Κριτική παικτών

λετο

Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με την Ανόρθωση

ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ: 6

Απλά θεατής του αγώνα, δεν χρειάστηκε να επέμβει σε καμία περίπτωση. Ήταν από τα πιο εύκολα παιχνίδια του, χωρίς όμως να συνδυαστεί και από το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ: 4

Πολύ τρέξιμο χωρίς ουσία όμως, αφού δεν μπόρεσε να προσφέρει ουσιαστικά. Αναλώθηκε στις σέντρες χωρίς νόημα (χαλώντας πολλές επιθετικές ενέργειες της ομάδας του), ενώ στη μοναδική κλασσική ευκαιρία που είχε μετά από «μαγική» μεταβίβαση του Μπελούτσι, την «κλώτσησε» αφού δεν μπόρεσε να περάσει τη σέντρα στον αμαρκάριστο Μήτρογλου.

ΑΝΤΖΑΣ: 9

Δεν είναι τυχαίο ότι ο κόσμος ξεσηκώθηκε όταν έγινε αλλαγή. Ήταν με διαφορά ως εκείνη τη στιγμή ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού. Εγγύηση στα μετόπισθεν, κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και ήταν απροσπέλαστος. Ουσιαστικά έδειξε πόσο λάθος επιλογή του Ισπανού τεχνικού ήταν η μη χρησιμοποίησή του στον πρώτο αγώνα. Μέχρι τη στιγμή της αλλαγής του, οι Κύπριοι δεν είχαν καν μπορέσει να απειλήσουν την «ερυθρόλευκη» εστία με κατά μέτωπον επίθεση.

Α. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ: 6

Θετικός στα μετόπισθεν μαζί με τον Αντζα, αποτέλεσε εγγύηση για την άμυνα των «ερυθρολεύκων». Η σωτήρια παρέμβασή του στη μοναδική επικίνδυνη φάση των Κυπρίων, κράτησε το μηδέν για την ομάδα του, όπως αποδείχθηκε όμως στο φινάλε, χωρίς αντίκρυσμα.

ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ: 4

Δεν βοήθησε στο δημιουργικό τομέα, αφού αναλώθηκε περισσότερο στην άμυνα. Όμως δεν μπόρεσε ούτε καν να συνδυαστεί κάποιες φορές με τους συμπαίκτες του εκνευρίζοντας και τον Βαλβέρντε σε 1-2 φάσεις.

ΣΤΟΛΤΙΔΗΣ: 6

Η κούραση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ανασταλτικός παράγοντας για τον έμπειρο μέσο του Ολυμπιακού. Δεν είχε πλέον τις σωστές μεταβιβάσεις και δεν αποτέλεσε στο ελάχιστο πρόβλημα για τους Κύπριους αμυντικούς.
Μοναδική εξαίρεση το θαυμάσιο σουτ του στο 80ο λεπτό, που όμως δεν τον ήθελε η τύχη.

ΝΤΟΥΝΤΟΥ: 6

Δεν ήταν κακός, απλά ο Βαλβέρντε ήθελε να παίξει με πολύ πιο προωθημένο επιθετικό δίπλα στον Κοβάσεβιτς και γι’ αυτό έβαλε τον Μήτρογλου. Ο Βραζιλιάνος είχε σωστές τοποθετήσεις, αλλά περισσότερο βοηθούσε στον ανασταλτικό τομέα και όχι μπροστά.

ΓΚΑΛΕΤΙ: 6

Επίσης πολύ τρέξιμο χωρίς ουσία, ενώ από το πρώτο λεπτό είχε αδικαιολόγητα νεύρα. Προσπάθησε λίγο με τις κλασσικές του επελάσεις, αλλά όχι σπουδαία πράγματα.

ΜΠΕΛΟΥΤΣΙ: 8

Στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού. Όχι μόνο για το γκολ, αλλά επειδή ήταν ο μόνος που προτίμησε να δοκιμάσει αρκετά σουτ και να γίνει απειλητικός. Δυστυχώς για αυτόν, «πέταξε» όπως και η ομάδα του χωρίς λόγο ένα ημίχρονο (το πρώτο) στα σκουπίδια.

ΛΕΤΟ: 5

Έδειξε ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο προσαρμογής. Στο πρώτο μέρος δεν «πάταγε» καλά στο γήπεδο, δεν είχε καλές επιλογές γενικά. Στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε πιο καλά, αλλά «θυσιάστηκε» λογικά για να μπει ο Τζόρτζεβιτς.

ΚΟΒΑΣΕΒΙΤΣ: 4

Καλά κλεισμένος και ουσιαστικά απομονωμένος (μέχρι τουλάχιστον να μπει στο παιχνίδι και ο Μήτρογλου) δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, με εξαίρεση ένα πολύ καλό σουτ στο πρώτο ημίχρονο. Εντελώς ακίνδυνος, δεν απείλησε καν την αντίπαλη εστία.

ΑΛΛΑΓΕΣ: Ο Μήτρογλου (στην επίθεση) και ο Τζόρτζεβιτς από το κέντρο, έδωσαν κάποια φρεσκάδα, που όμως δεν αξιοποιήθηκε από την ομάδα τους. Ο Πατσατζόγλου δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι θεαματικά.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: 4

Ο Ερνέστο Βαλβέρντε, χρεώνεται σε μεγάλο βαθμό την ευθύνη για τον αποκλεισμό, καθώς δεν διάβασε καθόλου καλά τα παιχνίδια, ιδιαίτερα το πρώτο στην Κύπρο. Όμως και χθες σπατάλησε ένα ημίχρονο παίζοντας με έναν ξεχασμένο και απομονωμένο επιθετικό (Κοβάσεβιτς) αργώντας υπερβολικά να αντιδράσει.