EUROPA LEAGUE

Θύματα εκπλήξεων Άγιαξ, Παλέρμο

αγιαξ

Πολλές εκπλήξεις με θύματα μεγάλα ευρωπαϊκά ονόματα όπως ο Άγιαξ και η Παλέρμο, περιελάμβαναν οι επαναληπτικοί αγώνες του πρώτου γύρου του Κυπέλλου UEFA

Χέλσινμποργκ-Χέρενφεϊν 5-1 (8-6)

Απίστευτη ανατροπή από την Χέλσινμποργκ, η οποία παρά το γεγονός πως είχε ηττηθεί με 5-3 στην Ολλανδία από την Χέρενφεϊν κατάφερε να πάρει την πρόκριση διαλύοντας στον επαναληπτικό με 5-1 τις "καρδιές". Το σκορ άνοιξε ο Χένρικ Λάρσον στο 20ό λεπτό, ενώ στο 37' ο Αντρέας Νταλ και στο 45' ο Ράζακ Ομοτογιόσι διεύρυναν το προβάδισμα της ομάδας τους. Ο Ρενέ Μακοντέλε στο 52ο λεπτό, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 52' σε 4-0, ενώ ο Ομοτογιόσι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 5-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Ολλανδοί ήταν να μειώσουν σε 5-1 με τον Τζέραλντ Σίμπον στο 90'.

Έλφσμποργκ-Ντιναμό Βουκουρεστίου 0-1 (2-2)

Παρά την εντός έδρα ήττα της από την Ντιναμό Βουκουρεστίου, η Έλφσμποργκ κατάφερε να περάσει στην φάση των ομίλων χάρη στην νίκη της με 2-1 στον πρώτο αγώνα. Η ομάδα του Ιονέλ Νταντσιουλέσκου κατάφερε να σκοράρει και να πάρει την νίκη από το σημείο του πέναλτι με την εύστοχη εκτέλεση του Χάγκλουντ.

Ζυρίχη-Έμπολι 3-0 (4-2)

Στους ομίλους θα βρεθεί και η Ζυρίχη η οποία κατάφερε να νικήσει με 3-0 την Έμπολι από την οποία είχε χάσει με 2-1 στον αγώνα επί ιταλικού εδάφους. Ο Σεμπάστιαν Κόλερ, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την γηπεδούχο μόλις στο 37ο λεπτό ενώ στο 78' ο Αλμέν Αμπντί "κλείδωσε" την πρόκριση για την Ζυρίχη. Ο Αλφόνς ο οποίος είχε πετύχει και το γκολ της ελβετικής ομάδας στην Ιταλία, ήταν αυτός που διαμόρφωσε με το τέρμα του το τελικό 3-0.

Άαλμποργκ-Σαμπντόρια 0-0 (2-2)

Άλλη μία έκπληξη καθώς η Άαλμποργκ πέταξε εκτός ομίλων UEFA, την Σαμπντόρια μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση στην οποία η ομάδα της Δανίας κατάφερε να κρατήσει το "0" στην άμυνά της. Οι Ιταλοί είχαν δύο δοκάρια και πολλές ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν και να κλέψουν την πρόκριση όμως η τύχη τους... γύρισε την πλάτη.

Ερσίγεσπορ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-5 (0-9)

Υγιεινό περίπατο έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία διέλυσε (και πάλι) την Ερσίγεσπορ με σκορ 5-0 φτάνοντας στους δύο αγώνες το κοντέρ στο 9-0. Ο Σέρχιο Αγκουέρο άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 14' ο Ζουράδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, οΣέρχιο Αγκουέρο με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0, ενώ με τέρματα στο δεύτερο μέρος από τους Μάξι Ροντρίγκεζ και Ντιέγκο Φορλάν, οι "ροχιμπλάνκος" έφτασαν στο τελικό 5-0.

Ραπίντ Βουκουρεστίου-Νυρεμβέργη 2-2 (2-2)

Μετά την "λευκή" ισοπαλία στην Γερμανία, η ομάδα του Άγγελου Χαριστέα κατάφερε να πάρει την πρόκριση αν και έμεινε εκ νέου στην ισοπαλία με την Ραπίντ, αυτήν την φορά όμως με τέρματα. Η Ραπίντ ήταν αυτή που προηγήθηκε με τέρμα του Σεσίνια στο 15', όμως ο Κλούγκε ισοφάρισε 7 λεπτά αργότερα, με τον Μισίμοβιτς να δίνει προβάδισμα στην Νυρεμβέργη στο 55ο λεπτό. Το τέρμα του Λαζάρ στην εκπνοή του αγώνα, δεν μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα καθώς η γερμανική ομάδα με τα δύο εκτός έδρας τέρματα πήρε την πρόκριση.

Ανόρθωση-Τότεναμ 1-1 (2-7)

Με ψηλά το κεφάλι αποχώρησε από την φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου UEFA, η Ανόρθωση η οποία παραχώρησε ισοπαλία στην Τότεναμ. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Φάμπιο ντε Μάτος Περέιρα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, όμως ο Ρόμπι Κιν λίγοπριν την λήξη του αγώνα στέρησε από την κυπριακή ομάδα μία μεγάλη νίκη.