ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο "Αετός" κι ο Γιάννης

Αμανατίδης-Φρανκφούρτη

Ο Κατσουράνης είναι πλέον ο ηγέτης της Μπενφίκα, ενώ ο "Αμάν" σκόραρε ξανά

Ο Κώστας Κατσουράνης είναι πλέον ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της Μπενφίκα, την οποία έχει πάρει από το χέρι και οδηγεί από νίκη σε νίκη.
Ο Γιάννης Αμανατίδης, πέτυχε γκολ για την Άιντραχτ, ενώ ο Μπασινάς έπαιξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα της ομάδας του στο Μπερναμπέου, που λίγο έλειψε να φύγει νικήτρια. Ας δούμε όμως αναλυτικά τις παρουσίες των λεγεωνάριων.

Γιάννης Αμανατίδης
Ο Έλληνας επιθετικός αγωνίστηκε για 67' λεπτά στον εκτός έδρας αγώνα με τη Ντόρτμουντ και ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα κλέβοντας τη δόξα από τον "Αμάν", που έφτασε τα τέσσερα γκολ στη φετινή Μπουντεσλίγκα.

Κώστας Κατσουράνης
Ο άνθρωπος ζει για το ποδόσφαιρο! Για μια ακόμα φορά αγωνίστηκε ως στόπερ και τα πήγε περίφημα, ενώ οργάνωνε άριστα το παιχνίδι από τα μετόπισθεν. Πολυεργαλείο ολκής, δε θα δίσταζε να παίξει και τερματοφύλακας αν του το ζητούσε ο προπονητής του. Η Μπενφίκα σκόρπισε τη Μποαβίστα με σκορ 6-1.

Άγγελος Μπασινάς
Ο πνεύμονας της Μαγιόρκα δε σταμάτησε να τρέχει στο Μπερναμπέου κόντρα στη Ρεάλ. Το τελικό 4-3 για τους Μαδριλένους αφήνει μια πικρή γεύση στην ομάδα του Μπασινά που προηγήθηκε με 3-2, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη σπουδαία νίκη.

Σωτήρης Κυργιάκος
Ο κέρβερος της εθνικής και της Άιντραχτ έδωσε το παρών σε άλλο ένα ματς της Άιντραχτ παρέα με τον Αμανατίδη και η ομάδα του έφυγε με το πολύτιμο Χ από την έδρα της Ντόρτμουντ.

Γιούρκας Σεϊταρίδης

Για ένα ημίχρονο έπαιξε ο διεθνής μπακ στην ισοπαλία της Ατλέτικο με την Αλμέρια και η απόδοση του δεν ήταν ανάλογη των προσόντων του.

Στέλιος Γιαννακόπουλος
Ο Stelios που την Πέμπτη βοήθηστε τα μέγιστα στο να πάρει η ομάα του την ισοπαλία από τη Μπάγερν, αυτή τη φορά δεν κατάφερε να τη βοηθήσει να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μίντλεσμπρο. Αγωνίστηκε για 25' λεπτά, αλλά η Μπόλτον έμεινε στο 0.

Στάθης Ταυλαρίδης
Ο "Γάλλος" συμπλήρωσε άλλο ένα ενανηντάλεπτο με τη Σεντ Ετιέν και η ομάδα του λίγο έλειψε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λε Μαν, αλλά δεν τα κατάφερε καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2.

Δημήτρης Ελευθερόπουλος
Το ότι αγωνίστηκε βασικός δε χρειάζεται καν να το αναφέρουμε καθώς έχει πάρει τη φανέλα του βασικού σπίτι του εδώ και αρκετές εβδομάδες. Ωστόσο αυτή τη φορά δεν βοήθησε την ομάδα του τη Σιένα να αποφύγει την ήττα από την ουραγό Λιβόρνο με σκορ 3-2 και μάλιστα εντός έδρας.

Γιώργος Κυριαζής
Ενενήντα λεπτά και σπουδαία νίκη για την ομάδα του Έλληνα αμυντικού την Τριεστίνα απέναντι στη Γκροσέτο (4-0)

Ανέστης Αγρίτης
Η Όφενμπαχ δε σκόραρε ούτε όντρα στη Βέχεν και ο Αγρίτης έμεινε άσφαιρος άλλη μια φορά.

Βαγγέλης Νάστος
Βασικός και αναντικατάστατος σε άλλο ένα παιχνίδι της Βιτσέντζα, αλλά η ομάδα του γνώρισε την ήτα από την Αβελίνο με σκορ 3-0.

Γιώργος Παναγιωτόπουλος
Ο Αυστριακός έπαιξε 80 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα της Γκράτκορν από την Σβάντορφ με σκορ 3-0.

Γιάννης Αναστασίου
Η Όμνιβορλντ έχοντας τον Αναστασίου για 70 λεπτά στη σύνθεση της δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Χέλμοντ Σπορτ με σκορ 2-1.

Σάββας Εξουζίδης
Αγωνίστηκε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα στον οποίο η Βάαλβαικ αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εκτός με την Χάρλεμ.

Δεν αγωνίστηκαν: Φάνης Γκέκας, Άγγελος Χαριστέας, Γιώργος Σαμαράς, Γιάννης Μασμανίδης, Λεωνίδας Καμπάνταης, Χρήστος Καρυπίδης, Βαγγέλης Μόρας, Μανώλης Κροντήρης, Γιάννης Παπασαράντης, Νταβίντ Τριανταφυλλίδης, Πέτορς Βούης, Νίκος Νάκας