ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

"Χάλκινο" στα SONAR

αμεα

Χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία SONAR για τα ελληνικά χρώματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ΑμεΑ

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι ιστιοπλόοι μας έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν τουλάχιστον το ασημένιο μετάλλιο, αφού βρίσκονταν στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης μετά τους αγώνες του Σαββάτου και όλα πήγαν ανάποδα στην τελευταία κούρσα, που τερμάτισαν στην 8η θέση, δίνοντας την ευκαιρία στους Γερμανούς αφενός και στους Ισραηλινούς αφετέρου, να κατακτήσουν το χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντιστοίχως με ελάχιστη διαφορά βαθμών, αλλά εξαιτίας και της αδικαιολόγητης κίτρινης κάρτας που δέχτηκαν από τους κριτές, με αποτέλεσμα να ξαναρχίσουν από την αρχή την κούρσα με φυσική συνέπεια να μείνουν πίσω χάνοντας μοναδική ευκαιρία να κατακτήσουν τη 2η θέση.
Ανεξάρτητα από την απώλεια του χρυσού και ασημένιου μεταλλίου, οι Έλληνες ιστιοπλόοι μας έκαναν μεγάλη εμφάνιση σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα κόντρα σε παγκόσμιους πρωταθλητές και ολυμπιονίκες κατακτώντας σε αυτόν τον θεσμό, για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής ιστιοπλοΐας ΑμεΑ, ένα παγκόσμιο μετάλλιο. Παράλληλα, η χώρα μας διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία αυτό το τόσο ενδιαφέρον πρωτάθλημα και οι διοργανωτές απέσπασαν τα συγχαρητήρια των ξένων αποστολών.

Πρωταθλητές κόσμου αναδείχτηκαν οι Γερμανοί Jens Kroker-Robert Prem-Siggy Mainka με 21 βαθμούς ποινής. Το ασημένιο μετάλλιο πήραν οι Ισραηλινοί Kohen Dror-Efrati Arnon-Ben Vexler με 23 β.

Στη κατηγορία 2,4 mr το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο Ολλανδός Thery Schmitter με 15 β., το ασημένιο ο Γερμανός Heiko Kroeger με 24 β. και το χάλκινο η Αγγλίδα Helena Lukas με 28 β. Οι Έλληνες ιστιοπλόοι πήραν τις εξής θέσεις: 11ος (76 β.) Γ. Δεληκούρας, 19ος (122 β.) Ν. Ευσταθιάδης, 20ός (124 β.) Ν. Πατεράκης, 27ος (171 β.) Κ. Τσατσάκης.

Στην κατηγορία SKUD-18, πρωταθλητές κόσμου αναδείχτηκαν οι Άγγλοι Rick Ham-Nikki Birrel με 12 βαθμούς ποινής.

Αργά το απόγευμα πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξεως του παγκοσμίου πρωταθλήματος στις Ναυταθλητικές εγκαταστάσεις στη Μαρίνα Δέλτα Φαλήρου με την απονομή των μεταλλίων στους νικητές της εξαιρετικής αυτής παγκόσμιας ιστιοπλοϊκής διοργάνωσης. Οι ξένοι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι έδωσαν ραντεβού του χρόνου στην Ολλανδία για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010.