SERIE A

Το 2008 ξεκίνησε με "γκέλα" για Γιουβέντους!

Ρετζίνα-Έμπολι-γκολ

Μετά από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, η Γιουβέντους στραβοπάτησε στον πρώτο της αγώνα για το 2008 καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κατάνια στη Σικελία. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής, Έμπολι και Ρετζίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1

H "βέκια σινιόρα" φιλοξενήθηκε μετά από 24 χρόνια στο "Μασιμίνο" (τελευταίο της παιχνίδι εκεί στις 20 Νοεμβρίου 1983, όπου επιβλήθηκε 2-0 με τέρματα των Πλατινί και Ρόσι), όμως δεν κατάφερε να φύγει με το "τρίποντο" από την έδρα της σκληροτράχηλης φέτος Κατάνια.
Το αποτέλεσμα είναι να μείνει επτά πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ, με τη διαφορά αυτή να ενδέχεται να αυξηθεί στους 10 σε περίπτωση που η πρωτοπόρος πάρει τους τρεις βαθμούς την Κυριακή στην έδρα της Σιένα.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο βαθμός της ισοπαλίας θα πρέπει να άφησε ικανοποιημένους τους "μπιανκονέρι" σε αυτή την αναμέτρηση καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 15', και αν ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο δεν ευστοχούσε από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, τότε θα είχαν φύγει με την πρώτη τους ήττα σε αυτό το γήπεδο μετά από 43 χρόνια (είχαν ηττηθεί με 3-1 στις 27 Νοεμβρίου 1964).

Η Γιουβέντους μπήκε με περισσότερο επιθετικές βλέψεις στο ματς, όμως η ομάδα του Σίλβιο Μπαλντίνι φρόντισε να "αιφνιδιάσει" τους φιλοξενουμένους.

Ο Σπινέζι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ των αντιπάλων μετά από την σέντρα από τα αριστερά του Μασκάρα (πολύ οριακή φάση), και με ωραίο μονοκόμματο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπουφόν.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ο Ρανιέρι έριξε στο ματς τους Παλαντίνο και Ιακουίντα θέλοντας να τα παίξει "όλα για όλα", με την ισοφάριση για την ομάδα του να έρχετα στις καθυστερήσεις.

Ο Μπιατζάντι φάνηκε να ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Ντελ Πιέρο, ο διαιτητής Ρόκι υπέδειξε την άσπρη βούλα, και ο αρχηγός της "κυρίας" νίκησε τον Πολίτο (ο ίδιος γκολκίπερ που είχε πέρύσι αποκρούσει πέναλτι του Ντελ Πιέρο ως παίκτης της Πεσκάρα για το πρωτάθλημα της Serie B) για να κάνει το 1-1 και να "σώσει την παρτίδα" για τους "μπιανκονέρι", πανηγυρίζοντας το Νο 225 τέρμα του με την ασπρόμαυρη φανέλα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο νυν τεχνικός της Γιουβέντους, Κλαούντιο Ρανιέρι, αγωνίστηκε για δύο σεζόν με την φανέλα της Κατάνια, και μάλιστα είχε παίξει στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι των δύο ομάδων στο "Μασιμίνο" για λογαριασμό των "ροσατζούρι".

Ενδιαφέρον στατιστικό το ότι συμπληρώθηκε μία δεκάδα αγώνων μεταξύ των δύο ομάδων στη Σικελία, με τη Γιουβέντους να μετράει 4 νίκες, την Κατάνια 3, ενώ τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Μοιρασιά βαθμών στο "Καστελάνι"
Χωρίς νικητή έληξε το ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής (πρώτο για το 2008), καθώς Έμπολι και Ρετζίνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σε μία μάχη μεταξύ δύο ομάδων που παλεύουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Το εντυπωσιακό με την αναμέτρηση του "Καστελάνι", η οποία έλαβε χώρα σε έναν "βαρύ" αγωνιστικό χώρο εξαιτίας της συνεχιζόμενης βροχόπτωσης στην περιοχή της Τοσκάνης, είναι πως κρίθηκε ουσιαστικά στα πρώτα πέντε λεπτά όταν και σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα!

Μόλις στο 2' οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με τη μπαλιά του Μισίρολι να κολλάει στη λάσπη και να αιφνιδιάζει τον γκολκίπερ της Έμπολι, Μπάλι, με τον Τσεράβολο να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση κάνοντας με πλασέ το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε για την ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι τρία λεπτά αργότερα, με τον Τσιρίλο (έκανε ντεμπούτο) να ανατρέπει εντός περιοχής τον Μπούσε, και τον Σαουντάτι να αξιοποιεί το πέναλτι για να κάνει το 1-1.

Η Έμπολι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τους τρεις βαθμούς όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 15' (το έκανε και πάλι ο Τσιρίλο, αυτή τη φορά με άτσαλο μαρκάρισμα στον Σαουντάτι), με τον γκολκίπερ των Καλαβρέζων, Καμπανιόλο, να αποκρούει αυτή τη φορά το πέναλτι του Σαουντάτι.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Έμπολι έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο ματς αήττητη (η τελευταία της ήττα στο Καμπιονάτο ήταν στις 2 Δεκεμβρίου από την Πάρμα με 1-0 στο "Ταρντίνι"), με την Ρετζίνα να φεύγει για πέμπτη φορά χωρίς το τρίποντο από το "Καστελάνι" (δεν έχει κερδίσει ποτέ εκτός έδρας την Έμπολι) και να εξακολουθεί να είναι χωρίς εκτός έδρας επιτυχία μετά από εννέα φετινά παιχνίδια (5 ισοπαλίες-4 ήττες).

Να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη του ματς είχαμε το πρώτο επίσημο "τρίτο ημίχρονο", καινοτομία της ιταλικής Λίγκας, με τους παίκτες των δύο ομάδων να ανταλλάσουν χειραψίες και στη συνέχεια να χειροκροτούν μαζί τους φιλάθλους.