Λάρισα-ΑΕΚ 1-0

1-0 77'
New Image ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα από τη Λάρισα με 1-0

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι της Ένωσης και εκμεταλλεύθηκαν την επιπόλαιη απόφαση του Φερέρ να πραγματοποιήσει τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 60' και την αποβολή του Άλβες στο 66'. Το γκολ για την ΑΕΛ πέτυχε ο Ζουράφσκι στο 77ο λεπτό σε ιδανικό ντεμπούτο με την βυσσινί φανέλα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Δώνης): Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Βενετίδης (84' Κατσιαρός), Φέρστερ, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Κυριακίδης (68' Τουμέρ), Σαρμιέντο, Ζουράφσκι (87' Βενέτης), Πάρα, Κλέιτον.

ΑΕΚ (Φερέρ): Μορέτο, Καφές (60' Καλόν), Ράμος, Αρουαμπαρένα, Άλβες, Ενσαλίβα, Ριβάλντο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Μπλάνκο (60' Μανού), Εντίνιο (60' Λυμπερόπουλος).

Διαιτητής: Κουκουλάκης
Κίτρινες κάρτες: Φέρστερ, Πάρα, Ενσαλίβα, Ζεράλντο, Γκαλίτσιος, Παπασταθόπουλος
Κόκκινη κάρτα: Ζεράλντο (δεύτερη κίτρινη)

Με μια ματιά
Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ έκανε την μεγάλη έκπληξη και ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα τον Εντίνιο στη θέση του Λυμπερόπουλου, με σύστημα το 4-3-1-2 και ρόμβο στην μεσαία γραμμή. Ο Μορέτο δεν αλλάζει κάτω από τα δοκάρια ενώ στην άμυνα υπήρξε μία αλλαγή σε σχέση με τους έντεκα του Πανιωνίου. Ο Μάρτιν Αρουαμπαρένα αποθεραπεύτηκε και ξεκίνησε αντλι του Λαγού στα αριστερά της άμυνας με τον Ράμος στα δεξιά και τους Παπασταθόπουλο, Άλβες στο κέντρο.

Στην μεσαία γραμμή ο Ζήκος επέστρεψε μετά την τιμωρία του και μαζί με τους Ενσαλίβα, Καφέ συντέλεσαν την τριάδα στην μεσαία γραμμή. Μπροστά τους ο Ριβάλντο σε ελεύθερο ρόλο με επιθετικό δίδυμο του Μπλάνκο, Εντίνιο.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιώργος Δώνης δεν είχε στην διάθεσή του τους Νταμπίαζα, Μπακαγιόκο, αλλά ξεκίνησε από την αρχή τον Ζουράφσκι. Κάτω από τα δοκάρια ο Κηπουρός με τους Γκαλίτσιο, Βενετίδη, Φέρστερ, Κώτσιο στην άμυνας. Στην μεσαία γραμμή οι Ιγκλέσιας, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, με τους Πάρα Φακούντο, Κλέιτον και Ζουράφσκι να έχουν έχουν επιθετικό ρόλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν αμφότερες να επικρατήσουν στο νευραλγικό χώρο του κέντρου. Οι προσωπικές μονομαχίες και το πάθος είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες δεν δημιουργήθηκαν. Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειψαν από Λάρισα και ΑΕΚ με αποτέλεσμα το θέαμα να περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Η πρώτη φάση άνηκε στους γηπεδούχους και ήρθε από στημένη φάση. Στο 12ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζουράφσκι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Άλβες έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάζουν, με τον Βενετίδη σε αρκετά καλή μέρα έφταναν με περισσότερη ευκολία στα καρέ της Ένωσης, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο 28' το δυνατό σουτ του Κυριακίδη από δεξιά πλάγια θέση μέσα στην περιοχή δεν ανησύχησε τον Μορέτο που μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Στο σουτ του μέσου της Λάρισας απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Μπλάνκο τρία λεπτά αργότερα, αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια. Την ίδια τύχη είχε και το μακρινό σουτ του Ριβάλντο στο 39'.

Οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών να απειλήσουν έξω από τις δύο περιοχές ήταν περισσότερο απέλπιδες προσπάθειες παρά επιθετικές ενέργειες με στόχο το γκολ. Ο Εντίνιο δεν κατάφερε να φανεί καθώς οι πάσες που "πέρασαν" στην επίθεση ήταν ελάχιστες. Ακόμα όμως και όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας δεν κατάφερε να κάνει κάτι θετικό.

Σίγουρα θα χρειαστεί περισσότερα λεπτά στα πόδια του για να βρει τα πατήματά του, γιατί από διάθεση και πάθος δεν έδειξε να υστερεί. Κυνήγησε αρκετές χαμένες μπάλες και προσπάθησε να πιέσεις τους αντιπάλους αμυντικούς.

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς την μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες και την Λάρισα να έχει μία ελαφρά υπεροχή, στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ μετουσίωσε την υπεροχή του πρώτου μέρους σε ευκαιρίες με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονο. Στο 51' μετά από εξαιρετική σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ο Ζουράφσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Μορέτο δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, ο Κώτσιος πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, όμως δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το πεντάλεπτο των ευκαιριών για τους γηπεδούχους έκλεισε με ωραίο γύρισμα του Βενετίδη από τα αριστερά αλλά ο Κλέιτον μέσα στην μικρή περιοχή έκανε το πλασέ στην κίνηση χωρίς να καταφέρει να βρει στόχο.

Ο Φερέρ βλέποντας την Λάρισα να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες πραγματοποίησε και τις τρεις αλλαγές στο 60ο λεπτό! Λυμπερόπουλος, Καλόν, Μανού, αντικατέστησαν τους Μπλάνκο, Εντίνιο και Καφέ, με τον Ισπανό να δείχνει διάθεση να κάνει ακόμα πιο επιθετική την Ένωση.

Τα πλάνα του Φερέρ όμως "καταστράφηκαν" έξι λεπτά μετά τις αλλαγές αφού ο Άλβες έκανε παιδαριώδες λάθος πραγματοποιώντας σκληρό μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου, χωρίς να υπάρχει λόγος. Ο κεντρικός αμυντικός του δικεφάλου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η αποβολή του Άλβες ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων που είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 69' ύστερα από κάθετη πάσα του Κλέιτον ο Ζουράφσκι, δεν προλαβαίνει αφού ο Μορέτο είχε βγει έγκαιρα, όμως η μπάλα καταλήγει στον Φακούντο Πάρα που έξω από την περιοχή σε κενή εστία κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 73ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μετίν απέφυγε τον Μανού μέσα στην περιοχή, έκανε ένα ωραίο σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.

Η Λάρισα είχε πάρει τα ηνία του αγώνα και διαφαινόταν πως το γκολ δεν ήταν μακριά. Τέσσερα λεπτά μετά την ευκαιρία του Μετίν η ΑΕΛ πέτυχε το γκολ που δικαιούταν. Από εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από τα αριστερά ο Ζουράφσκι έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μορέτο που έκανε λανθασμένη έξοδο.

Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία ανεβασμένη και την ΑΕΚ ανήμπορη να αντιδράσει χωρίς βοήθειες πλέον από τον πάγκο όδευε προς την τρίτη συνεχόμενη νίκη της. H ΑΕΚ ήταν "κομένη" στα δύο (άμυνα-επίθεση) και δεν μπόρεσε να απειλήσει στα λεπτά που απέμεναν για την λήξη του αγώνα.

Συνέντευξη Τύπου
Φερέρ: " Σκοπός μου ήταν να επιτεθώ. Αν μου ξανασυμβεί δεν θα διστάσω να το ξανακάνω. Ξέρω ότι ήταν υψηλό ρίσκο, αλλά εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν να κερδίσω. Δηλαδή τι θα έκανα; Θα έβαζα σέντερ μπακ; Όχι φυσικά γιατί εκείνη τη στιγμή είχα τη νοοτροπία να επιτεθώ.

Δεν καταφέραμε να αποκτήσουμε σε κανένα σημείο του ματς τον έλεγχο της μπάλας, γι’ αυτό και ηττηθήκαμε. Πρέπει να μιλήσω με τους παίκτες και να συνεχίσουμε την καθημερινή δουλειά

".

Δώνης: " Είναι σημαντικό ότι κρατήσαμε το μηδέν για τρίτο σερί παιχνίδι. Η ΑΕΚ έχει τους καλύτερους επιθετικούς. Και τις δύο προηγούμενες χρονιές ήμασταν καλοί κόντρα στην ΑΕΚ, αλλά ταυτόχρονα και άτυχοι. Με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό είχαμε την υπεροχή αλλά δεν μας βγήκε το τελείωμα. Δεν επιτρέψαμε στην ΑΕΚ να αναπτύξει το παιχνίδι της".

Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος της Λάρισας γέμισε το Αλκαζάρ και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα τους να πάρουν μία σημαντική νίκη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον Φερέρ. Ο Ισπανός τεχνικός σε κάθε παιχνίδι διαμαρτύρεται σε όποιον βρίσκει μπροστά του. Η δουλειά του σίγουρα δεν είναι αυτή...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Γιώργος Δώνης):Κηπουρός, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φέρστερ, Κώτσιος, Ιγκλέσιας, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, Ζουράφσκι, Πάρα Φακούντο, Κλέιτον.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Λορέντζο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Καφές, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Άλβες, Ενσαλίβα, Ριβάλντο, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Μπλάνκο, Εντίνιο.
1' Έναρξη αγώνα
7' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φέρστερ
Σκληρό μαρκάρισμα του Φέρστερ στον Μπλάνκο και ο διαιτητής καταλόγισε κίτρινη.
11' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Πάρα Φακούντο
11' Σχόλιο
Σκληρό παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να απειλούν τις αντίπαλες εστίες κυρίως από στημένες φάσεις.
12' Κεφαλιά Λάρισα Ζουράφσκι
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζουράφσκι πήρε την κεφαλιά, όμως ο Άλβες έδιωξε σε κόρνερ.
27' Σχόλιο
Χωρίς φάσεις μέχρι τώρα ο αγώνας με τα σκληρά μαρκαρίσματα και το πάθος να κυριαρχούν.
28' Σουτ Λάρισα Κυριακίδης
Δυνατό σουτ του Κυριακίδη από δεξιά πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ο Μορέτο μπλοκάρει την μπάλα.
31' Σουτ ΑΕΚ Μπλάνκο
Μακρινό ευθύβολο σουτ από τον Μπλάνκο, ο Κηπουρός δίχως να δυσκολευτεί μπλοκάρει την μπάλα.
34' Ευκαιρία Λάρισα Ζουράφσκι
Ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από τα δεξιά δίπλα στο σημείο του κόρνερ, ο Ζουράφσκι πετάγεται κάνοντας την κεφαλιά όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
39' Σχόλιο
Στο πρώτο του παιχνίδι με την φανέλα της ΑΕΚ, ο Εντίνιο δεν έχει φανεί καθόλου κι' αυτό γιατί δεν έχει πάρει πολλές πάσες.
40' Σουτ ΑΕΚ Ριβάλντο
Ο Ριβάλντο θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κηπουρό, κάνοντας το σουτ πολλά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, ο τερματοφύλακας της Λάρισας έπεσε από τα αριστερά και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
45' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ενσαλίβα
45' Έναρξη καθυστερήσεων +2 λεπτά
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Ευκαιρία Λάρισα Ζουράφσκι
Ύστερα από εξαιρετική σέντρα του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, ο Ζουράφσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Μορέτο δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.
55' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Άλβες
55' Ευκαιρία Λάρισα Κώτσιος
Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαλίτσιου από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, ο Κώτσιος πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, όμως δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
56' Ευκαιρία ΑΕΚ Κλέιτον
Ωραίο γύρισμα του Βενετίδη από τα αριστερά, ο Κλέιτον μέσα στην μικρή περιοχή έκανε το πλασέ στην κίνηση όμως δεν βρήκε στόχο.
60' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Τρεις μαζεμένες αλλαγές από τον Λορέντζο Σέρα Φερέρ. Ο Λυμπερόπουλος πήρε την θέση του Εντίνιο, ο Μανού στην θέση Καφέ και ο Καλόν στην θέση του Μπλάνκο.
62' Σχόλιο
Η Λάρισα είναι σαφώς ανώτερη μέχρι τώρα στο δεύτερο μέρος, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα.
63' Ευκαιρία Λάρισα Κλέιτον
Εξαιρετική μπαλιά από τα δεξιά του Γκαλίτσιου, ο Κλέιτον καταφέρνει να ξεφύγει από τον Ράμος και από κοντινή θέση πλασάρει, όμως ο Μορέτο με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ.
66' Κόκκινη κάρτα ΑΕΚ Άλβες
Ο Ζεράλντο Άλβες πάει δυνατά πάνω στον Ιγκλέσιας και ο διαιτητής της δίνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Άλβες που αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.
68' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Στην θέση του Κυριακίδη μπαίνει ο Μετίν.
69' Ευκαιρία Λάρισα Φακούντο Πάρα
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Λάρισα. Ύστερα από κάθετη πάσα του Κλέιτον ο Ζουράφσκι, δεν προλαβάινει αφού ο Μορέτο είχε βγει έγκαιρα, όμως η μπάλα καταλήγει στον Φακούντο Πάρα που έξω από την περιοχή σε κενή εστία κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
73' Ευκαιρία Λάρισα Μετίν
Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μετίν απέφυγε τον Μανού μέσα στην περιοχή, έκανε ένα ωραίο σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.
74' Ευκαιρία Λάρισα Ικγλέσιας
Πολύ καλό μακρινό σουτ από τον Ιγκλέσιας, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μορέτο.
77' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από τα αριστερά, ο Ζουράφσκι κάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μορέτο που έκανε λανθασμένη έξοδο. Από την πρώτη του κιόλας εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΛ, ο Ζουράφσκι δείχνει πόσο πολύ θα βοηθήσει την ομάδα του Γιώργου Δώνη.
81' Σχόλιο
Παρά το γκολ του Ζουράφσκι, οι παίκτες της Λάρισας είναι αυτοί που πιέζουν προκειμένου να σφραγίσουν την νίκη με ένα δεύτερο γκολ.
83' Έναρξη παράτασης
84' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Την θέση του Βενετίδη πήρε ο Κατσιαρός.
87' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Γκαλίτσιος
87' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Βενέτης πήρε την θέση του Ζουράφσκι, που πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕΛ, σκοράροντας το ένα και μοναδικό γκολ (μέχρι στιγμής) της αναμέτρησης.
88' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Παπασταθόπουλος
89' Σχόλιο
Η αριθμητική υπεροχή, έχει δώσει την ευκαιρία στην Λάρισα να έχει τον έλεγχο.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά