνσταντίνου γίνεται αποδέκτης της μπάλας βγαίνει τετ α τετ, όμως ο Κηπουρός σώζει την εστία του απο σίγουρη παραβίαση διώχνοντας με τα πόδια.
16' Σχόλιο
Ανοιχτό παιχνίδι στα πρώτα 16 λεπτά και από τις δύο ομάδες.
19' Ευκαιρία Λάρισα
Εξαιρετική επέμβαση από τον Σηφάκη. Ο Λαμπρόπουλος κάνει ένα δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω απο την μεγάλη περιοχή, ο Σηφάκης αποκρούει εντυπωσιακά με τα πόδια, ο Κόζλεϊ παίρνει το ριμπάουντ κάνει το σουτ, όμως ο ερυθρόλευκος τερματοφύλακας διώχνει και πάλι και στην τρίτη προσπάθεια της Λάρισας ο Μπαχράμης δεν καταφέρνει να κερδίσει τον Έλληνα γκολκίπερ που μπλοκάρει την μπάλα.
29' Ευκαιρία Oλυμπιακός Μήτρογλου
Ωραία κάθετη πάσα από τον Κωνσταντίνου, ο Μήτρογλου βγαίνει σε ευνοϊκή θέση όμως καθυστερεί να κάνει το σουτ και ο Μπουκουβάλας προλαβαίνει να διώξει την μπάλα.
31' Κίτρινη κάρτα Oλυμπιακός Κατσικογιάννης
33' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Μπαχράμης
39' Γκολ Oλυμπιακός Μήτρογλου
Γλυκιά σέντρα ακριβείας από τα αριστερά του εξαιρετικού Σοϊλέδη, ο Μήτρογλου έκανε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριακίδης πήρε την θέση του Ιγκλέσιας.
Στην θέση του Βεργώνη πέρασε ο Αλεξάνδρου.
50' Ευκαιρία Oλυμπιακός Κωνσταντίνου
Ο Μενδρινός με ντρίμπλα ξέφυγε ωραία από αμυντικό της Λάρισας, μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως ο Κωνσταντίνου από κοντινή θέση δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
54' Σχόλιο
Οι ερυθρόλευκοι έχουν τον πλήρη έλεγχο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
57' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Μουνιόθ παίρνει την θέση του Μπαχράμη.
68' Σχόλιο
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει, με τον Ολυμπιακό να έχει την υπεροχή.
77' Αλλαγή παίκτη Oλυμπιακός
Ο Γκαλέτι μπαίνει στην θέση του Σοϊλέδη.
Στην θέση του Νούνιεζ μπαίνει ο Βασιλόγιαννης.
81' Δοκάρι Oλυμπιακός Γκαλέτι
Ο νεοεισελθών Λουτσιάνο Γκαλέτι εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από τα αριστερά κοντά στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κηπουρού.
87' Κίτρινη κάρτα Λάρισα
Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη για δυνατό φάουλ στον Γκαλέτι.
90' Σχόλιο
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στον τελικό του Σούπερ Καπ.
90' Σουτ Oλυμπιακός
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σε αντεπίθεση, ο Μήτρογλου έδωσε πάσα στον Γκαλέτι, με το δυνατό σουτ του Αργεντινού από το ύψος της μεγάλης περιοχής να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Κοτσόλη.