ΠΟΛΟ

Η πρώτη αγωνιστική της Α1

Σάντα

Με νίκη επί της Χίου (11-8), ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το Πρωτάθλημα. Νίκες και για Βουλιαγμένη, Γλυφάδα και Φάληρο

Ολυμπιακός-Χίος: 11-8
Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α1, ξεκίνησε πολύ δυνατά το Πρωτάθλημα, σημείωσε 4 γκολ και οδήγησε την ομάδα του στο πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν και κερνώντας... γλυκά μετά το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου, πήραν προβάδισμα με 10-3 στην τρίτη περίοδο, αλλά λόγω των αλλαγών και της χαλαρότητας στο τελευταίο οκτάλεπτο (στο οποίο δεν σημείωσαν γκολ), επικράτησαν τελικά με διαφορά μόλις τριών τερμάτων.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-0, 4-2, 0-4

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πάτερος): Αφρουδάκης Γ. 4, Σάντα 3, Αφρουδάκης Χ. 2, Σχίζας, Θεοδωρόπουλος

Χίος (Άντριτς): Φουντούλης Γιάννης 4, Φουντούλης Γιώργος 2, Πόποβιτς, Ντούλος

Χανιά-Εθνικός: 6-9
Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Βουλγαράκη και Μυλωνάκη, ο Εθνικός, πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Χανίων, απέναντι στα οποία επικράτησε με 6-9.

Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων από την περσινή περίοδο και τον αγώνα των πλέι-οφ με τη Χίο.

Παρότι οι παίκτες του Μαχαίρα προηγήθηκαν με 3-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο "Αυτοκράτορας" τους εγκλώβισε για δύο οκτάλεπτα, στα οποία έκανε σερί 4-0 για να "καθαρίσει" έτσι το παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 0-1, 3-3

Χανιά (Μαχαίρας): Αυγουστιανάκης, Ζουφάλ, Βαμβουνάκης, Βλαζάκης, Κρέτσκοβιτς, Φράγκος

Εθνικός (Βολτυράκης): Βουλγαράκης 4, Κοκκινάκης 2, Μυλωνάκης 2, Καλακώνας

Κέρκυρα-Παλαιό Φάληρο: 9-11
Σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Κέρκυρας, με 9-11 πήρε το Παλαιό Φάληρο, που στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 1-6 και ουσιαστικά είχε "τελειώσει" νωρίς το παιχνίδι.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να εκμεταλλευθούν τη φυσιολογική χαλαρότητα της ομάδας του Βλάχου, στην τελευταία περίοδο και χάρη στα γκολ του Μίσιτς, να μειώσουν τη διαφορά στα δύο τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-3, 3-4, 5-1

Κέρκυρα (Μπαΐκοβιτς): Μίσιτς 5, Βούκσεβιτς 2, Μπ.Βράνιες, Νεράτζης

Παλαιό Φάληρο (Βλάχος): Κόλιανιν 4, Κατσουλάκης 2, Μπαχάς 2, Βουκίσεβιτς 2, Γ.Κόχειλας

Γλυφάδα-ΠΑΟΚ: 6-5
Παρά το γεγονός ότι έχανε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Γλυφάδα έκανε σερί 3-0 στο τελευταίο οκτάλεπτο και κατάφερε να επικρατήσει με 6-5, με κορυφαίο παίκτη τον Γούνα, που σημείωσε τέσσερα γκολ.

Ο Γιώργος Ψύχος ήταν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενουμένων και κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για τρία οκτάλεπτα, αλλά το 1/10 στον παίκτη παραπάνω κόστισε τη νίκη στον "Δικέφαλο".

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-2, 2-2, 3-0

Γλυφάδα (Λοράντος): Γούνας 4, Μονιούδης, Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ (Μικέδης): Κρστόβιτς 2, Ψύχος 2, Αλιχανίδης

Βουλιαγμένη-ΝΕ Πατρών: 10-9
Με το δεξί μπήκε στο Πρωτάθλημα της Α1 η Βουλιαγμένη, που επικράτησε της ΝΕΠ, στο κολυμβητήριο του Λαιμού, με 10-9.

Το παιχνίδι ήταν από το ξεκίνημα ντέρμπι και κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ο Ρατσούτσινα ισοφάρισε για τη ΝΕΠ, 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην τελευταία φάση, ο Χατζηδάκης πήρε την αποβολή από τον Ρατσούνιτσα, αλλά ο Κροάτης έμεινε και μάρκαρε τον παίκτη της Βουλιαγμένης που πήρε και πάλι την μπάλα, με αποτέλεσμα δοθεί πέναλτι. Ο Άντρο Φρανίτσεβιτς, το εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-2, 1-4, 5-2

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Φρανίσεβιτς 3, Σαλπέας, Δουδέσης, Αγγελίδης, Καρούντζος, Κατσαούνης, Χατζηγούλας, Σάμαρτζιτς

ΝΕΠ (Κακουλίδης): 2, Ρατσούνιτσα 2, Γεωργαράς Μ. 2, Σαλπαδήμας, Γεωργαράς Ντ., Αντίοχος

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός: 11-7
Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος, επικράτησε με 11-7, του Παναθηναϊκού και ξεκίνησε με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-2, 3-2

Πανιώνιος (Λούδης): Τίντσιτς 3, Γκέργκελι 3, Μουρίκης 2, Παπαδόγγονας, Αναστασιάδης, Θωμάκος

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Νάστραν 2, Βαφειάδης, Κουντουδιός, Τσόκας, Μπιτσάκος, Δερμιτζάκης