ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Χέρτα άλωσε το "Γκότλιιμπ Ντάιμλερ"

παντελιτς χερτα

Νικηφόρο πέρασμα της Χέρτα από την έδρα της Στουτγάρδης με 3-1 για τη 19η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα

Το εντυπωσιακότερο αποτέλεσμα της ημέρας ήταν το νικηφόρο πέρασμα της Χέρτα από την έδρα της πρωταθλήτριας Στουτγάρδης, με τους πρωτευουσιάνους να επικρατούν με 3-1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Πάντελιτς, που πέτυχε δύο γκολ (7', 45').
Ο συνήθης ύποπτος της Στουτγάρδης, Μάριο Γκόμες, είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 40ό λεπτό, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 49' ο Ράφαελ.

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της "Μπάι Αρίνα" ανάμεσα στη Λεβερκούζεν και το Αμβούργο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 και να χάνουν την ευκαιρία να "πιάσουν" στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τη Βέρντερ.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στη Βεστφαλία ανάμεσα στην Μπόχουμ και την Κότμπους, που αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1.

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν στο Αννόβερο η τοπική ομάδα με την Καρλσρούη, με τη γηπεδούχο να ισοφαρίζει σε 2-2, τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα με τον Ρόζενταλ.

Στο "Φολκσβάγκεν Αρίνα", η Βόλφσμπουργκ ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από την Ντούισμπουργκ, για να επικρατήσει τελικά με 2-1, στη μοναδική νίκη γηπεδούχου στους αγώνες του Σαββάτου.

Τέλος, στο 1-1 έμειναν Νυρεμβέργη και Χάνσα Ροστόκ, αποτέλεσμα καταστροφικό και για τις δύο, καθώς δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η 19η ημέρα ολοκληρώνεται την Κυριακή με δύο μεγάλα ντέρμπι. Η Μπάγερν υποδέχεται στο "Αλιάνζ Αρίνα" την Βέρντερ και με νίκη θα ξεφύγει από τους διώκτες της, ενώ την ίδια ώρα η Ντόρτμουντ φιλοξενεί τη Σάλκε, στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 19ης ημέρας:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (37' Αμανατίδης, 47' Φένιν - 74' Βισνιάρεκ)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Αμβούργο 1-1 (60' Φρίντριχ - 27' Φαν Ντερ Φάαρτ)
Στουτγάρδη-Χέρτα 1-3 (40' Γκόμες - 7',45' Πάντελιτς, 49' Ράφαελ)
Μπόχουμ-Κότμπους 3-3 (7' (αυτ.) Ίπσα, 42' Σέστακ, 68' Άουερ - 45' Παπαδόπουλος, 69' Σκέλα, 79' Γέλιτς)
Βόλφσμπουργκ-Ντούισμπουργκ 2-1 (36' Σχάφερ, 54' Γκραφίτε - 26' Νικουλέσκου)
Αννόβερο-Καρλσρούη 2-2 (44' Μπάλιτς, 87' Ρόζενταλ - 61' Κένεντι, 64' Χάιναλ)
Νυρεμβέργη-Χάνσα Ροστόκ 1-1 (19' Κόλερ - 28' Ραν)