EUROPA LEAGUE

Οι μάχες των ελληνικών ομάδων στο UEFA

giailiaaek

Το γκολ του Γιαννακόπουλου στις καθυστερήσεις στέρησε μεγάλη νίκη από τον Άρη. Ζωντανή η ΑΕΚ 1-1 με Φιορεντίνα. Ήττες για Πανιώνιο (0-3) και Λάρισα (1-0). Προκρίθηκε ο ΠΑΟ (vids)

Η ΑΕΚ προσπάθησε αλλά όχι όσο χρειαζόταν για να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς απέναντι στην Φιορεντίνα, έμεινε στο 1-1 και σε συνδυασμό με το 3-1 της Μλάντα στην Ελβετία με την Έλσφμπρογκ έπεσε στην τέταρτη θέση του ομίλου.
Οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ είχαν καλά διαστήματα στην απόδοσή τους, αλλά μέχρι εκεί. Η διάρκεια ήταν το κύριο συστατικό που έλειπε από τους κιτρινόμαυρους και απώλεσαν την ευκαιρία να κερδίσουν μία Φιορεντίνα που δεν φόβισε κανέναν στο Ολυμπιακό στάδιο.

Το γκολ που δέχθηκε ο Μορέτο στο 29' από τον Οσβάλντο ήταν "αστείο" αν και ο ποριέρο της Ένωσης διόρθωσε στη συνέχεια με κάποιες καλές ακρούσεις. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα από αυτογκόλ του Μπαλτζαρέτι μετά από ενέργεια του Σέζαρ.

Πλέον η ΑΕΚ θέλει θετικό αποτέλεσμα στην Τσεχία για να ελπίζει σε πρόκριση.

Ήττα με διαιτητικές εφευρέσεις ο Πανιώνιος

Με κορυφαίο τον Ισπανό ρέφερι, ο οποίος... έφτιαξε τα δύο από τα τρία γκολ της, η Γαλατασαράι κέρδισε με 3-0 τον Πανιώνιο .Ο Πανιώνιος μπορεί να ήταν κάκιστος για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, όμως όταν ανέβασε την απόδοσή του στην προσπάθειά του να πάρει το πρώτο του τρίποντο στο φετινό Κύπελλο UEFA, ο Ισπανός διαιτητής της αναμέτρησης τον καταδίκασε.

Ο Αλμπέρτο Μαγιένκο, δεν ακύρωσε όπως θα έπρεπε το τέρμα του Σερκάν στο 50ό λεπτό, όταν ο Τούρκος επιθετικός πήρε τη μπάλα τουλάχιστον 2 μέτρα οφσάιντ και με τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου να παραμένουν σαστισμένοι πιστεύοντας ότι ο βοηθός θα υποδείξει το προφανές.

Στο 63ο λεπτό ο Σερκάν και πάλι από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ταμπάση, ο Τούρκος βλέποντας τον Μάκο να τον καταδιώκει έκανε μια μεγαλοπρεπή βουτιά μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον μέσο του Πανιωνίου. Ο Σονγκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, ενώ ο Μαγιένκο σαν να μην έφταναν όλα τα υπόλοιπα στους "κυανέρυθρους, απέβαλε τον Μάκο με δεύτερη κίτρινη μέσα σε ένα λεπτό.

Με παίκτη λιγότερο πλέον, ο Πανιώνιος δέχθηκε και τρίτο τέρμα (το μοναδικό που δεν είχε κάποια παρατυπία) από τον Χακάν Σουκούρ στο 83ο λεπτό και έχασε έτσι έναν αγώνα που ίσως θα μπορούσε να "χτυπήσει", αν ο Ισπανός ρέφερι το επέτρεπε.

Λύγισε στο τέλος η Λάρισα

Η Λάρισα πάλεψε αλλά τελικά ηττήθηκε απο την Αλκμάαρ με 1-0 και ουσιαστικά αποχαιρέτησε το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Ο Ντέμπελε στο 77' σημείωσε το γκολ για τους Ολλανδούς, ενώ οι Θεσσαλοί ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στο 85' αποβλήθηκε ο Κώτσιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 77' έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Ποκονιόλι έκανε σέντρα απο τα δεξιά, ο Ντε Ζέου δυο φορές δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτσόλη, ο Κώτσιος έδιωξε με το κεφάλι πάνω στην γραμμή της εστίας, οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν ν' απομακρύνουν απο την περιοχή τους και ο Ντέμπελε με σουτ έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς... 1-0!

Στο 89' ο Γένερ βγήκε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή απο τα δεξιά και επιχείρησε σουτ, όμως ο Κοτσόλης έπεσε και παραχώρησε κόρνερ, διατηρώντας το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Τον πλήγωσε ο Stelios

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το "Ρίμποκ", με τον Κάλβο να τον βάζει μπροστά στο σκορ στο 44' αλλά τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να κάνει το 1-1 στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο λόγος για τον Στέλιο Γιαννακόπουλο, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάθρι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και σε μία από τις απέλπιδες προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν, βρέθηκε σε επίκαιρη θέση, σταμάτησε ωραία τη μπάλα με το στήθος και με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Κώστα Χαλκιά για να φέρει το ματς στα ίσια.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Μπόλτον στους ισάριθμους αγώνες που έχει δώσει στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA (είχαν προηγηθεί και αυτές με Μπράγκα και Μπάγερν Μονάχου), με τον Άρη ωστόσο να είναι ο μεγάλος κερδισμένος καθώς έφτασε τους 4 πόντους μετά από δύο παιχνίδια, και έχει την "χρυσή" ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τη Μπράγκα την ερχόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους "κίτρινους", οι οποίοι δεν άφησαν σε κανένα σημείο τη Μπόλτον να επιβάλλει το ρυθμό της, και τον Μέγκσον να αναγκάζεται να ρίξει στο ματς στο 65' τους Ανελκά και Ντιούφ, στην προσπάθειά του να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και να αποτρέψει την ήττα που ερχόταν...

Πέρασε στους ''32'' ο ΠΑΟ

Προκρίθηκε χωρίς να παίζει ο Παναθηναϊκός, που χάρη στα αποτελέσματα του ομίλου του για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, έχοντας παίξει μόλις δύο αγώνες.

Οι "πράσινοι" επωφελήθηκαν από το σπουδαίο "διπλό" της Κοπεγχάγης στη Μόσχα επί της Λοκομοτίβ με 1-0 και από την άνετη επικράτηση της Ατλέτικο επί της Αμπερντίν με 2-0 στη Μαδρίτη. Ο μόνος στόχος που απέμεινε πλέον στους παίκτες του Πεσέιρο είναι να καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου προκειμένου να έχουν ευκολότερους πιθανούς αντιπάλους στην κλήρωση για τους "32" του θεσμού.

To γκολ του Γιαννακόπουλου που ισοφάρισε 1-1 τον Άρη