Εφές Πίλσεν-Άρης: 74-84

Με την... ευλογία του Βαρθολομαίου, ο Άρης επικράτησε της Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 84-74...

Ο Χάνο Μότολα, παρουσιάστηκε στην καλύτερή του κατάσταση από τη στιγμή που φόρεσε τη φανέλα του Άρη (22 πόντοι), αλλά ποιον να εξαιρέσει κάποιος από αυτή τη σπουδαία εμφάνιση. Κανέναν, αφού μετά το νωθρό του ξεκίνημα (2 τάπες στα ίσα από τον Γουντς), ο Τζερεμάια Μάσεϊ, σημείωσε 19 πόντους και κράτησε την ομάδα σε δύσκολα σημεία του.
Ο Σάββας Ηλιάδης, εκμεταλλεύθηκε τον χρόνο συμμετοχής που του δίνει το τελευταίο διάστημα ο Χέρμπερτ και με σούπερ άμυνα και καταλυτική επιθετική συνδρομή στο τρίτο δεκάλεπτο (3 τρίποντα που "έκοψαν" τα πόδια των Τούρκων). Αλλά και οι Ντάριους Ουάσιγκτον (16 πόντοι και πολύ καλή οργανωτική παρουσία σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο) και Γιώργος Καλαϊτζής, που παρότι έμεινε άποντος, έκανε άριστα τη δουλειά του, ειδικά κρατώντας τον ρυθμό που έπρεπε στην τελευταία περίοδο.

Συγχαρητήρια αναλογούν και στους οπαδούς της Έφες Πίλσεν, που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα για ένα τόσο σπουδαίο παιχνίδι, χωρίς ακρότητες και με χειροκρότημα στο τέλος για τους νικητές. Το μόνο "φάουλ" που έκαναν, ήταν η ανάρτηση από μία ομάδα 10 ατόμων, ενός πανό που ανέγραφε: " Από το 1453".

Το εκρηκτικό και γρήγορο ξεκίνημα της Έφες, με την κυριαρχία του πανύψηλου Γουντς και τους συνεχείς αιφνιδιασμούς, ισορρόπησε άμεσα ο Άρης, που αντέδρασε στο 8-2, μειώνοντας σε 8-6, όταν ο Μότολα τροφοδοτήθηκε σωστά και οι "κίτρινοι", κράτησαν τον ρυθμό χαμηλά. Όταν πήρε μπρος και ο Μάσεϊ, που έκανε άσχημη εκκίνηση στο ματς, η ομάδα του Χέρμπερτ μπήκε για τα καλά στο ματς και μέχρι ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, διατηρήθηκε το ντέρμπι. Σε εκείνο το σημείο, όμως, "χτύπησε", ο Ντρου Νίκολας, που με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 17-10, του δεκαλέπτου.

Όπως και στην πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη, ο Άρης μπήκε μουδιασμένος και αιφνιδιάστηκε από τους αντιπάλους του, που έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, λόγω της κακής περιφερειακής άμυνας και των κακών επιστροφών. Παρά το τάιμ άουτ του Καναδού, η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της περιόδου, αλλά με τον Ουάσιγκτον, να δίνει λύσεις τόσο οργανωτικά, όσο και αμυντικά, το παιχνίδι έδειχνε να ισορροπεί, με τους "κίτρινους", να μειώνουν σταδιακά βγάζοντας κάποιους αιφνιδιασμούς και βελτιώνοντας τις επιστροφές τους.

Παρότι οι Αμερικανοί, των γηπεδούχων επέβαλαν για ένα δίλεπτο τον ρυθμό τους και η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 10 (34-24), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, αυτή τη φορά το τάιμ άουτ του Χέρμπερτ, έπιασε τόπο. Η καλή άμυνα και τα καλάθια των Τέρι και Μάσεϊ, οδήγησαν σε σερί 0-7 και το πρώτο μέρος έκλεισε με σκορ 34-31, δηλαδή τη μικρότερη διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Ιδανική ήταν η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, για τον Άρη, που χάρη στις καλά οργανωμένες επιθετικές του προσπάθειες, κατάφερε να πάρει άμεσα το προβάδισμα, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (39-42 με τρίποντο του Ηλιάδη). Η καταπληκτική άμυνα των παικτών του Χέρμπερτ και ο σούπερ-Ηλιάδης, που εκτός από την πολύ καλή άμυνα που έπαιζε και στο πρώτο μέρος, έδωσε και τρία τρίποντα στην επίθεση, τόνωσαν την ψυχολογία του Άρη, που με τα καθοριστικά καλάθια και του Μάσεϊ έκλεισε προηγούμενος την τρίτη περίοδο (51-54).

Η ψυχραιμία του Άρη, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελευταία περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας, απέδειξε ότι έχει την ικανότητα να κρατάει την υπέρ του κατάσταση. Η εμπειρία του Γιώργου Καλαϊτζή, οδήγησε σε συνετές επιλογές στην επίθεση και με σουτ στο τέλος του χρόνου και υπό καλές προϋποθέσεις, η διαφορά διαρκώς ανέβαινε για να φτάσει 5 λεπτά πριν τη λήξη στους 9 πόντους (55-64), με τα ατού των Τούρκων, μπλοκαρισμένα. Όσο κι αν προσπάθησε η Έφες, κυρίως με τον Νίκολας, δεν μπόρεσε να αντιδράσει απέναντι στους πολύ καλούς Μάσεϊ και Μότολα, που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και τελικά, έδωσαν τη σπουδαία-κυρίως από ψυχολογικής πλευράς-νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-31, 51-54, 74-84

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Έφες (Μπλατ): Νίκολας 20 (3), Πεν 6, Γουντς 10, Γκρέγκορι 13 (1), Άμπι 2, Γκόνλουμ 7, Ράιτ, Κούτζο 10, Αρσλάν 3 (1), Χάτσον 3

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 9 (1), Ράιτ 7 (1), Καλαϊτζής, Ηλιάδης 11 (3), Μπόισα, Μότολα 22 (3), Μάσεϊ 19 (1), Τσαλδάρης, Ουάσιγκτον 16 (1)

Χέρμπερτ: " Το καλύτερο ματς του Μότολα"
Το εγκώμιο των Σάββα Ηλιάδη και Χάνο Μότολα, έπλεξε ο προπονητής του Άρη, μετά το τέλος του παιχνιδιού με την Έφες Πίλσεν. Ο τεχνικός των "κιτρίνων", ξεκαθάρισε ότι ήδη η ομάδα σκέφτεται το ματς με την Ολυμπιάδα.

" Καταφέραμε να απομονώσουμε τους διαιτητές και τον κόσμο. Στρέψαμε την προσοχή μας στο παιχνίδι και πήραμε μία μεγάλη νίκη. Δεν πανηγυρίζουμε, κοιτάζουμε από τώρα το ματς με την Ολυμπιάδα".

Μιλώντας για την απόδοση που είχε τόσο ο Χάνο Μότολα, όσο και ο Σάββας Ηλιάδης, τόνισε: " Ο Μότολα έκανε το καλύτερό του παιχνίδι, εκμηδενίζοντας και τον Χάτσον. Όσον αφορά στον Ηλιάδη, είναι πολύ σημαντικό για έναν παίκτη που δεν έχει μεγάλο χρόνο συμμετοχής να παίζει έτσι στην επίθεση αλλά και στην άμυνα, πάνω στον Νίκολας".

Ο Γιώργος Καλαϊτζής, τόνισε στην τοποθέτησή του: " Ήμασταν αποφασισμένοι για τη νίκη και παίξαμε συγκεντρωμένα. Το πανό που ανέβασαν οι Τούρκοι πριν το παιχνίδι (10 παιδιά έγραψαν "από το 1453"), μας πείσμωσε ακόμα περισσότερο".

Από την πλευρά του, ο Ρεϊσόν Τέρι, είπε, αναφορικά και με την κακή εμφάνιση της προηγούμενης εβδομάδας στο Μιλάνο: " Οι ομάδες και οι παίκτες έχουν τα πάνω και τα κάτω τους. Πήραμε μία σημαντική νίκη, δεν θριαμβολογούμε και συνεχίζουμε".

Για την πολύ μεγάλη νίκη, μίλησε και ο Σάββας Ηλιάδης: " Παίξαμε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και ήμασταν κοντά στο σκορ. Τα πήγαμε πολύ καλά στην άμυνα, ενώ είχαμε σωστές επιλογές στην επίθεση. Το θέλαμε πιο πολύ και πήραμε μια σημαντική νίκη. Είμαστε ομάδα που διαθέτει χαρακτήρα και ποιότητα. Έτσι θα πρέπει να συνεχίσουμε. Πολλοί αμφέβαλλαν ότι θα έχουμε κίνητρο στον αποψινό αγώνα για να διεκδικήσουμε τη νίκη επιεδή είχαμε περάσει στους "16" της Ευρωλίγκα".

"Η απάντηση μας είναι ότι παίζουμε σε μια πολύ μεγάλη ομάδα και πρέπει πάντα να αγωνιζόμαστε για να κερδίζουμε. Εκτός από αυτό όμως είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν ισχυρό αντίπαλο που διαθέτει μια δύσκολη έδρα. Αυτοί είναι πολύ σημαντικοί λόγοι για να έχεις κίνητρο. Από εκεί και πέρα, δεν θέλουμε να ονειροβατούμε. Στεκόμαστε γερά στα πόδια μας και κοιτάμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά και προχωράμε. Αφιερώνουμε την αποψινή νίκη στους φιλάθλους μας και τους περιμένουμε στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδους στην Ευρωλίγκα κόντρα στη Μακάμπι

".

Όσον αφορά, στον Βλάντιμιρ Μπόισα, εξήγησε: " Η νίκη ήρθε μέσα από την ομαδική δουλειά. Όλα τα παιδιά έκαναν τέλεια δουλειά και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν χάσαμε την συγκέντρωση μας. Αντίθετα παίξαμε με πάθος στην επίθεση, με τον Μότολα, τον Ηλιάδη, τον Μάσεϊ, τον Ράϊτ και τον Ουάσιγκτον να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η πολύ καλή μας άμυνα πάνω στον Χάτσον που σημείωσε μόλις τρεις πόντους σταματώντας έτσι την Εφές Πίλσεν μέσα στην ρακέτα. Οι φίλαθλοι του Άρη και όλοι οι Έλληνες γενικότερα θα πρέπει να αισθάνονται ιδιαίτερα υπηερήφανοι σήμερα".

Για τη σπουδαία επικράτηση, μίλησε και ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Θανάσης Τζεβελέκης: " Ο Άρης με αυτή τη νίκη, επιβεβαίωσε το προσωνύμιό του χωρίς να θέλω να πω ποιο είναι αυτό, γιατί είμαστε σε τουρκικό έδαφος. Τα παιδιά "μάτωσαν" στο παρκέ, όπως πρέπει να κάνουν σε κάθε ματς του Άρη. Φάνηκε ότι οι επιλογές των Μπόισα και Ουάσιγκτον μας δικαιώνουν".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Έφες, Ντέιβιντ Μπλατ, δήλωσε: " Συγχαρητήρια στον Άρη, που ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο μέρος. Είμαστε επηρεασμένοι από τις ήττες και τα συνεχόμενα ντέρμπι, έχουμε μεγάλη πίεση και αυτό μας βγήκε".

*Μετά τον αγώνα από πλευράς ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πέρασαν από έλεγχο ντόπινγκ οι Ρέισον Τέρι και Χάνο Μότολα.

*Ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο του δεξιού του ποδιού αισθανόταν μετά το τέλος του αγώνα ο Ρεισον Τέρι. Οι αρχικές εκτιμήσεις κάνουν λόγο για μια θλάση και αύριο με την επιστροφή της ομάδας στην Θεσσαλονίκη θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί επακριβώς η κατάσταση του.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γκόνλουμ (2-0)
2' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γουντς (4-0)
4' Σχόλιο
Άσχημη εμφάνιση από τον Άρη στο ξεκίνημα με άστοχα τρίποντα από τους Μάσεϊ και Μότολα και κακή κυκλοφορία της μπάλας
4' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γκόνλουμ (6-0)
4' Δίποντο Άρης Μότολα (6-2)
5' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γκρέγκορι (8-2)
6' Δίποντο Άρης Ράιτ (8-4)
6' Δίποντο Άρης Μότολα (8-6)
Συνέρχεται η ελληνική ομάδα, που μειώνει στους 2
8' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γουντς (10-6)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (10-8)
Επιτέλους νικάει τον Γουντς ο Μάσεϊ
9' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γουντς (12-8)
9' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (12-10)
10' Τρίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (15-10)
10' Δίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (17-10)
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-10
Ο ανίκητος Γουντς και το ξέσπασμα του Νίκολας στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου, οδηγούν την Έφες στο +7, παρά το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια ο Άρης ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής
11' Τρίποντο Έφες Πίλσεν Αρσλάν (20-10)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Τέρι (20-12)
12' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γκρέγκορι (22-12)
12' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Έξω φρενών ο Καναδός κόουτς με τον τρόπο που αμύνεται η ομάδα του. Κακή περιφερειακή άμυνα και αργές επιστροφές συνθέτουν το παζλ της διαφοράς 10 πόντων που έχουν οι Τούρκοι
12' Δίποντο Άρης Μότολα (22-14)
14' Τρίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (25-14)
14' Τρίποντο Άρης Ουάσιγκτον (25-17)
14' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γκρέγκορι (27-17)
Εκνευριστικά αργές οι επιστροφές του Άρη, με τους παίκτες του να δείχνουν "κοιμισμένοι"
15' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (27-19)
15' Δύο βολές Άρης Μότολα (28-21)
16' Δύο βολές Έφες Πίλσεν Γουντς (30-21)
17' Καλάθι και φάουλ Άρης Ουάσιγκτον (30-24)
Μετά από πολλή ώρα μειώνει στους 6 ο Άρης
17' Τάιμ-άουτ Έφες Πίλσεν Μπλατ
18' Δίποντο Έφες Πίλσεν Πεν (32-24)
18' Δίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (34-24)
18' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
18' Δίποντο Άρης Τέρι (34-26)
19' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (34-28)
20' Τρίποντο Άρης Τέρι (34-31)
Μετά από την πρώτη περίοδο, για πρώτη φορά ο Άρης μειώνει στους 3 και απειλεί εκ νέου την τουρκική ομάδα
20' Τάιμ-άουτ Έφες Πίλσεν Μπλατ
20' Λήξη ημιχρόνου 34-31
Αν εξαιρέσουμε κάποια νεκρά διαστήματα που επέτρεψαν στην Έφες να τρέξει, ο Άρης τα πηγαίνει καλά και είναι ακόμα στη διεκδίκηση της νίκης. Η είσοδος του Ουάσιγκτον έδωσε την ευκαιρία στους "κίτρινους" να πιέσουν περισσότερο και να ανακάμψουν στο δεύτερο δεκάλεπτο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Άρης Μότολα (34-34)
22' Δίποντο Έφες Πίλσεν Γουντς (36-34)
22' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (36-36)
22' Τρίποντο Έφες Πίλσεν Γκρέγκορι (39-36)
23' Καλάθι και φάουλ Άρης Μότολα (39-39)
24' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (39-42)
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι περνάει μπροστά ο Άρης που δείχνει να έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο
24' Δίποντο Έφες Πίλσεν Πεν (41-42)
24' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (41-44)
26' Καλάθι και φάουλ Έφες Πίλσεν Νίκολας (44-44)
26' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (44-47)
26' Δίποντο Έφες Πίλσεν Κούτζο (46-47)
27' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (46-50)
Τεράστιος Ηλιάδης στο Αμπντί Ιπεκτσί. Ο Έλληνας άσος κρατάει τον Άρη μπροστά στο σκορ τη στιγμή που ο Μπλατ έχει επιστρατεύσει και πάλι τη ζώνη
29' Δίποντο Έφες Πίλσεν (49-50)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (49-52)
30' Δίποντο Έφες Πίλσεν Κούτζο (51-52)
30' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (51-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 51-54
Χωρίς αμφιβολία το δεκάλεπτο του Άρη. Καταπληκτική άμυνα, υπομονή στην επίθεση, σούπερ Ηλιάδης συνέθεσαν το τρίγωνο της επιτυχίας
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Έφες Πίλσεν Κούτζο (53-54)
31' Τρίποντο Άρης Μότολα (53-57)
32' Καλάθι και φάουλ Έφες Πίλσεν Κούτζο (55-57)
Εγκλωβισμένα τα ατού της Έφες αλλά ο Κούτζο δίνει λύσεις
32' Τρίποντο Άρης Ράιτ (55-60)
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-62)
35' Δίποντο Άρης Ράιτ (55-64)
35' Καλάθι και φάουλ Έφες Πίλσεν Χάτσον (58-64)
35' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (58-67)
Εκ νέου στο +9. Η ψυχολογία με το μέρος του Άρη
36' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (58-69)
36' Τρίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (61-69)
Μειώνει ο Αμερικανός που διατηρεί την ψυχραιμία του
37' Δύο βολές Έφες Πίλσεν Νίκολας (63-69)
Σερί 5-0 για τους Τούρκους. Ακόμα υπάρχει πολύς χρόνος
38' Δίποντο Άρης Μότολα (63-71)
38' Τάιμ-άουτ Έφες Πίλσεν Μπλατ
Διακόπτει το 5-0 της Έφες ο Μότολα που κάνει την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη. Ο κόουτς των Τούρκων καλεί ακόμα ένα τάιμ άουτ
38' Δύο βολές Έφες Πίλσεν Πεν (65-71)
38' Τρίποντο Άρης Μότολα (65-74)
38' Δύο βολές Άρης Τέρι (65-76)
39' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (65-78)
39' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Καλαϊτζής
39' Δύο βολές Έφες Πίλσεν Γκρέγκορι (67)
39' Δίποντο Άρης Ουάσικγτον (69-80)
40' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (69-82)
40' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (72-84)
40' Δίποντο Έφες Πίλσεν Νίκολας (74-84)
40' Λήξη αγώνα 74-84
Καταπληκτική εμφάνιση και νίκη μέσα στο Αμντί Ιπεκτσί για τον Άρη, που απέδειξε ότι μπορεί να τα καταφέρει και εκτός έδρας και πλέον είναι ζωντανός για την τέταρτη θέση