LA LIGA

Σαρωτική η "βασίλισσα" στο Μεστάγια

ραουλ πανηγυρικο

Η Ρεάλ συνέτριψε την Βαλένθια στον "Μεστάγια" με 5-1 και μετέτρεψε το ντέρμπι σε "περίπατο", παραμένοντας στην κορυφή

Οι "μαδριλένοι" ήταν πραγματικά καταιγιστικοί και στο 36ο λεπτό είχαν αποκτήσει προβάδισμα τεσσάρων γκολ. Συγκεκριμένα ο Ραούλ άνοιξε από νωρίς τον χορό των γκολ πετυχαίνοντας το 1-0 στο 39ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ενώ στο 24' ο Ρουντ Φαν Νίστερλοϊ "κρέμασε" τον Χίλντεμπραντ και διπλασίασε τα τέρματα της "βασίλισσας".
Πέντε λεπτά αργότερα (29') ο Σέρχιο Ράμος απέδειξε για άλλη μια φορά πως παρά το γεγονός πως είναι αμυντικός ξέρει πολύ καλά την τέχνη του γκολ, καθώς μπήκε στην μεγάλη περιοχή και από δεξιά πλάγια θέση εξαπλέλυσε ένα σουτ-κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χίλντεμπραντ για τρίτη φορά.

Στο 36' ο Γκούτι έβγαλε εκπληκτική μπαλιά για τον Ρομπίνιο που από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Φαν Νίστερλοΐ με προβολή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, πετυχαίνοντας το 4-0.

Οι "νυχτερίδες" (στο πρώτο τους αγώνα μετά την απόλυση του Κίκι Σάντσεθ Φλόρες), μείωσαν σε 1-4 με γκολ του Ανγκούλο στο 58', όμως έξι λεπτά αργότερα (64') ο Ρομπίνιο με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 5-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των "μερένγκες".

Αξίζει να σημειωθεί πως η Βαλένθια έπαιζε με δέκα παίκτες από το 83ο λεπτό ύστερα από την αποβολή του Αλμπιόλ.

Πήραν το ντέρμπι οι "ροχιμπλάνκος"

Σ' ένα πραγματικό ντέρμπι με θέαμα και επτά γκολ, η Ατλέτικο με τον Γιούρκα Σεϊταρίδη βασικό σε όλη την αναμέτρηση, κατάφερε να πάρει την νίκη με 4-3 κόντρα στην Σεβίλλη, "Βιθέντε Καλντερόν".

Οι "ροχιμπλάνκος" έκαναν ιδανικό ξεκίνημα καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο 1ο μόλις λεπτό με γκολ του Μάνις, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα απο τους Σεβιγιάνους αφού στο 14' ο Λούις Φαμπιάνο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Δύο λεπτά αργότερα (16') οι πρωτευουσιάνοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Αγκουέρο να κάνει το 2-1, όμως δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Ζε Κάστρο έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και το 2-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιούρκα Σεϊταρίδη, πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 71' με τον Μάξι Ροντρίγκεζ, ενώ ένα λεπτό πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Χουράδο έκανε το 4-2 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην Ατλέτικο.

Οι Ανδαλουσιανοί δεν το έβαλαν κάτω και στο αμέσως επόμενο λεπτό με σκόρερ τον Λούις Φαμπιάνο κατάφεραν να μειώσουν σε 4-3, πίεσαν για την ισοφάριση, έφυγαν όμως από την Μαδρίτη με την πικρή γεύση της ήττας.

Ξέσπασαν στην Λεβάντε τα "κίτρινα υποβρύχια"

Μετά την ήττα με 4-1 από την Σαραγόσα, η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του κυπέλλου UEFA, Βιγιαρεάλ, επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Λεβάντε στο "Μαδριγάλ".

Τα "κίτρινα υποβρύχια" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 4ο μόλις λεπτό με σκόρερ τον Φράνκο, ενώ στο 16' ο Ρόσι ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και έδωσε προβάδισμα δύο γκολ από νωρίς στους γηπεδούχους.

Η "αδύναμη" και ουραγός της Πριμέρα Ντιβιζιόν, Λεβάντε, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στο στο 38΄ο Σιγκάν έκανε το 3-0 , σκορ που έμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Πέρασε από την Αλμερία η Σαραγόσα

Δεύτερη διαδοχική νίκη πέτυχε η Σαραγόσα καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Αλμερία. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Αλμερία, όμως την λύση έδωσε Ντιέγκο Μιλίτο, που ευστόχησε σε πέναλτι στο 77ο λεπτό και χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Οσασούνα που επικράτησε με 3-0 της Μπέτις, ίσοπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Λα Κορούνια και Μαγιόρκα με τον Άγγελο Μπασινά να αγωνίζεται βασικός μέχρι το 74ο λεπτό, την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Χετάφε κόντρα στην Μπιλμπάο με 2-0, ενώ Ουέλβα και Σανταντέρ έμειναν στο 0-0.

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν πέφτει αύριο (1/11) με τους αγώνες Βαγιαδολίδ-Μπαρτσελόνα και Εσπανιόλ Μούρθια.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Βιγιαρεάλ-Λεβάντε 3-0 (4’ Φράνκο, 16’ Ρόσι πεν., 38’ Σιγκάν)

Αλμερία-Σαραγόσα 0-1 (77’ Μιλίτο πεν.)
Μπέτις-Οσασούνα 0-3 (43’ Μέγι αυτ., 51’ Ντάντι, 54’ Βέλα)
Χετάφε-Μπιλμπάο 2-0 (8’ Κασκέρο, 29’ Ούτσε)
Ουέλβα-Ράσινγκ Σανταντέρ 0-0

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Μαγιόρκα 1-1 (42’ Γουαρδάδο πεν./11’ Γκουίθα)
Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 1-5 (58΄ Ανγκούλο/ 1' Ραούλ, 24', 36' Φαν Νίστερλοΐ, 29' Σέρχιο Ράμος)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλλη 4-3 (1' Μανίς, 16' Αγκουέρο, 71' Μάξι Ροντρίγκεζ, 89' Χουράδο/ 14', 90' Λούις Φαμπιάνο, 45' Ζε Κάστο αυτ.)

Πέμπτη 1/11 (23:00)