ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Κολοσσός-ΠΑΟ: 65-80 (φιλικό)

Τη δεύτερη νίκη του στο "Τ. Κουταλιανός" πέτυχε ο ΠΑΟ που επικράτησε με 80-65 του Κολοσσού

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο. Ο Κουνούνης έδινε το ρυθμό, Μπλαντ και Γιοσίποβιτς εκτελούσαν και η ομάδα μας προηγήθηκε μέχρι και με 21-15 (9’). Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 21-17, χάρη σε λέι απ του Βούγιανιτς.
Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του και το σκηνικό άλλαξε. Οι "πράσινοι" έλεγξαν την κατάσταση και παρότι βρέθηκαν πίσω με 24-19 μετά από τρίποντο του Κουπίδη στο 11, έκαναν σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά με 30-24 στο 24’. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (34-27) στο 16’, αλλά ένα τρίποντο του Τσέσκοβιτς και άλλο ένα του Σκορδάλη, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (33-34) στο 18’. Το τελικό σκορ του ημιχρόνου (36-35 υπέρ του Παναθηναϊκού) διαμόρφωσε ο πάλι Σκορδάλης.

Με τον Ουίνστον να μην έχει αντίπαλο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 50-41 στο 25’, όμως ο Κολοσσός βρήκε τη λύση και με σερί 7-0 μείωσε εκ νέου στο καλάθι (48—50 στο 27’). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 59-52 υπέρ των "πράσινων", με τους Βούγιανιτς και Περπέρογλου να αναλαμβάνουν δράση.
,br>Ένα τρίποντο του Μπετσίροβιτς έφερε τη διαφορά στους 10 (62-52) στο 31’ και έκτοτε ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο. Με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Τομάσεβιτς, ο Παναθηναϊκός έκανε το 70-59 στο 34’

Τότε έγινε η φάση του τουρνουά. Ο Σκορδάλης σούταρε, έκανε air ball, ο χρόνος των 24’’ επίθεσης του Κολοσσού τελείωσε και η μπάλα έφτασε στα χέρια του Αλβέρτη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού εκτίμησε ότι η φάση τελείωσε και σούταρε στο καλάθι της ομάδας του. Ευστόχησε, οι διαιτητές θεώρησαν ότι το καλάθι είναι κανονικό και ο Κολοσσός μείωσε σε 70-61! Βέβαια αυτή η φάση δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 80-65.

Κολοσσός Ρόδου: Κουνούνης 5(1), Σκορδάλης 7(1), Γιοσίποβιτς 8(1), Τσέσκοβιτς 6(2), Παναγιωταράκος, Κουπίδης 3(1), Ασημακόπουλος 6(1), Τζιγκάνοβιτς 12, Μπλαντ 8(2), Τόντιτς 6, Τσαμάτος 4

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης, Περπέρογλου 6(1), Ζαχάριεφ, Μπετσίροβιτς 15(2), Μπατίστ 9, Ζίζιτς 6, Γιαμχάγκεν, Βούγιανιτς 18(1), Αντωνόπουλος, Ουίνστον 16(1), Τομάσεβιτς 9, Ταταρούνης 1.

Αλεξανδρής: "Ενθαρυντικά τα συμπεράσματα"

Μετά το τέλος του ματς ο Βαγγέλης Αλεξανδρής τόνισε: "Τα συμπεράσματα είναι ενθαρρυντικά. Είναι θετικό το ότι η ομάδα παλεύει από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Σημειώνουμε πρόοδο καθημερινά.

Χρειαζόμαστε ακόμα πολλή δουλειά, ειδικά όταν πρέπει να αντιμετωπίσουμε ομάδες όπως ο Παναθηναϊκός ή για τα παιχνίδια μας εκτός έδρας. Δεν μας ξεγελούν τα εντός έδρας παιχνίδια, διότι αυτά που βλέπουμε τώρα συμβαίνουν σε όλες τις ομάδες"

.

Από τη μεριά του ο Δημήτρης Ιτούδης υπογράμμισε: "Προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε από παιχνίδι, σε παιχνίδι. Κάποια πράγματα έγιναν καλύτερα, κάποια χειρότερη σε σχέση με το προηγούμενο ματς. Κάθε φορά η αντίδραση είναι διαφορετική.

Είναι τα πρώτα φιλικά που δίνουμε σε κανονικές συνθήκες και υπό καθεστώς πίεσης και μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα. Είναι δύσκολη η δουλειά του κόουτς, που μέσα σε τρεις μέρες πρέπει να διαχειριστεί μια ομάδα που ουσιαστικά 6-7 παίκτες μοιράζονται το χρόνο συμμετοχής"