EURO

Βλέπει EURO η Νορβηγία

Νορβηγια

Η Νορβηγία νίκησε 2-0 την Βοσνία και "σκαρφάλωσε" στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου

Η Νορβηγία χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, κατάφερε να πάρει "επαγγελματική" νίκη απέναντι στην Βοσνία/Ερζεγόβίνη και σε συνδυασμό με τη νίκη της Εθνικής στην Κωνσταντινούπολη, οι Σκανδιναβοί "σκαρφάλωσαν" στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου και περιμένουν στις 17/11 τους Τούρκους.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 5ο λεπτό, όταν ο Γιον Άρνε Ρίισε εκτέλεσε φάουλ και ο Χάγκεν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκούσο. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση που έγινε μπροστά στις δυο εστίες στα πρώτο ημίχρονο!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, όμως οι προσπάθειες των Μισίμοβιτς (55'), Μέρζιτς (62') και Τζέκο (65') δεν είχαν αίσιο τέλος. Σαν να μην έφτανε αυτό στην Βοσνία, η Νορβηγία στην μοναδική αξιόλογη επίσκεψη της στα καρέ των γηπεδούχων στην επανάληψη κατάφεραν να σημειώσουν δεύτερο γκολ. Στο 74', ο Πέντερσεν έκανε σέντρα απο τ' αριστερά, η μπάλα έφθασε στην απέναντι πλευρά, όπου ο Μπιόρν Ρίισε καραδοκούσε και δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Συνθέσεις
Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Φουάντ Μουζούροβιτς):
Γκούσο, Μπερμπέροβιτς, Μέρζιτς, Μπάγιτς, Κρούνιτς, Μπλάτνιακ (46' Ιμπίσεβιτς), Μουσλίμοβιτς (46' Τζέκο), Μισίμοβιτς, Μάλετιτς (78' Μουχαρέμοβιτς), Ναντάρεβιτς, Σαλίχοβιτς.

Νορβηγία (Αγκε Χαρέϊντε): Οπνταλ, Στόρμπαεκ, Χάνγκελαντ, Χάγκεν, Γ. Ρίισε, Μ. Ρίισε (90' Μπιόρκοϊ), Αντρεσεν, Γκρίντχαϊμ (58' Ρούσφελντ), Σόλι, Χέλσταντ (76' Μπράατεν), Πέντερσεν.

Μάλτα-Μολδαβία 2-3

Οι Μολδαβοί με... κεκτημένη ταχύτητα απο την αναμέτρηση με την Τουρκία, νίκησαν 3-2 την Μάλτα εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι πολύ ουσιαστικοί στο πρώτο ημίχρονο και να προηγηθούν με 3-0 με σκόρερ τους Μπουγκάεφ (24' πεν.) και Φρούντζα (31', 35').

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα και με τα γκολ των Σκέρι (71') και Μίκαελ Μιφσούντ (84') μείωσαν σε 3-2. Στο 86', οι Μολδαβοί έμειναν με δέκα παίκτες καθώς αντίκρισε κόκκινη κάρτα ο Γκολοβατένκο, αλλά στο 93' ο Πάσε δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει καθώς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Συνθέσεις
Μάλτα (Ντούσαν Φίτζελ):
Χάμπερ, Σίκλουνα (46' Σκέρι), Αζοπάρντι, Σαΐντ, Ντιμέκ, Μπρίφα (90' Νβόκο), Πάσε, Μαλία, Γουντς, Σκέμπρι (46' Κοέν), Μιφσούντ.

Μολδαβία (Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι): Πασένκο, Γκολοβατένκο, Στροένκο, Λασένκοφ, Κορνέενκοφ, Μπόρντιαν, Γιοσάν, Γκατκάν (77' Ζμέου), Κόμλενοτς (69' Ναμάσκο), Φρούντζα (83' Ντόρος), Μπουγκάεφ.