ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Φινλανδία 2-1

Εθνική-πανηγυρική

Με γκολ των Χαριστέα, Κατσουράνη η Εθνική νίκησε με 2-1, ανατρέποντας το 0-1 της Φινλανδίας

Μια ομάδα που φέρνει πικρές όσο και όμορφες στιγμές στο μυαλό των Ελλήνων φιλάθλων αντιμετώπισε η Εθνική μας ομάδα στην δεύτερη μέρα του τουρνουά της Κύπρου. Πικρές η Φινλανδία ήταν η ομάδα που μας είχε υποχρεώσει σε εκείνη την ταπεινωτική ήττα με 5-1 για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2002, όμως ήταν ο τελευταίος αγώνας που η Εθνική μας εμφανίστηκε έτσι καθώς από εκεί και πέρα ξεκίνησε ο δρόμος προς... την καταξίωση που έφτασε ως και την κατάκτηση του Euro 2004 στα γήπεδα της Πορτογαλίας.
Ο Ότο Ρεχάγκελ παρέταξε την ομάδα του, με 4-3-3 τον Νικοπολίδη στο τέρμα και τους Τοροσίδη, Κυργιάκο, Άντζα και Πατσατζόγλου να απαρτίζουν την τετράδα της άμυνας ξεκινώντας από αριστερά. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Κατσουράνης, Μπασινάς, Καραγκούνης, ως εξτρέμ από δεξιά ο Χαριστέας και από αριστερά ο Γιάννης Αμανατίδης, ενώ "αιχμή του δόρατος" για την Εθνική μας αποτέλεσε ο Φάνης Γκέκας.

Οι Φινλανδοί ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να απειλήσουν μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Λίτμανεν πέρασε πανέξυπνη μπαλιά στον Γιόχανσον, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από το Νικοπολίδη, με τον διεθνή κήπερ όμως να αποδεικνύει για ακόμη μία φορά την κλάση του αποκρούοντας το πλασέ του Φινλανδού.

Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ επέλεξε να δώσει χώρο στους Φινλανδούς ώστε και εκείνη με τη σειρά της να βρει τους χώρους που χρειάζεται για τις αντεπιθέσεις, κάτι τέτοιο δεν στάθηκε δυνατό, όμως οι Έλληνες παίκτες κατάφεραν να απειλήσουν στο 11ο λεπτό, όταν ο Καραγκούνης από δεξιά σέντραρε προς τη μεγάλη περιοχή, ο Χαριστέας έπιασε την κεφαλιά-πάσα με τον Γκέκα να παίρνει τη δεύτερη και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, το γκολ όμως να ακυρώνεται σωστά, καθώς ο επιθετικός της Λεβερκούζεν βρισκόταν σε θέση οφ-σάιντ.

Ο Γιάρι Λίτμανεν στο 16ο λεπτό εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αντώνη Νικοπολίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, έμεινε θεατής καθώς η μπάλα έφευγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του χωρίς να τον απειλήσει. Δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Αμανατίδη έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ένκελμαν, ενώ στο 24ο λεπτό οι Φινλανδοί έχασαν μία ακόμα ευκαιρία όταν έπειτα και πάλι από μπαλιά του Λίτμανεν ο Γιόχανσον σούταρε άτσαλα από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε αρκετά ψηλά, άουτ.

Στο 35ο λεπτό και ενώ η Εθνική ανέβαζει και πάλι... στροφές, ο Μπασινάς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Κατσουράνης σηκώθηκε ψηλότερα από όλους στη φινλανδική άμυνα έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, όμως ο Ένκελμαν μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι παίκτες του Ότο Ρεχάγκελ έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους στο 42ο λεπτό όταν ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Ένκελμαν, ο Κυργιάκος έκανε την προβολή από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών και απομακρύνθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε πάλι στον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος μέσα από τη μεγάλη περιοχή επιχείρησε δεξί σουτ, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την φινλανδική εστία.

Πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η Εθνική μας είχε μία ακόμα ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Κώστα Κατσουράνη, το σουτ του οποίου όμως αφού κόντραρε πάνω σε σώματα Φινλανδών κατέληξε στην αγκαλιά του Ενκελμαν.

Με την έναρξη κιόλας του δευτέρου μέρους, ο Ότο Ρεχάγκελ πραγματοποίησε τρείς αλλαγές με τους Μιχαηλίδη, Λαγό και Σαλπιγγίδη να παίρνουν τη θέση των Νικοπολίδη, Πατσατζόγλου και Αμανατίδη αντίστοιχα. Οι Έλληνες ποδοσφαιριστές ήταν σαφώς ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όμως οι Φινλανδοί ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι με μία εκτέλεση φάουλ του Ερέμενκο στο 49ο λεπτό, το οποίο ο Μιχαηλίδης με δυσκολία έδιωξε πριν ο Λαγός πετάξει την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Σαλπιγγίδης, ο οποίος έκανε την ομάδα περισσότερο επιθετική και επικίνδυνη σε κάθε επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, έκανε αισθητή την παρουσία του στο 51ο λεπτό, όταν ένα διαγώνιο σουτ που επιχείρησε μέσα στη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ένκελμαν και προσπάθησε πέφτοντας με προβολή να τον νικήσει, όμως ο Φινλανδός κήπερ βγήκε πρώτος στην μπάλα σώζοντας την εστία του από την παραβίαση.

Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες ως γνωστόν πληρώνονται στο ποδόσφαιρο. Κανόνας που επιβεβαιώθηκε για μία ακόμη φορά στο 66ο λεπτό, όταν μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Ερέμενκο έκλεψε την μπάλα με μια όμορφη μπαλιά βρήκε τον Λίτμανεν, που στα 38 του χρόνια δεν ξεχνά πως να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό, κάτι που έκανε και απέναντι από τον Μιχαηλίδη που άλλωστε δεν θα μπορούσε να έχει αντιδράσει καλύτερα.

Το γκολ της Φινλανδίας όμως, δεν ήταν αρκετό για να κοστίσει μια ήττα στην Εθνική μας ομάδας, η οποία μόλις είδε πιο σοβαρά το παιχνίδι, κατάφερε να ισοφαρίσει και μάλιστα ακριβώς στην επόμενη φάση από το τέρμα των Φινλανδών. Συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό, ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Χαριστέας βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά νίκησε τον Ένκελμαν για το 1-1.

Αμέσως μετά την ισοφάριση, οι ποδοσφαιριστές του Ρεχάγκελ είχαν την ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις δύο λεπτά έπειτα από το 1-0, όταν ο Τοροσίδης έβγαλε με έξυπνη μπαλιά τους Χαριστέα και Μπασινά απέναντι από τον Ένκελμαν, η μπαλιά του πρώτου για τον δεύτερο όμως ήταν τραγική και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 72ο λεπτό όμως, οι προσπάθειες των διεθνών μας ευοδόθηκαν όταν ένα σουτ του Κατσουράνη αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ένκελμαν γκέλαρε λίγο μπροστά από τον Φινλανδό κήπερ τον οποίο και ξεγέλασε για να καταλήξει τελικά στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι πολλές αλλαγές που έγιναν και από τους δύο προπονητές, δεν άφησαν το παιχνίδι να βρει και πάλι ρυθμό κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, να μην υπάρξει φάση άξια λόγου μέχρι και το τέλος του αγώνα. Η Εθνική μας ομάδα με τη νίκη της αυτή έκανε το 2/2 στο τουρνουά της Κύπρου, με τους παίκτες του Ότο Ρεχάγκελ να δείχνουν πως βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ελλάδα (Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης (46' Μιχαηλίδης), Άντζας, Κυργιάκος (70' Σπυρόπουλος), Πατσατζόγλου (46΄Λαγός), Τοροσίδης, Αμανατίδης (46' Σαλπιγγίδης), Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης (70' Παπασταθόπουλος), Χαριστέας, Γκέκας (78' Λυμπερόπουλος)

Φινλανδία (Μπάξτερ): Έγκελμαν, Χάστι, Βαϊρίνεν, Φορσέλ, Λιτμάνεν, Πασόϊα, Νιούμαν, Χαϊκίνεν, Γερεμένκο, Γιόχανσον, Κάλιο
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Γήπεδο: ΓΣΠ

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Άντζας, Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Κυργιάκος, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Αμανατίδης, Χαριστέας, Γκέκας.

Φινλανδία: Ένκελμαν, Χάστι, Βαϊρίνεν, Φορσέλ, Λίτμανεν, Πασόια, Νιούμαν, Χαϊκίνεν, Ερεμένκο, Γιόχανσον, Κάλιο.

1' Έναρξη αγώνα
3' Σχόλιο
Απογοητευτική είναι η εικόνα στις εξέδρες και στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας στο τουρνουά της Κύπρου.
7' Ευκαιρία Φινλανδία
Εξαιρετική πάσα του Λίτμανεν στον Γιόχανσον, ο οποίος έκανε το δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, με την ελληνική άμυνα να... πιάνεται στον ύπνο, όμως ο Νικοπολίδης δήλωσε "παρών" και μπλόκαρε την μπάλα.
10' Σχόλιο
Η Φινλανδία έχει μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Η Ελλάδα ακόμα... ψάχνεται.
11' Ακυρωθέν γκολ Ελλάδα
Όμορφη συνεργασία και γκολ για την Εθνική μας, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ. Ο Καραγκούνης σέντραρε από τα αριστερά, ο Χαριστέας με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Γκέκα, που με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επιθετικός της Λεβερκούζεν ήταν σε θέση οφσάιντ.
16' Φάουλ Φινλανδία
Εκτέλεση φάουλ του Λίτμανεν, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Νικοπολίδης δεν ανησύχησε, καθώς η μπάλα κατέληξε πάνω από την ελληνική εστία.
18' Σουτ Ελλάδα
Καλό σουτ του Αμανατίδη με το δεξί, αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την αριστερή γωνία του Ένκελμαν.
21' Σχόλιο
Η Εθνική μας μετά το 10ο λεπτό έχει ισορροπήσει τον αγώνα.
24' Σουτ Φινλανδία
Νέα πάσα στην πλάτη της ελληνικής άμυνας από τον Λίτμανεν, ο Γιόχανσον σούταρε άτσαλα από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
30' Σχόλιο
Δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση συνεχίζεται ο αγώνας στο ΓΣΠ.
35' Κεφαλιά Ελλάδα
Ο Μπασινάς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ένκελμαν μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
42' Δοκάρι Ελλάδα
Ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Ένκελμαν, ο Κυργιάκος έκανε την προβολή από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών και απομακρύνθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε πάλι στον Κυργιάκο, ο οποίος μέσα από τη μεγάλη περιοχή επιχείρησε δεξί σουτ, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την φινλανδική εστία.
45' Σουτ Ελλάδα
Σουτ του Κατσουράνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρίσκει στα σώματα των αμυντικών της Φινλανδίας και καταλήγει στην αγκαλιά του Ένκελμαν.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ελλάδα
Τρεις αλλαγές από τον Ότο Ρεχάγκελ. Ο Μιχαηλίδης πήρε τη θέση του Νικοπολίδη, ενώ αντικαταστάθηκαν και οι Πατσατζόγλου, Αμανατίδης. Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι Λαγός και Σαλπιγγίδης.
49' Φάουλ Φινλανδία
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ερεμένκο, ο Μιχαηλίδης με δυσκολία απομάκρυνε την μπάλα και στη συνέχεια ο Λαγός έδιωξε σε κόρνερ.
51' Σουτ Ελλάδα
Διαγώνιο σουτ του Σαλπιγγίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.
54' Ευκαιρία Ελλάδα
Τετ α τετ του Σαλπιγγίδη με τον Ένκελμαν, ο Έλληνας επιθετικός έκανε πέφτοντας το δεξί σουτ, αλλά ο Φινλανδός τερματοφύλακας με διπλή προσπάθεια "καπάκωσε" την μπάλα.
60' Κίτρινη κάρτα Φινλανδία Βαϊρίνεν
Δυνατό φάουλ στον Καραγκούνη.
66' Γκολ Φινλανδία Λίτμανεν
Λάθος των διεθνών μας στη μεσαία γραμμή, η Φινλανδία έφυγε στην κόντρα επίθεση, με τον Ερεμένκο να πασάρει στον Λίτμανεν, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με δεξί πλασέ "έγραψε" το 1-0. Ο Μιχαηλίδης δεν μπορούσε να αντιδράσει.
67' Γκολ Ελλάδα Χαριστέας
Άμεση απάντηση της Ελλάδας! Ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Χαριστέας έπιασε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ένκελμαν.
68' Ευκαιρία Ελλάδα
Εξαιρετική μπαλιά του Τοροσίδη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Χαριστέας βρέθηκε απέναντι στον Φινλανδό τερματοφύλακα, αλλά θέλησε να πασάρει δεξιά στον επερχόμενο Μπασινά, μην υπολογίζοντας σωστά την πάσα του.
70' Αλλαγή παίκτη Ελλάδα
Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Καραγκούνη.
72' Γκολ Ελλάδα Κατσουράνης
Ο άσος της Μπενφίκα έπιασε ευθύβολο δεξί σουτ από μακρινή απόσταση, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ένκελμαν, ο οποίος ξεγελάστηκε. Η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Φινλανδού πορτιέρο.
78' Αλλαγή παίκτη Ελλάδα
Ο Λυμπερόπουλος πήρε τη θέση του Γκέκα.
80' Σχόλιο
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έδειξε χαρακτήρα και ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών!
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τρία λεπτά