ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ηλυσιακός-Ολύμπια: 108-61

Κάμινγκς

Συντρίβοντας την Ολύμπια Λάρισας με 108-61 ο Ηλυσιακός πήρε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και είχαν τον έλεγχο από την αρχή ως το τέλος, απέναντι στη φανερά ανέτοιμη Ολύμπια που δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της σε οποιαδήποτε στιγμή.
Πιέζοντας στην άμυνα και κυκλοφορώντας την μπάλα ιδανικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 20 πόντους (30-10) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με όπλο και τις καλές επιλογές τους τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι.

Το μίνι-σερί 0-4 των Λαρισαίων που οδήγησε στο 30-14 του δεκαλέπτου δεν αποσυντόνισε τους "κίτρινους". Με τον Μπράιαν Μπουτς να σκοράρει κατά βούληση έφτασαν στο 45-22 το οποίο αποτέλεσε προϊόν 5 συνεχόμενων τριπόντων. Το προβάδισμα έφτασε ως τους 25 πόντους (52-27) πριν το ημίχρονο ολοκληρωθεί με σκορ 54-34.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις απέναντι στη σκληρή άμυνα των "νεοφώτιστων" με αποτέλεσμα η διαφορά ν' ανέβει στους 34 (81-47) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (83-49).

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, αλλά οι παίκτες του Ηλυσιακού συνέχισαν να παίζουν σαν να ήταν το σκορ ισόπαλο. Αυτό οδήγησε στο προβάδισμα 42 πόντων (94-52) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η τελική διαφορά 47 πόντων αποδεικνύει περίτρανα την απόλυτη κυριαρχία των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 54-34, 83-49, 108-61

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηλυσιακός (Κουφός): Μπουτς 21 (5), Καρύδας 17 (3), Κάμινγκς 6, Παπανικολάου 7 (1), Γαλιώτος, Χατζής 10 (2), Αθανασούλας 17 (4), Σιούτης 6 (2), Βιδάλης, Πέτγουεϊ 13 (2), Ιωάννου 9 (1), Κασελάκης 2

ΓΣ Ολύμπια Λάρισας (Κουτσοκέρας): Τζακόπουλος 1, Πόποβιτς 4, Γκριν 12 (2), Παπαχρήστος 2, Σάλσμπερι, Μπόγδανος 7 (1), Τόντιτς 5 (1), Παπακώστας 1, Τριχόπουλος, Μάσι 16, Μπάτλερ 13 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά των δύο ομάδων πατήστε εδώ .

Προβλήματα δημιούργησε η βροχή στο κλειστό των Ιλισίων, με αποτέλεσμα να τοποθετηθούν... κουβάδες στην οροφή ώστε να μην στάζει.

Κουφός: " Έρχονται δύο δύσκολοι μήνες"
Δικαίωση για τη δουλειά δύο μηνών ήταν ο τρόπος που έπαιξε ο Ηλυσιακός στο ματς με την Ολύμπια, σύμφωνα με τον τεχνικό των "νεοφώτιστων" Στέργιο Κουφό.

" Μας βοήθησε ο Θεός, νικήσαμε και καταφέραμε να παίξουμε στο γήπεδό μας. Είμαστε τυχεροί που στον Ηλυσιακό υπάρχουν άνθρωποι σαν τον Θανάση Δούνη, που έκανε τα πάντα για να παίξουμε εδώ. Παίξαμε το μπάσκετ για το οποίο δουλεύουμε εδώ και δυο μήνες. Στη Ρόδο, χάσαμε επειδή δεν μπήκαν τρία ελεύθερα σουτ στο τελευταίο λεπτό".

"Η νίκη μας δίνει δύναμη για το μέλλον. Έρχονται δύο δύσκολοι μήνες και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να γινόμαστε καλύτεροι σε κάθε παιχνίδι. Κουράγιο στην Ολύμπια και σε όσους δουλεύουν εκεί αφού ξέρω τις δυσκολίες

".

Στη συνέχεια αναφέρθηκε στην αλλαγή του Μπράιαν Μπουτς με τον Γουόρεν Κάρτερ: " Δουλέψαμε αρκετά με τον Μπουτς για να βελτιωθεί και είχαμε επενδύσει πολύ στο σουτ του. Κάθε προπονητής έχει καθήκον να σκέφτεται το αύριο και να αναζητεί τρόπους να γίνεται καλύτερη η ομάδα του".

Από την πλευρά του ο προπονητής της Ολύμπιας Βαγγέλης Κουτσοκέρας τόνισε: " Συγχαρητήρια στον Ηλυσιακό όχι μόνο για τη νίκη αλλά και για το μπάσκετ που έπαιξε. Είμαστε ακόμη σε προετοιμασία αφού υπάρχουν παίκτες που ο ένας δεν γνωρίζει καν το όνομα του άλλου. Αύριο πρέπει το προπονητικό τιμ να αναζητήσει τρόπους για να βελτιωθεί η εικόνα μας".