EUROPA LEAGUE

ΑΕΚ-Φιορεντίνα 1-1

giailiaaek

Η ΑΕΚ προσπάθησε αλλά όχι όσο χρειαζόταν για να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς απέναντι στην Φιορεντίνα (1-1)

Οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ είχαν καλά διαστήματα στην απόδοσή τους, αλλά μέχρι εκεί. Η διάρκεια ήταν το κύριο συστατικό που έλειπε από τους κιτρινόμαυρους και απώλεσαν την ευκαιρία να κερδίσουν μία Φιορεντίνα που δεν φόβισε κανέναν στο Ολυμπιακό στάδιο.
Το γκολ που δέχθηκε ο Μορέτο στο 29' από τον Οσβάλντο ήταν "αστείο" αν και ο ποριέρο της Ένωσης διόρθωσε στη συνέχεια με κάποιες καλές ακρούσεις. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα από αυτογκόλ του Μπαλτζαρέτι μετά από ενέργεια του Σέζαρ.

Πλέον η ΑΕΚ θέλει θετικό αποτέλεσμα στην Τσεχία για να ελπίζει σε πρόκριση.

Το… αγαπημένο 4-4-1-1 για Φερέρ

Οι απουσίες έφεραν πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, με τον Φερέρ να μην χάνει την ευκαιρία να κάνει και πάλι την έκπληξη με την επιλογή Κονέ στη βασική ενδεκάδα.

Το σύστημα δεν άλλαξε για τον Ισπανό με τον νεαρό μέσο να παίρνει τη θέση του τραυματία Ριβάλντο. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μορέτο με τους Παπασταθόπουλο και Δέλλα στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο ο Ράμος με τον Αραουμπαρένα να επιστρέφει στο αριστερό.

Στη μεσαία γραμμή Ενσαλίβα και Τόζερ τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μανού δεξιά και τον Σέζαρ στα αριστερά. Συνδετικός κρίκος της μεσαία γραμμής με την επίθεση ο Κονέ και ο Μπλάνκο μοναδικός καθαρός επιθετικός, με τους Σέζαρ, Μανού, Κονέ να δίνουν βοήθειες.

Κλασικό 4-4-2 για τους "βιόλα"

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γκαμπριέλε Πιν που αντικατέστησε τον Πραντέλι λόγω του θανάτου της γυναίκας του σε αυτό τον αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό στυλ των Ιταλών με το 4-4-2 να παραμένει.

Την εστία υπερασπίστηκε ο Σεμπαστιάν Φρέι με τους Πασκουάλ, Μπαλτζαρέτι, Νταϊνέλι και Κρόλντρουπ στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Στην μεσαία γραμμή Μοντολίβο και Κουζμάνοβιτς τα δύο χαφ στον άξονα με τον Γιόργκενσεν αριστερά και τον Λιβεράνι δεξιά.

Το επιθετικός δίδυμο των φιλοξενουμένων έφτιαξαν οι Βιέρι και Οσβάλντο, αφού το μεγάλο αστέρι της ομάδας, Άντριάν Μούτου, έμεινε στην Ιταλία.

Καλό ξεκίνημα κακή συνέχεια

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με τον κόσμο να την παροτρύνει πό το πρώτο λεπτό και δημιούργησε την πρώτη της φάση μπροστά στην εστία του Σεμπαστιάν Φρέι μόλι στο 2'.

Ο Μανού εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα τους έκανε την κούρσα από τα δεξιά, ελευθερώθηκε από τον Πασκουάλ και γύρισε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή στον Ζούλιο Σέζαρ, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο της Φιορεντίνα.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Ένωση που ζέστανε τον κόσμο στο παγωμένο ΟΑΚΑ. Η διάθεση των γηπεδούχων να παίξουν από τα άκρα όπως θέλει ο Φερέρ ήταν εμφανείς με τον Μανού να είναι ο κύριος αποδέκτης των προσπαθειών.
Η απάντηση από τους Ιταλούς όμως δεν άργησε να έρθει με τον Βιέρι να απειλεί για πρώτη φορά τον Μορέτο στο 5ο λεπτό. Ο Γιόργκενσεν έκανε τη σέντρα ο έμπειρος στράικερ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ευτυχώς για την Ένωση η μπάλα πέρασε άουτ.

Και ενώ το ξεκίνημα είχε πολύ καλό ρυθμό η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Η Φιοερντίνα πήρε κάπως περισσότερες πρωτοβουλίες χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες εκτός από κάποιες σέντρες που στις περισσότερες των περιπτώσεων έκοβε εύκολα η άμυνα της ΑΕΚ.

Από την άλλη πλευρά ο δικέφαλος της Αθήνας προσπαθούσε να δημιουργήσει από τα πλάγια, αλλά ο Μπλάκο έδειχνε πολύ μόνος του και απομονωμένος στην επίθεση, χωρίς να δέχεται τις απαιτούμενες βοήθειες.

Τραγικό λάθος και… 0-1

Ο χρόνος πέρναγε με το πάθος και την ένταση να απουσιάζουν από τον αγωνιστικό χώρο μέχρι την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Οσβάλντο βρέθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, απέφυγε τον Ράμος έκανε ένα αδύναμο πλασέ αλλά ο Μορέτο είδε την μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του και την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακά της στο 29ο λεπτό.

Το γκολ τους αφύπνισε

Το ΟΑΚΑ πάγωσε αλλά όχι και οι παίκτες της Ένωσης που "ξύπνησαν" από το τέρμα που δέχθηκαν. Αμέσως μετά τη σέντρα και συγκεκριμένα στο 31' ο Μανού έκλεψε την μπάλα από τον Κρόλντρουπ μπήκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, σπαταλώντας μία πολύ καλή ευκαιρία των γηπεδούχων να απαντήσουν άμεσα στο γκολ του Οσβάλντο.

Όπως είπαμε όμως η ένταση και το πάθος που έλειπε από την ΑΕΚ επέστρεψαν μετά το γκολ της Φιορεντίνα και στο 34' ο Ζούλιο Σέζαρ με αρκετή δόση τύχης έφερε το παιχνίδια στα ίσια.

Ο Κονέ βρέθηκε την κορυφή της περιοχής άνοιξε την μπάλα αριστερά στον Σέζαρ που μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε να κάνει το γύρισμα, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μπαλζαρέτι άλλαξε τροχιά και κατέληξε στην εστία του Φρέι.

Η απάντηση του Μορέτο

Ο ρυθμός του αγώνα είχε ανέβει με τον Μορέτο να πραγματοποιεί μία πολύ καλή επέμβαση στο 37' ανεβάζοντας την ψυχολογία του και "διορθώνοντας" το λάθος του στο γκολ του Οσβάλντο. Ο Κουζμάνοβιτς σημάδεψε την δεξιά γωνία της εστίας της ΑΕΚ αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Ένωσης αντέδρασε σωστά, εκτινάχθηκε διώχνοντας σε κόρνερ.

Στην ευκαιρία της Φιορεντίνα απάντησε ο Μπλάνκο στην πρώτη του φάση στον αγώνα στο 42ο λεπτό! Ο Ενσαλίβα έκανε την ατομική προσπάθεια έξω από την περιοχή έδωσε στον Μπλανκο, αλλά το κοντρόλ του Αργεντίνου δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να κάνει μία αδύναμη προβολή στην μπάλα μπροστά από τον Φρέι που μάζεψε εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν όμως και πάλι η ώρα του Μορέτο που με δεύτερη απόκρουση σε σουτ του Κοζμάνοβιτς έδιωξε κόρνερ δηλώνοντας παρών και την ψυχολογία του να επανέρχεται μετά τη φάση του 29'.

Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να δείχνει πως μπορεί να πάρει το τρίποντο αλλά να μην έχει σταθερή απόδοση κατά τη διάρκεια του 45λεπτου και τον Μπλάνκο να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Περισσότερο δημιουργική στην επανάληψη

Στην επανάληψη ο Λορένσο Σέρα Φερέρ πέρασε τον Μαντούκα στη θέση του Παναγιώτη Κονέ στο 55’, αφού ο μικρός δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Η ΑΕΚ ξεκίνησε όπως το πρώτο μέρος με διάθεση να πετύχει ένα γρήγορο γκολ αλλά η τύχη δεν χαμογέλασε στους κιτρινόμαυρους.

Ο Μορέτο εντωμεταξύ συνέχισε τις πολύ καλές του αποκρούσεις μετά το γκολ που δέχθηκε. Μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Οσβάλντο νικήθηκε από τον πορτιέρο της Ένωσης σε τετ α τετ.

Στο 49' ο Τόζερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δέλλας έστψσε στην μικρή περιοχή στον Μπλάνκο, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση υπό την πίεση των αμυντικών.

Έλειπε το γκολ

Η πίεση στα καρέ της Φιορεντίνα ανέβαινε από τους κιτρινόμαυρους, με τον Μπλάνκο να προσπαθεί αυτή τη φορά με το κεφάλι να σκοράρει. Στο 61ο λεπτό ο Τόζερ και πάλι έκανε το φάουλ αλλά η κεφαλιά του Αργεντίνου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φρέι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ όμως ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ήταν το 62' του αγώνα όταν Ενσαλίβα μετά από ατομική προσπάθεια έξω από την περιοχή έκανε το τεχνικό σουτ για τη γωνία της Ιταλικής εστίας, αλλά η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Ιταλού τερματοφύλακα που παρακολουθούσε τη φάση ανήμπορος να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ συνέχισε να προσπαθεί με κάθετες πάσες, ατομικές προσπάθειες και από τα άκρα αλλά η Ιταλική άμυνα δεν ήταν εύκολο να διασπαστεί. Στο 71'ο Φερέρ έκανε ακόμα μία αλλαγή αντικαθιστώντας τον Ενσαλίβα που είχε κάνει αρκετά χιλιόμετρα με τον Παντελή Καφέ, με στόχο να βοηθήσει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στην δημιουργία φάσεων.

Αυτές όμως δεν ήρθαν ποτέ με την ΑΕΚ να συνεχίζει χωρίς νίκη στη διοργάνωση και το σημαντικότερο να μην αποδίδει αυτά που μπορεί στον αγωνιστικό χώρο. Οι απουσίες και το rotation του Φερέρ είναι μία δικαιολογία για την μη συνοχή που δείχνει η ομάδα αλλά όχι απόλυτη.

Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκοτία)

Κίτρινες: Ράμος - Κρόλντρουπ, Λιβεράνι

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Ράμος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Αρουαμπαρένα, Ενσαλίβα (71΄ Καφές), Τόζερ, Μανού, Ζούλιο Σέζαρ (82΄ Παππάς), Κονέ (55΄ Μαντούκα), Μπλάνκο
ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (Γκαμπριέλε Πιν): Φρεϊ, Κρόλντρουπ, Νταϊνέλι, Οσβάλντο, Λιβεράνι, Μπαλτσαρέτι, Μοντολίβο, Γιόργκενσεν, Κουζμάνοβιτς (82΄ Γκόμπι), Πασκουάλ, Βιέρι (86΄ Πατσίνι)

*** Πανό «in italia solo Livorno” (Στην Ιταλία μόνο Λιβόρνο) ανάρτησαν οι οπαδοί της ΑΕΚ στην κερκίδα των οργανωμένων για να … πικάρουν τους λιγοστούς φίλους της Φιορεντίνα.

*** Τον Ριβάλντο έβριζαν οι οπαδοί της Φιορεντίνα πριν την έναρξη αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα.

*** Αφιέρωμα στους μεγάλους αστέρες που έχουν φορέσει την φανέλα της Φιορεντίνα είχε το πρόγραμμα του αγώνα.