ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη-ανάσα για Ντόρτμουντ

New Image

Παρότι αγωνίστηκε για περισσότερο από μισή ώρα με 10 παίκτες, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 της Μπόχουμ, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα

Η επιτυχία αυτή ήταν... χρυσάφι για τους γηπεδούχους, καθώς προέρχονταν από τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τη Μπόχουμ η οποία έμεινε για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες-3 ήττες).
Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 17ο λεπτό, με τον Βερνς να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή της Μπόχουμ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέντε, τον γκολκίπερ Λαστούφκα να αποκρούει ασθενώς και τον Τίνγκα να παίρνει το "ριμπάουντ" για να στείλει τη μπάλα με κοντινό σουτ στον ουρανό των διχτύων δίνοντας το προβάδισμα στη Ντόρμουντ.

Στο 35ο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με δράστη έναν παίκτη που έχει φάει τα ελληνικά γήπεδα με το... κουτάλι. Σε αντεπίθεση της Μπόχουμ, ο Σέστακ σέρβιρε στον Μάρτιν Μίετσελ, με τον πρώην φορ του ΠΑΟΚ να στέλνει με δυνατό διαγώνιο σουτ τη μπάλα να καρφωθεί στη δεξιά γωνία του Βάιντερφελερ για το 1-1.

Στο 57ο λεπτό μάλιστα, ανατράπηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Βερνς να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα από πίσω στον Σέστακ και να παίρνει πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Το παράδοξο όμως είναι ότι αντί για τους φιλοξενούμενους, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που πέτυχε το νικητήριο γκολ, αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 70ο λεπτό και απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα έφτασε στον Τζοβάνι Φεντερίκο, ο οποίος με σουτ-κεραυνό από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στην δεξιά γωνία του Λαστούφκα.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, είχαν δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το 2-1 δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η ομάδα του Τόμας Ντολ να πάρει μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, η οποία έδωσε τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών αγώνων.