ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Νίκη στο τελευταίο τεστ με Ατρόμητο

τσεζαρεκ

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Ατρόμητο με 2-0, στο τελευταίο του τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος

Σκόρερ για τους Αρκάδες ήταν οι Καμπούροφ και Τσέζαρεκ, ενώ την πρώτη του εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα έκανε ο Σεμπάστιαν Ερέρος.
Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μαρίνος ανέτρεψε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ουριμπάρι και ο διαιτητής Δελφάκης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καμπούροφ, ο οποίος νίκησε τον Μιχαηλίδη, ανοίγοντας το σκορ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και στο 21ο λεπτό ο Μπρίτο με αριστερό σουτ έξω από την περιοχή προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αμπάρη, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Στο 30' ο Ατρόμητος πλησίασε στην ισοφάριση, όταν το δυνατό σουτ του Μαρίνου από 35 μέτρα έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η μπάλα από το σουτ του Περόνε από πλάγια θέση πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αμπάρη.

Στο 39' ο Αστέρας έφτασε κοντά στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος, όταν ο Φιλομένο έβγαλε μόνο του με τον Μιχαηλίδη τον Καμπούροφ, αλλά το πλασέ του Βούλγαρου στράικερ έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατρόμητος δημιούργησε μία ακόμα ευκαιρία, αλλά το δυνατό σουτ του Περόνε μπλόκαρε ο Αμπάρης πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Ερέρος βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, αλλά στην προσπάθειά του να τον ξεπεράσει, άνοιξε περισσότερο απ' ότι έπρεπε την μπάλα χάνοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία να πλασάρει και να σκοράρει.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος φάνηκε και πάλι απειλητικός, όταν στο 47' ο Μπρίτο βγήκε τετ α τετ με τον Αμπάρη, αλλά το πλασέ του απέκρουσε με εξαιρετικό τρόπο ο Αμπάρη.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Αστέρα ανέβασαν την απόδοσή τους και έγιναν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Έτσι, πέντε λεπτά αργότερα, στο 52', ήρθε το δεύτερο γκολ του Αστέρα, όταν μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Φελίσιο από δεξιά, ο Τσέζαρεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη. Αυτό ήταν το δέκατο γκολ που σημείωσε ο Κροάτης επιθετικός στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας του Αστέρα.

Στη συνέχεια ο Αστέρας έλεγξε πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες του είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και όποτε δινόταν η ευκαιρία απείλησε με αξιώσεις την εστία του Ατρομήτου. Στο 83' ο Ζαϊρί "έστρωσε" στον Μιλάνο, το σουτ του οποίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσέζαρεκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο προωθημένος στη φάση Μαρσελάο δεν πρόλαβε να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου.

Αστέρας Τρίπολης: Αμπάρης, Εστέβες (46' Φλάβιο), Φυτανίδης (46' Μαρσελάο), Ψωμάς (46' Λαζαρίδης), Ζεάν (46 Ζορζίνιο), Καρντόσο (46' Νταμόντε), Κανακούδης (46' Στρατάκης), Ερέρος (46' Φελίσιο), Φιλομένο (46' Μιλάνο), Ουριμπάρι (64’ Ζαϊρί), Καμπούροφ (46' Τσέζαρεκ).

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Ιωάννου (61' Παπαγεωργίου), Ρόβας (46' Α. Σκόνδρας, 76' Κυργιάς), Κριπιντήρης (46' Τάττος), Μπρίτο (58' Τρέχο), Μαρίνος (52' Κόρμπος), Φαβάλι (46' Βάσι), Περόνε (59' Καραλής), Μελισσάς (59' Κατεμής), Μασάρα (61' Ι. Σκόνδρας), Καλαντζής (58' Νικολόπουλος).