ΓΑΛΛΙΑ

Ήττα και νέες περιπέτειες για Παρί

lensnancy

Γκέλα για Λανς στο 90', νίκες για Μπορντό και Σεντ Ετιέν, με τη δεύτερη να περνά με διπλό από το Παρίσι

Οι στεφανουά ανησύχησαν στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο μόλις σε μια περίπτωση σε σουτ του Παουλέτα, έπαιξαν πολύ έξυπνα και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν, από μια Παρί που δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να φτιάξει παιχνίδι.
Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33' με τον Περκίς για να πάρουν προβάδισμα δυο τερμάτων στην εκπνοή του πρώτου μέρους με τον εξαιρετικό για ένα ακόμα ματς Ιλάν.

Ο Λε Γκεν βλέποντας την ομάδα του να μην βρίσκει διαδρόμους προς την εστία του Ζανό πέρασε στον αγώνα τον Καλού και άλλαξε το σύστημα της ομάδας σε άκρως επιθετικό ρισκάροντας για να γυρίσει την εικόνα του ματς.

Ως ένα σημείο δικαιώθηκε αφού μετά το 60' το ματς απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό και η Παρί έφτιαξε τρεις κλασσικές ευκαιρίες σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο, τη στιγμή που η βροχή δυνάμωνε και ο αγωνιστικός χόρος επιβαρύνονταν συνχεώς. Τόσο ο Λουγιντουλά, όσο και οι Παουλέτα και Σισέ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την Παρί που αύξησε την πίεσή της κατακόρυφα, ενώ και η Σεντ Ετιέν είχε δυο καλές περιπτώσεις για το 0-3 που θα σφράγιζε μια και καλή την επικράτησή της.

Το επιθετικό ξέσπασμα της Παρι έφερε ευκαιρίες όχι όμως και γκολ και ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε να πέφτει κάπως στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους στεφανουά να κρατάνε γερά μια πολύ μεγάλη νίκη (την πρώτη της ομάδας εδώ και 25 ολόκληρα χρόνια), τη στιγμή που ο Λε Γκεν και οι παίκτες του ήρθαν και πάλι σε εξαιρετικά δυσχερή θέση, αφού χθες όλες σχεδόν οι ομάδες που κινδυνεύουν έκαναν νίκες ανεβάζοντας ακόμα ψηλότερα τον πήχη της σωτηρίας. Πλέον το ματς της επόμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σεντάν αποκτά οριακές διαστάσεις, αφού ήττα θα τη φέρει για τα καλά σε μεγάλες περιπέτειες.

Γκέλα για τη Λανς στο 90', με την ομάδα του Ζιγιό να παραχωρεί τελικά οδυνηρή ισοπαλία 2-2 στη Νανσί και να χάνει μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τα χθεσινά στραβοπατήματα των υπόλοιπων πρωτοπόρων. Οι γηπεδούχοι γύρισαν αρχικά το σε βάρος τους σκορ, όμως σοκαρίστηκαν στο τέλος και δεν μπόρεσαν να αυξήσουν τη διαφορά τους από τον τρίτο της βαθμολογίας.

Η Λανς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό, όταν ο Φορτουνέ έγινε αποδέκτης μια πολύ καλής μπαλιάς από τον Πριζόν, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του κόντρα σε Χίλτον και Ζιλέ για να πλασάρει όμορφα τον Ιντάνζ που δεν είχε πολλά περιθώρια αντίδρασης.

H oμάδα του Ζιγιό αφυπνήστηκε για τα καλά από το γκολ της Νανσί και η αντίδρασή της ήταν δραστική και άμεση. Ισοφάρισε με τον συνήθη ύποπτο, τον Ιβοριανό Ντιντάν σε 1-1, στο δέκατο όγδοο λεπτό για να έρθει ο Κεϊτά με πέναλτι έξι λεπτά αργότερα να ολοκληρώσει την πλήρη ανατροπή στο σκορ. Η γηπεδούχος πήγε με αυτό το προβάδισμα στα αποδυτήρια του Φελίξ Μπολάρ και έδειχνε να ελέγχει το ματς και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς όμως να φτάνει σε ψηλά επίπεδα απόδοσης.

O ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά και σταδιακά μέχρι και τα τελευταία λεπτά, ο τεχνικός της Νανσί έπαιξε μεμιάς όλα του τα χαρτιά κάνοντας τριπλή αλλαγή στο 73', για να δικαιωθεί τελικά στο τελευταίο λεπτό.

Ο Χατζί που πήρε τη θέση του Ντιά ισφοάρισε για τη Νανσί στο 90' παγώνοντας το Φελίξ Μπολάρ και στερώντας από τη Λανς τη μεγάλη ευκαιρία να αποσπαστεί ακόμα περισσότερο από τις διώκτριές της στη δεύτερη θέση του πίνακα.

Στο ματς των 20:00 η Μπορντό επικράτησε με 2-1 της Βαλενσιέν, αν και ανησύχησε προς το τέλος του αγώνα. Οι Γιρονδίνοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο ημίχρονο χάρις το πέναλτι του Φερνάντο στο 24' και το γκολ του Ζουσιέ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Η Μπορντό διατήρησε την υπεροχή και στην επανάληψη δείχνοντας κάποια σημάδια κόπωσης από τα 120 λεπτά στην Παμπλώνα μεσοβδόμαδα και τον αποκλεισμό της από την Οσασούνα. Η Βαλενσιέν μείωσε σε 2-1 στο 81', όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τους Γιρονδίνους να κατακτουν το πολύτιμο τρίποντο.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της εικοστής έκτης αγωνιστικής για τη Ligue 1 έχει ως εξής:

Σάββατο 24/2 21:00

Τουλούζ-Μαρσέιγ 3-0 (Ελμάντερ 38', 48, Εμανά 63')
Ρεν-Σεντάν 0-2 (Πουγιόλ 14', Mπουταμπούτ 87')
Λυών-Σοσό 3-3 (Μπάρος 40', Βιλτόρ 90', Ζουνίνιο 93' πεν. - Αλβάρο 9', Ζιανί 29' πεν., Γκραξ 86')
Νις-Λιλ 1-1 (Κονέ 42', 84' - Καμπαγιέ 62')
Λε Μαν-Μονακό 0-2 (Πικιόν 15', Περέζ 47')
Ναντ-Οσέρ 1-1 (Κεσερού 75' - Σεϊρού 19')
Τρουά-Λοριάν 3-0 (Ντάνιτς 1', 70', Γκιλιοτί 38')

Κυριακή 25/2 22:00

Λανς-Νανσί 2-2 (Nτιντάν 18', Κεϊτά πεν. 24' - Φορτουνέ 7', Χατζί 90')
Μπορντό-Βαλενσιέν 2-1 (Φερνάντο 24', Ζουσιέ 45' - Ντοσεβί 81')
Παρί-Σεντ Ετιέν 0-2 (Περκίς 33', Ιλάν 45')