ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ολυμπιακός-Απόλλων Καλαμαριάς 1-0

Κοβάτσεβιτς

Οι πρωταθλητές έκαναν πολλές φάσεις, πέτυχαν ένα γκολ και πήραν τη νίκη επί της Καλαμαριάς με 1-0

Το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" ήταν σχεδόν γεμάτο και οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού αποθέωσαν τους θραμβευτές της Βρέμης. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή προσπάθησαν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, ως ένα βαθμό το κατάφεραν, καθώς έχασαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. Βέβαια, η κόπωση των Πειραιωτών ήταν εμφανέστατη, ιδιαίτερα μετά το 60ο λεπτό. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο "Ντάρκογκολ", Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, στο 44ο λεπτό, με τον Σέρβο επιθετικό να πετυχαίνει το τέταρτο φετινό του τέρμα (τρίτο στο πρωτάθλημα, ενώ έχει κι ένα στην Ευρώπη).
Oι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Άντζας, Σέζαρ, Ζεβλάκοβ, Λεντέσμα, Στολτίδης, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (83' Αρτσούμπι), Λούα Λούα (64' Κωνσταντίνου), Κοβάτσεβιτς (86' Nούνιες).

Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σαρακατσάνος, Στάθης (72' Καραλιόπουλος), Κόλτσης, Παπαδόπουλος, Ζαπρόπουλος (85' Περόνε), Σαμουηλίδης (53' Μπρίτο), Ουέλινγκτον, Φαβάλι, Μπούσι.

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Βοηθοί: Γενναίος (Αθηνών), Ακρίβος (Αθηνών)

Τέταρτος διαιτητής: Τσίκινης (Μεσσηνίας)

Παρατηρητής διαιτησίας: Καλαθενός (Δωδ/νήσου)

Κίτρινες κάρτες: Σέζαρ στο 26', (Ολυμπιακός), Σαμουηλίδης στο 17', Φαβάλι στο 59' (Απόλλων Καλαμαριάς)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Ο Τάκης Λεμονής "επέστρεψε" στο 4-4-2, κάνοντας τρεις αλλαγές προσώπων στη βασική ενδεκάδα, σε σχέση με το θρίαμβο στη Βρέμη (Ζεβλάκοβ, Σέζαρ, Κοβάτσεβιτς). Κάτω από τα δοκάρια κάθησε ο Νικοπολίδης, με τον Πατσατζόγλου να παίρνει τη θέση του τραυματία Τοροσίδη στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Ζεβλάκοβ επέστρεψε στο αρχικό σχήμα, αγωνιζόμενος σε θέση αριστερού μπακ αυτή τη φορά (αντί του τραυματία Ντομί). Ο Σέζαρ, που αγωνίστηκε ως αλλαγή στο επικό ματς με τη Βέρντερ, μαζί με τον Άντζα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των πρωταθλητών Ελλάδας. Λεντέσμα και Στολτίδης ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τον Γκαλέτι δεξιά στη μεσαία γραμμή και τον Τζόρτζεβιτς αριστερά, ενώ Λούα Λούα και Κοβάτσεβιτς συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο της πειραϊκής ομάδας.

Από την πλευρά του, ο Μάκης Κατσαβάκης παρέταξε τον Απόλλων Καλαμαριάς με σύστημα 5-3-2. Την εστία της ομάδας υπερασπίστηκε ο Κόβατς, με τον Γαλανόπουλο στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Παπαδόπουλο στο αριστερό και τρεις κεντρικού αμυντικούς, τους Σαρακατσάνο, Στάθη και Κόλτση. Οι Ζαπρόπουλος και Σαμουηλίδης ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τον Ουέλινγκτον να ελίσσεται πίσω από τους δύο επιθετικούς της Καλαμαριάς, τους Φαβάλι και Μπούσι.

Ήταν λογικό, ο Ολυμπιακός να μην είχε την απαιτούμενη φρεσκάδα στο παιχνίδι του, καθώς κλήθηκε να δώσει δεύτερο σερί ματς μέσα σε διάστημα τριών ημερών (για τηλεοπτικούς λόγους). Πάντως, η ομάδα του Τάκη Λεμονή είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση κι έχασε αρκετές ευκαιρίες. H εμφάνιση της πειραϊκής ομάδας ήταν σοβαρή και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο για να αμφισβητήσει τη δεδομένη ανωτερότητά της.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή αμυντική λειτουργία (πώς να μην έχουν, όταν όλη η ομάδα βρισκόταν πίσω από τη σέντρα), δεν έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και ήταν πολύ προσεκτικοί στο παιχνίδι τους. Το γκολ που δέχθηκαν, όμως, στο 44' ήρθε τη χειρότερη στιγμή για τους Θεσσαλονικείς, ένα λεπτό πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Οι ερυθρόλευκοι, από το πρώτο λεπτό, είχαν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν την εστία του Κόβατς. Στο 5', ο Στολτίδης έβγαλε τον Τζόρτζεβιτς σε θέση τετ α τετ, ο "Τζόλε" πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά έχασε τον έλεγχο της μπάλας, που κατέληξε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (9'), η Καλαμαριά είχε την καλύτερη στιγμή της στο πρώτο μέρος, αλλά ο Νικοπολίδης πιστοποίησε την αγωνιστική του άνοδο κι έπεσε στην αριστερή του γωνία, αποκρούοντας την καλή εκτέλεση φάουλ με το αριστερό του Ουέλινγκτον.

Από το 10' και μετά, ο Ολυμπιακός "σφυροκόπησε" την εστία των Θεσσαλονικέων, με τον Γκαλέτι να είναι μόνιμη πηγή κινδύνου για το τέρμα του Κόβατς. Στο 21', ο Τζόρτζεβιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, όμως ο Παπαδόπουλος πρόλαβε τον Γκαλέτι, που ήταν έτοιμος να σκοράρει, με αποτέλεσμα να γλιτώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση. Στο 26', ο Πατσατζόγλου έκανε τη σέντρα, ο Γκαλέτι βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

H πίεση των γηπεδούχων αυξανόταν και στο 30', πάλι ο Κόβατς, πρόλαβε τον Κοβάτσεβιτς στο γύρισμα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 34', το σουτ του Γκαλέτι κατέληξε άουτ, ενώ στο 35' ο Αργεντινός σούπερ σταρ πέρασε σαν σταματημένο τον Σαρακατσάνο, στη συνέχεια πέρασε το εμπόδιο και του Κόβατς από τα δεξιά της αντίπαλης περιοχής, όμως το δεξί πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν δυνατό, με αποτέλεσμα ο Κόλτσης να προλάβει την μπάλα και να την απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο "Mister 7" του Ολυμπιακού είχε κέφια και στο 40' εκτέλεσε φάουλ με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο Σέζαρ που είχε προωθηθεί δεν έπιασε καλά το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο τερματοφύλακας της Καλαμαριάς μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (44'), όμως, απονεμήθηκε δικαιοσύνη και οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Πατσατζόγλου "έκλεψε" την μπάλα με τάκλιν λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των Θεσσαλονικέων, τροφοδότησε τον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος δεν σούταρε, έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Κοβάτσεβιτς με δύσκολη προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ήταν το 1-0 για τον Ολυμπιακό, που πέτυχε αυτό που ήθελε (να βάλει πρώτος γκολ), έστω και στη... δύση του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μία καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, όταν ο Λεντέσμα από πλάγια δεξιά προτίμησε να σουτάρει (άουτ) από το να πασάρει στον αμαρκάριστο Κοβάτσεβιτς.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έπαιξε το ίδιο επιθετικά και προσπάθησε για την επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, ώστε να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Κόβατς, όμως, ήταν απροσπέλαστος. Στο 50, ο Σλοβάκος τερματοφύλακας απέκρουσε το μακρινό σουτ του Πατσατζόγλου, ενώ την ίδια τύχη είχε και το εξαιρετικό δεξί σουτ του Γκαλέτι στο 60' (ο Κόβατς απομάκρυνε σε κόρνερ).

Στο 61', οι πρωταθλητές έχασαν απίστευτη τριπλή ευκαιρία για να σκοράρουν... Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Κοβάτσεβιτς εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των αμυντικών της Καλαμαριάς, πήρε την μπάλα, επιχείρησε ένα δεξί σουτ-κεραυνό από το ύψος του πέναλτι, όμως το οριζόντιο δοκάρι δεν έκανε το χατίρι στον Σέρβο επιθετικό. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Στολτίδης σούταρε με το αριστερό, ο Κόβατς απομάκρυνε ενστικτωδώς, η μπάλα έφτασε στον Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, με τον "Τζόλε" να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Σέζαρ με το αριστερό έστειλε την μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η Καλαμαριά έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά η εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μπρίτο (πέρασε δύο αντίπαλους και τον Νικοπολίδη) κατέληξε σε άστοχο γύρισμα.

Στο επόμενο διάστημα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι φυσιολογικό, καθώς ο Ολυμπιακός προερχόταν από το επικό "διπλό" στη Βρέμη και την υπερπροσπάθεια του αγώνα με τη Βέρντερ. Στο 79', ο Πατσατζόγλου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κοβάτσεβιτς "κατέβασε" την μπάλα, έστρωσε στον Τζόρτζεβιτς, αλλά το σουτ του αρχηγού αποκρούστηκε από τον Κόλτση, που έσωσε σίγουρο γκολ.

Στο 85', ο Κοβάτσεβιτς τροφοδότησε τον Κωνσταντίνου, ο οποίος σούταρε από τα αριστερά της περιοχής, δίχως να βρει στόχο... Σε εκείνο το σημείο, ο "Ντάρκογκολ" έδωσε τη θέση του στον Νούνιες, ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη εστία. Στο 87', ο Αργεντινός επιθετικός έπιασε ένα δυνατό σουτ με το δεξί, όμως ο Κόβατς έδειξε την κλάση του και απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (88'), ο Νούνιες έπιασε την κεφαλιά, αλλά πάλι ο Σλοβάκος πορτιέρο απομάκρυνε τον κίνδυνο. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του αγώνα...

*Με τη λευκή εμφάνιση αγωνίστηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού.

*Eκτός 18άδας για τον Ολυμπιακό έμειναν οι Ραούλ Μπράβο και Μενδρινός.

*O διαιτητής του αγώνα, Σταύρος Τριτσώνης, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη Super League και σε γενικές γραμμές το ντεμπούτο του μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό.

*Δέκα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης (18:50), το μονοθέσιο του Ολυμπιακού στη Superleague Formula, με τη βοήθεια ενός φορτηγού, έκανε το γύρο του γηπέδου.

*Οριστικοποιήθηκε το Σάββατο (6/10) η διεξαγωγή του φιλικού αγώνα Ολυμπιακός-Σαχτάρ Ντόνετσκ, ο οποίος θα διεξαχθεί την Παρασκευή (12/10), στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Ο Νέρι Αλμπέρτο Καστίγιο επιστρέφει στο μεγάλο λιμάνι, αυτή τη φορά ως αντίπαλος.
Συνέντευξη Τύπου
Τάκης Λεμονής: " Αν δούμε τη συνολική εικόνα του αγώνα, αυτό που μου άρεσε ήταν η σοβαρότητα που δείξαμε. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος φοβήθηκα μήπως επαληθευτεί ο νόμος του ποδοσφαίρου. Επειδή χάναμε δηλαδή πολλές ευκαιρίες, ίσως να δεχόμασταν το γκολ. Το κλειδί της νίκης ήταν ότι δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλό να μας κάνει ευκαιρίες. Στο ματς με τη Βέρντερ τρέξαμε πολύ και οι δύο μέρες που είχαμε ίσως να μην ήταν αρκετές ώστε να ξεκουραστούμε. Η ομάδα δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Συνήθως, όταν λείπουν οι διεθνείς υπάρχει πρόβλημα, αλλά στη συγκεκρικμένη περίπτωση θα μας ωφελήσει γιατί θα ξεκουράσουμε τους παίκτες που έχουν πολλά ματς στα πόδια τους και θα δουλέψουμε με αυτούς που δεν έχουν. Εύχομαι να γυρίσουμε χωρίς τραυματισμούς. Στα υπόλοιπα ματς θα χρειαστούν και άλλοι παίκτες αλλά χρειαζόμαστε ομοιογένεια".

Σχετικά με το επεισόδιο που είχαν οι Λούα Λούα και Κοβάτσεβιτς στον αγωνιστικό χώρο, ο προπονητής του Ολυμπιακού τόνισε: " Είναι επαγγελματίες, αυτά συμβαίνουν στο παιχνίδι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα". Τέλος, για τη Ρεάλ υποστήριξε: " Τη Ρεάλ θα την κοιτάξουμε όταν πρέπει, προς το παρόν θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για το επόμενο ματς με τον Πανιώνιο".

Μάκης Κατσαβάκης: " Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη, ήταν πεντακάθαρη, έκανε περισσότερες ευκαιρίες συγκριτικά με το περσινό 5-0. Εμείς δεν παίξαμε καλά και δεν είχαμε καμία καλή ευκαιρία. Ο Ολυμπιακός έχει παίκτες με καλή ποιότητα. Στο τέλος ρισκάραμε, αφού υπήρχε το εύθραυστο 1-0, όπως το είχα κάνει στο παρελθόν με τον Εδεσσαϊκό. Εύχομαι στον Ολυμπιακό καλή επιτυχία στην Ευρώπη. Νομίζω ότι θα είναι η χρονιά του φέτος και η ομάδα θέλει στήριξη από όλους σας. Είναι η πρώτη φορά που αντίπαλη ομάδα κάνει τόσες ευκαιρίες. Η άμυνά μας έπρεπε να είναι πιο συγκεντρωμένη. Είμαι ικανοποιημένος από την έκταση του σκορ".

Ο Λούα Λούα αναφέρθηκε στο επεισόδιο που είχε με τον Κοβάτσεβιτς: " Γίνονται αυτά στον αγώνα, στην ένταση του παιχνιδιού. Ο Κοβάτσεβιτς είναι πιο έμπειρος από εμένα. Αντέδρασα χωρίς να το θέλω".

Τέλος, ο Κρίστιαν Λεντέσμα υποστήριξε: " Είναι δύσκολα τα ματς μετά το Champions League. Είναι σημαντικό που κερδίσαμε".
Όλα τα λεφτά
Ο κόσμος του Ολυμπιακού, ο οποίος έδωσε δυναμικό "παρών" στο φαληρικό γήπεδο και καταχειροκρότησε τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το αμυντικό παιχνίδι της Καλαμαριάς. Όλη η ομάδα πίσω από τη σέντρα ήταν στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης"...
Το Live του αγώνα
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Απόλλων Κ.
Κόβατς, Γαλανόπουλος, Κόλτσης, Φαβάλι, Μπούσι, Στάθης, Σαμουηλίδης, Παπαδόπουλος, Ζαπρόπουλος, Ουέλινγκτον, Σαρακατσάνος.
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Άντζας, Σέζαρ, Ζεβλάκοφ, Λεντέσμα, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Γκαλέτι, Λούα Λούα, Κοβάσεβιτς

Γήπεδο: "Γ. Καραϊσκάκης"

Διαιτητής: Tριτσώνης Σ.

1' Έναρξη αγώνα
Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό στη σέντρα.
5' Ευκαιρία Ολυμπιακός Τζόρτζεβιτς
Ο Στολτίδης πέρασε στον αρχηγό μέσα στην περιοχή, αυτός πέρασε τον Κόβατς αλλά η μπάλα του έφυγε στο κοντρόλ και πέρασε άουτ.
8' Φάουλ Απόλλων Κ. Ουέλινγκτον
Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ αναγκάζοντας τον Νικοπολίδη στην πρώτη του επέμβαση στον αγώνα.
13' Σχόλιο
Πιέζει ο Ολυμπιακός με επιθετικές προσπάθειες κυρίως από τα άκρα.
16' Κεφαλιά Ολυμπιακός Σέζαρ
Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Σέζαρ στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ.
17' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Σαμουηλίδης
20' Σχόλιο
Με σέντρες από τα πλάγια προσπαθεί ο Ολυμπιακός, χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής. Ο Απόλλωνας είναι ακίνδυνος, αμύνεται πίσω από τη σέντρα και ψάχνει μία αντεπίθεση.
24' Σουτ Απόλλων Κ. Μπούσι
Ο Μπούσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη που μπλόκαρε εύκολα.
25' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Πατσατζόγλου σήκωσε για τον Γκαλέτι μέσα στην περιοχή αλλά την κεφαλιά ψαράκι του Αργεντίνου απέκρουσε ο Κόβατς.
26' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Σέζαρ
29' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Ο Τζόρτζεβιτς προσπάθησε να γυρίσει στον Κοβάσεβιτς, αλλά ο Κόβατς μπλόκαρε πριν η μπάλα φτάσει στον Σέρβο που ήταν μόνος ένα μέτρο από την γραμμή του τέρματος.
34' Σουτ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Αργεντίνος έκανε το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόβατς.
35' Ευκαιρία Ολυμπιακός Γκαλέτι
Εξαιρετική ντρίπλα από τον Αργεντίνο που μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε τον Κόβατς αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή ο Κόλτσης.
40' Ευκαιρία Ολυμπιακός Σέζαρ
Ο Γκαλέτι εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τοίχος αλλά ο Σέζαρ που επωφελήθηκε από την κόντρα δεν έπιασε καλά το σουτ στο τετ α τετ με τον Κόβατς
44' Γκολ Ολυμπιακός Κοβάσεβιτς
Ο Πατσατζόγλου έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή ελευθερώθηκε, πάσαρε αριστερά στον Τζόρτζεβιτς αυτός γύρισε στον Κοβάσεβιτς και ο τελευταίος με προβολή άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές.
45' Σουτ Ολυμπιακός Λεντέσμα
Σουτ του αμυντικού μέσου των ερυθρολεύκων μέσα από την περιοχή και δεξιά αλλά η μάλα πέρασε άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Σουτ Ολυμπιακός Πατσατζόγλου
Σουτ από τον δεξιό μπακ τον ερυθρολεύκων από μακρινή απόσταση, ο Κόβατς έπεσε και απέκρουσε στη γωνία του.
51' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Μπρίτο στη θέση του Γκονσάλβες
56' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. Φαβάλι
57' Ευκαιρία Ολυμπιακός Λούα Λούα
Ο επιθετικός από το Κονγκό έφυγε στην αντεπίθεση αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει με την άμυνα της Καλαμαριάς να μπλοκάρει το σουτ.
59' Σουτ Ολυμπιακός Γκαλέτι
Ο Αργεντίνος προσπάθησε να σκοράρει με δυνατό σουτ αλλά ο Κόβατς και πάλι έδιωξε σε κόρνερ.
60' Ευκαιρία Ολυμπιακός
Σουτ του Κοβάσεβιτς μέσα από την περιοχή η μπάλα βρήκε στο δοκάρι έφτασε στον Στολτίδη που έκανε το μονοκόματο γυριστό με τον Κόβατς να αποκρούει τον Σέζαρ να παίρνει το ριμπάουντ και το πλασέ του Βραζιλιάνου να περνάει άουτ.
62' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Ο Ουέλινγκτον ελήχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού γύρσε στον Μπρίτο αλλά το ανάποδο ψαλίδι του τελευταίου πέρασε πάνω πό τα δοκάρια του Νικοπολίδη.
64' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Κωνσταντίνου στη θέση του Λούα Λούα
72' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Καραλιόπουλος στη θέση του τραυματία Στάθη
79' Ευκαιρία Ολυμπιακός Τζόρτζεββιτς
Ο Πατσατζόγλου έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κοβάσεβις έστρωσε με κεφαλιά στον Τζόρτζεβιτς αλλά του σουτ του τελευταίου κόντραραν οι αμυντικοί της Καλαμαριάς.
83' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Αρτσούμπι στη θέση του Τζόρτζεβιτς
85' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Περόνε στη θέση του Ζαπρόπουλου
86' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Νούνιες στη θέση του Κοβάσεβιτς
87' Σουτ Ολυμπιακός Νούνιες
Σουτ του Νούνιες απέκρουσε ο Κόβατς
88' Κεφαλιά Ολυμπιακός Νούνιες