ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Νίκη για "σελεσάο" με πεντάρα...

Κακά - προκρ

Την πρώτη της νίκη για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010, πέτυχε η Βραζιλία με το επιβλητικό 5-0 επί του Εκουαδόρ

Μετά από 7 χρόνια η Βραζιλία επέστρεψε στο Μαρακανά και με 70.000 στο πλευρό της, διέσυρε το Εκουαδόρ με 5-0 αν και πριν... πάρει μπροστά τα άκουσε από τον κόσμο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κακά που πέτυχε δύο γκολ και έφτιαξε το ένα.
Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Βάγκνερ Λοβ με προβολή, αλλά το γκολ αντί να ξυπνήσει την ομάδα, αντίθετα την "πάγωσε" με αποτέλεσμα το Εκουαδόρ να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού. Οι... αποδοκιμασίες αυτής εξέδρας έπιασαν τόπο στο 73ο λεπτό και ο Ροναλντίνιο μετά από πάσα του Κακά έκανε το 2-0.

Ο σούπερ σταρ της Μίλαν στο 77' έγραψε το 3-0 και στο 83' ο Ρομπίνιο έδωσε πάσα πάρε - βάλε στον Ελάνο που πέτυχε το τέταρτο γκολ. Το τελικό 5-0 έγραψε ο Κακά με σουτ στο 85ο λεπτό.

Σημαντική νίκη επί της Ουρουγουάη πέτυχε η Παραγουάη με 1-0. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Νέλσον Βαλντές στο 15ο λεπτό. Η Χίλη σημείωσε την πρώτη της νίκη με 2-0 επί του Περού στο Σαντιάγκο. Τα γκολ πέτυχαν οι Σουάζο στο 12ο λεπτό και ο Φερνάντες έγραψε το τελικό 2-0 στο 53'. Χωρίς σκορ έληξε το Βολιβία - Κολομβία.