ΤΕΝΙΣ

Πρόκριση για Ναδάλ και Μάρεϊ στο Μαϊάμι

Ράφαελ Ναδάλ

Τα φαβορί δεν είχαν πρόβλημα απέναντι σε αδύναμους αντιπάλους να προκριθούν στον επόμενο γύρο του τουρνουά στο Μαϊάμι

Η μάχη ανάβει στα κορτ του Μαϊάμι, καθώς αισίως έχουμε φτάσει στη φάση των "16" του αμερικανικού τουρνουά, όπου ο νικητής θα λάβει εκτός των 605.500 δολαρίων και 1000 βαθμούς που θα προστεθούν στην παγκόσμια κατάταξη.
Για τον τρίτο γύρο, ο Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο νίκησε άνετα με 2-0 σετ τον άπειρο Τιπσάρεβιτς από τη Σερβία και στην επόμενη φάση θα συναντηθεί με τον Νταβίντ Φερέρ που έπρεπε ο αγώνας του με τον Μάριν Τσίλιτς να φτάσει στο τρίτο σετ για να επικρατήσει.

Ο Φρεντερίκο Ζιλ δεν θα μπορούσε να στερήσει από τον Ράφαελ Ναδάλ την πρόκριση, αφού υπάρχει μεγάλη διαφορά κλάσης ανάμεσα στους δύο τενίστες. Στην αρχή, ο Πορτογάλος δυσκόλεψε τον Ισπανό που έπρεπε να φτάσει στην κατάκτηση 7 γκέιμς για να πάρει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν ευκολότερα για το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και κατάφερε να πάρει το ματς.

Σε ένα από τα μη εμπορικά παιχνίδια της διοργάνωσης, ο Βίκτορ Τροΐκι επικράτησε με 2-0 σετ του τυχερού Μπγιόρν Πάου, με τον Σέρβο να αντιμετωπίζει στον επόμενο γύρο τον Άντι Μάρεϊ που επικράτησε του Νίκολας Μασού από τη Χιλή με 2-0 σετ.

Ο Βαβρίνκα αν και έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια ανέβασε στροφές και νίκησε τον Αντρέεφ με 2-1 σετ. Ο Ελβετός θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ναδάλ, αν θέλει να προκριθεί στα προημιτελικά.

Ο Ράντεκ Στέπανεκ από την Τσεχία κατάφερε να επικρατήσει του ασταθή Φερνάντο Γκονζάλες, καθώς νίκησε τον Χιλιανό με 2-0 σετ. Στον επόμενο γύρο ο Στέπανεκ θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Βερντάσκο, ο οποίος ήταν ο νικητής στον ισπανικό εμφύλιο με αντίπαλο τον Λόπεζ.

Αποτελέσματα 3ου γύρου

Χουάν Μάρτιν Ντέλ Πότρο (Αργεντινή) - Γιάνκο Τιπσάρεβιτς (Σερβία) 2-0 (6-4, 6-1)
Βίκτορ Τροΐκι (Σερβία) - Μπγιόρν Πάου (Γερμανία) 2-0 (6-4, 6-3)
Ράφαελ Ναδαλ (Ισπανία) - Φρεντερίκο Ζιλ (Πορτογαλία) 2-0 (7-5, 6-3)
Άντι Μάρεϊ (Μεγάλη Βρετανία) - Νίκολας Μασού (Χιλή) 2-0 (6-4, 6-4)
Νταβίντ Φερέρ (Ισπανία) - Μάριν Τσίλιτς (Κροατία) 2-1 (3-6, 6-3, 6-4)
Στάνισλας Βαβρίνκα (Ελβετία) - Ιγκόρ Αντρέεφ (Ρωσία) 2-1 (4-6, 6-3, 6-3)
Ράντεκ Στέπανεκ (Τσεχία) - Φερνάντο Γκονζάλες (Χιλή) 2-0 (7-6, 6-4)
Φερνάντο Βερντάσκο (Ισπανία) - Φελιθιάνο Λόπεζ (Ισπανία) 2-1 (3-6, 6-3, 6-4)