Μπαϊρά(κι)μοβιτς στο Αλεξάνδρειο

Μπαϊράμοβιτς

Με ηγέτη τον Μπαϊράμοβιτς, η Λιέτουβος, "έκλεψε" τη νίκη από τον Άρη του οποίου επιβλήθηκε με 69-72

Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, εντύπωση προκάλεσε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, η καλή απόδοση του Καστλ, που "πέρασε χειροπέδες" στον Έιντσον και βοήθησε στην επίθεση όταν χρειάστηκε. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, έκανε ο Μπόισα, όχι όμως και ο Ουάσινγκτον, στον οποίο ο Χέρμπερτ, δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής. Ο αγώνας
Αρχικά τα βρήκε σκούρα ο Άρης στο παιχνίδι, με τους Λιθουανούς να τον εγκλωβίζουν για τρία λεπτά και χτυπώντας μέσα από το καλάθι, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 1-6. Ο Ράιτ, ήταν αυτός που ξεκόλλησε την ομάδα του και από εκείνο το σημείο και πέρα, οι "κίτρινοι" μεταμορφώθηκαν, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και οδηγούμενοι επιθετικά από τους Αμερικανούς (Μάσεϊ, Ράιτ, Τέρι), έκλεισαν προηγούμενοι με 15-12, το ημίχρονο.

"Δαγκάνες" στους Λιθουανούς
Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε ο "Αυτοκράτορας", στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν άμεσα με 7 (19-12) και έδειξαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αφού σε 6 λεπτά είχαν επιτρέψει στη Λιέτουβος να σημειώσει μόλις 6 πόντους (26-18 με τρίποντο του Καστλ). Χαρακτηριστικό είναι, ότι οι παίκτες του Τριφούνοβιτς, είχαν ήδη 10 λάθη σε εκείνο το σημείο, αποτέλεσμα της σούπερ-άμυνας της ελληνικής ομάδας, που στο πρόσωπο του Καλαϊτζή, είχε βρει τον άριστο οργανωτή.

Η αντίδραση της Λιέτουβος, ήρθε δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Ράιτ έκανε το 29-21 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Τζόρνταν που είχε αντικαταστήσει τον κακό Πράις, έκανε καλή δουλειά και χάρη στα καλάθια του "κοντού", η διαφορά έπεσε στους 3 (33-30), για να πάνε οι ομάδες στην ανάπαυλα με σκορ 36-32.

Εκεί που οι Λιθουανοί, δεν είχαν πάρει προβάδισμα για πάνω από ένα δεκάλεπτο, το πήραν με το που άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Πράις να σημειώνει το πρώτο του καλάθι, που έκανε το 36-37. Η απάντηση του Άρη, ήρθε με ένα σερί 8-2 με τους Μότολα, Ράιτ και Τσαλδάρη. Η Λιέτουβος, όμως, φανερά καλύτερη από ότι στις δύο πρώτες περιόδους, έκανε ένα δικό της επιμέρους σκορ 0-6 και στη συνέχεια πήρε για δεύτερη φορά την πρωτοπορία με 46-47, χάρη σε καλάθι του Πετραβίτσιους.Για ακόμα μία φορά, τη λύση έδωσε ο Τσαλδάρης, που με σημαντικό από ψυχολογικής πλευράς, τρίποντο, έκανε το 59-57, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, με τον Άρη να έχει το μικρό προβάδισμα των δύο πόντων (51-49).

"Αυτοκτονία"
Λίγοι θα μπορούσαν να προβλέψουν την εξέλιξη του παιχνιδιού, το οποίο "έγερνε" υπέρ του Άρη, μέχρι και 4 λεπτά πριν το τέλος. Με ηγέτες του Μότολα και Μάσεϊ, οι "κίτρινοι", πήραν διαφορά 10 πόντων δύο φορές (62-52 και 64-54), αλλά κάπου εκεί μάλλον ένιωσαν υπερβολική σιγουριά.

Η άριστη δουλειά του Καλαϊτζή, καθόλη τη διάρκεια του ματς, ήταν φυσιολογικό να κουράσει τον Έλληνα γκαρντ, που σε ορισμένες φάσεις "έχασε" τον Πράις, που δεν είχε πρόβλημα να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Ο Αμερικανός, οδήγησε την ομάδα του στο σερί 3-12, για να της δώσει το προβάδισμα με 69-70 (στην ίδια φάση είχαν προηγηθεί βήματα του Μπαϊράμοβιτς που δεν σφυρίχθηκαν) και ο Άρης, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Παρόλα αυτά, υπήρχαν ακόμα περιθώρια, αλλά στην επίθεση διάρκειας 19 δευτερολέπτων που είχε στη διάθεσή του, ο Ράιτ, πραγματοποίησε λέι απ, η μπάλα έδειχνε να καταλήγει στο καλάθι, αλλά ο ήρωας του αγώνα, Μπαϊράμοβιτς, πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και την έδιωξε, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, που σφραγίστηκε με δύο εύστοχες βολές, στα 2.7 δευτερόλεπτα. Στον ελάχιστο χρόνο που είχε η ομάδα του Χέρμπερτ στη διάθεσή της, δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και όλα τελείωσαν, για τους γηπεδούχους που έχασαν μεγάλη ευκαιρία να "καθαρίσουν" και μαθηματικά την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-32, 51-49, 69-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Χέρμπερτ): Καστλ 9 (1), Τσαλδάρης 8 (2), Ράιτ 14 (2), Μάσεϊ 19, Μότολα 9, Τέρι 3 (1), Σεραπίνας, Καλαϊτζής 3, Μπόισα, Αγαδάκος 4.

Λιέτουβος (Τριφούνοβιτς): Νίλσεν 4, Έιντσον 10, Λουκάουσκις 8, Πετραβίτσιους 7, Γιομάντας 3 (1), Πράις 14 (2), Μπατίστα 4, Τζόρνταν 4, Μπαϊράμοβιτς 18 (2).

Χέρμπερτ: " Χαρούμενος για τον Καστλ"
Φανερή έλειψη συγκέντρωσης είχε στα τελευταία λεπτά, ο Άρης, σύμφωνα με τον Γκόρντον Χέρμπερτ, ο οποίος εξήγησε ότι απέναντι σε ομάδες με την ποιότητα της Λιέτουβος, δεν επιτρέπεται αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης.

" Παίξαμε για 36 λεπτά όμορφο μπάσκετ αλλά ξεχάσαμε να συνεχίσουμε την καλή μας απόδοση, στα τελευταία 4. Χάσαμε τελείως τη συγκέντρωσή μας. Είχαμε στα τελευταία λεπτά κακές επιστροφές. Δεν είχαμε οργάνωση στην επίθεσή και είναι πολύ άσχημο το αποτέλεσμα γιατί παίξαμε πολύ καλά ειδικά στο ξεκίνημα. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Η ουσία είναι ότι εναντίον τόσο καλών ομάδων δεν μπορείς να αγωνίζεσαι με αυτόν τον τρόπο στα τελευταία λεπτά".

" Αντί να παίξουμε αρχίσαμε να μαλώνουμε μεταξύ μας ή να κάνουμε δύο λάθη στη σειρά. Κανονικά, θα έπρεπε να γυρίσουμε γρήγορα στην άμυνα, αλλά εμείς μετά από το ένα λάθος στην επίθεση κάναμε ακόμα ένα στα μετόπισθεν".

Σε ερώτηση που του έγινε για το γεγονός ότι δεν χρησιμοποιήθηκε ο Ντάριους Ουάσινγκτον, ο Καναδός κόουτς απάντησε: "Δεν ήταν έτοιμος και πιστεύω ότι κάναμε θαυμάσια δουλειά πάνω στον Πράις, εκτός από τα τρία τελευταία λεπτά".

Αναφερόμενος σε άστοχο τρίποντο του Μάσεϊ, σε μια από τις τελευταίες επιθέσεις, είπε: " Δεν ήταν η επιλογή που θέλαμε γιατί θέλαμε την μπάλα να πάει μέσα στο καλάθι".

Τέλος, έπλεξε το εγκώμιο του Τέρελ Καστλ: " Είμαι πολύ χαρούμενος για τον Καστλ. Είχε εξαιρετική απόδοση, "έσβησε" τον Έιτσον και κρίμα που δεν κερδίσαμε για να επιβραβευόταν και η εμφάνισή του".

Τριφούνοβιτς: " Αγαπάω το Αλεξάνδρειο"
Περιχαρής ήταν στη συνέντευξη Τύπου, ο Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς, που μετά από τέτοια εξέλιξη στο παιχνίδι, είχε κάθε λόγο να είναι ευτυχής. Ο τεχνικός της Λιέτουβος, ξεκίνησε την τοποθέτηση του μετά το ματς, αναφερόμενος στην αδυναμία που έχει... στο "Αλεξάνδρειο".

" Πριν αναφερθώ στο παιχνίδι, θέλω να πω ότι αυτό το γήπεδο κατέχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Σε ηλικία 17 ετών είχα παίξει το 1987 στο τελευταίο παιχνίδι του Δημήτρη Κοκκολάκη ως παίκτης του Ερυθρού Αστέρα. Στην πορεία είχα αντιμετωπίσει αρκετές φορές τον Άρη και τον ΠΑΟΚ. Σέβομαι τον Άρη και τον κόσμο του. Θέλουμε και πάλι ένα σερί. Πολλοί λένε ότι έχουμε περάσει ήδη στους "16" της Ευρωλίγκας αλλά αυτό που επισημαίνω στους παίκτες μου είναι να συνεχίζουμε με την ίδια όρεξη".

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, είπε: " Στο πρώτο μέρος είχαμε αρκετά προβλήματα. Κάναμε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα ο Άρης να επιβάλει τον ρυθμό του, αφού δεν το καταφέραμε εμείς με τους πλέι μέικερ μας. Αντίθετα στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να πάρουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και καταφέραμε να μειώσουμε, να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να αναγκάσουμε τον Άρη σε αρκετά λάθη και να κατακτήσουμε τελικά τη νίκη".

Όσον αφορά στον Άρη, ο κόουτς των Λιθουανών, είπε: " Εύχομαι καλή επιτυχία για να προκριθεί στο Top-16".

Τέλος, απάντησε στην ερώτηση αν τελικά ο Άρης έχασε το παιχνίδι λόγω των λαθών του, ή Λιέτουβος ήταν αρκετά καλή ώστε να το κερδίσει: " Μία εβδομάδα νωρίτερα στο παιχνίδι με την Λε Μαν ένας δημοσιογράφος με είχε ρωτήσει, αν εμείς ήμασταν πολύ καλοί ή η Λε Μαν ήταν πολύ κακή. Αυτό που πιστεύω είναι ότι η αλήθεια είναι βρίσκεται κάπου στη μέση. Σύμφωνα με τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού, ο Άρης έχασε, αλλά αν δούμε το τέλος του, εμείς ήμασταν καλύτεροι".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Λουκάουσκις (1-2)
3' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πετραβίτσιους (1-4)
4' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Έιντσον (1-6)
Πολύ καλό ξηκίνημα για τους Λιθουανούς που φτάνουν γρήγορα στο +5
4' Δίποντο Άρης Ράιτ (3-6)
Ξεκολλάει τον Άρη ο Αμερικανός
5' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (6-6)
Ισοφαρίζει ο Άρης που απαντάει με σερί 5-0
5' Δύο βολές Άρης Καστλ (8-6)
6' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας (8-8)
7' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πετραβίτσιους (8-10)
8' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Νίλσεν (8-12)
8' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (10-12)
9' Δίποντο Άρης Ράιτ (12-12)
10' Τρίποντο Άρης Τέρι (15-12)
Σερί 7-0 για τον Άρη
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-12
Καλή εμφάνιση με σούπερ-άμυνα για τον Άρη, που έχει κρατήσει στους 12 πόντους τους Λιθουανούς που βρίσκουν λύσεις κυρίως μέσα από τη ρακέτα. Οι Αμερικανοί των "κιτρίνων" κάνουν και πάλι καλή δουλειά και οδηγούν την ομάδα τους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης (17-12)
12' Δίποντο Άρης Aγαδάκος (19-12)
12' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Λουκάουσκις (19-14)
12' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (22-14)
12' Τάιμ-άουτ Λιέτουβος Ρίτας Τριφούνοβιτς
Δεν βρίσκουν οι Λιθουανοί λύσεις και ο κόουτς ζητάει τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες
13' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (22-16)
13' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (24-16)
13' Σχόλιο
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπαίνει ο Μπόισα που κάνει ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα με τον Άρη
14' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπατίστα (24-18)
16' Σχόλιο
Στα 10 λάθη φτάνει η Λιέτουβος δείγμα της πολύ καλής άμυνας του Άρη
16' Δίποντο Άρης Καστλ (26-18)
17' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (27-21)
18' Δίποντο Άρης Ράιτ (29-21)
18' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Γιομάντας (29-24)
18' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (31-24)
19' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (31-26)
19' Δίποντο Άρης Μότολα (33-26)
19' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Τζόρνταν (33-28)
20' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Τζόρνταν (33-30)
20' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Το σερί της Λιέτουβος προβλημάτισε τον Καναδό κόουτς
20' Τρίποντο Άρης Καστλ (36-30)
20' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπατίστα (36-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-32
Η καταπληκτική άμυνα του Άρη, τον έχει κρατήσει μπροστά στο σκορ και αν δεν ήταν και αυτό το σερί στο τέλος του πρώτου μέρους, οδηγούμενο από τον Τζόρνταν, η διαφορά θα είχε ανέβει και σε διψήφιο νούμερο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Νίλσεν (36-34)
22' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πράις (36-37)
22' Δίποντο Άρης Μότολα (38-37)
22' Τρίποντο Άρης Ράιτ (41-37)
23' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πράις (44-39)
24' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (44-37)
Σερί 8-0 για τον Άρη
26' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Λουκάουσκις (44-41)
26' Δύο βολές Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (44-43)
Σερί 0-6 κάνουν οι Λιθουανοί που πλησιάζουν στον πόντο
27' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (46-43)
27' Δύο βολές Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (46-45)
28' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πετραβίτσιους (46-47)
28' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (49-47)
29' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (51-47)
30' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Έιντσον (51-49)
30' Λήξη 3ης περιόδου 51-49
Παραμένει ντέρμπι το παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο. Η Λιέτουβος πήρε δύο φορές το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Άρης επανήλθε και αν είχε προσέξει θα είχε μεγαλύτερη διαφορά
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Άρης ΜάσΕϊ (53-49)
31' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Μότολα
32' Δύο βολές Άρης Μότολα (55-50)
32' Τάιμ-άουτ Λιέτουβος Ρίτας Τριφούνοβιτς
33' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (57-50)
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (59-50)
34' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (59-52)
35' Καλάθι και φάουλ Άρης Μότολα (62-52)
Για πρώτη φορά στο +10 ο Άρης
36' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμοβιτς (62-54)
36' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (64-54)
37' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
37' Δύο βολές Λιέτουβος Ρίτας Πράις (64-56)
37' Δύο βολές Λιέτουβος Ρίτας Έιντσον (64-58)
38' Δίποντο Άρης Καστλ (66-58)
38' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πράις (66-60)
39' Δύο βολές Λιέτουβος Ρίτας Έιντσον (66-62)
39' Τρίποντο Άρης Ράιτ (69-62)
39' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Μπαϊράμβοιτς (69-65)
Ήρωας της Λιέτουβος ο Βόσνιος που κρατάει την ομάδα του ζωντανή
39' Τρίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πράις (69-68)
Σερί 10-3 κάνουν οι Λιθουανοί
39' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Ένα λεπτό πριν τη λήξη από τον Καναδό. Οπωσδήποτε καλάθι θέλει ο Άρης
40' Δίποντο Λιέτουβος Ρίτας Πράις (69-70)
Απαράδεκτοι οι διαιτητές δεν σφυρίζουν εμφανέστατα βήματα του Μπαϊράμοβιτς και καλάθι του Αμερικανού
40' Σχόλιο
Ο Μπαϊράμοβιτς είναι ο λυτρωτής της Λιέτουβος, αφού διώχνει την μπάλα από το καλάθι του Άρη μετά το λέι απ του Ράιτ
40' Λήξη αγώνα 69-72
Το ματς γύρισε τούμπα, η προσπάθεια του Άρη πήγε χαμένη και η Λιέτουβος έφυγε νικήτρια από το Αλεξάνδρειο