EUROCUP

Πήρε νίκη και διαφορά

Ζορόσκι

Επικράτησε με 90-66 της Κάλεβ Ταλίν ο Πανιώνιος που εκτός της νίκης πήρε και τη διαφορά από τους Εσθονούς

Μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο άντεξε απέναντι στον Πανιώνιο, η Κάλεβ, που προηγήθηκε με 7-10 για τελευταία φορά με καλάθι του Ριντ, πριν ο Νιούλεϊ ισοφαρίσει αρχικά και στη συνέχεια δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα, οι "κυανέρυθροι" με ηγέτη τον Ζορόσκι, έκαναν πάρτι και αφού αρχικά προηγήθηκαν με 17-11, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-15, αλλά ο Πανιώνιος έκανε σερί 8-0 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 21-15.
Ίδια εικόνα είχε και η δεύτερη περίοδος, κατά τη διάρκεια της οποίας και πάλι με ηγέτη τον Ζορόσκι, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν. Βρίσκοντας λύσεις και στα πρόσωπα άλλων παικτών, όπως ο Σάκοτα και ο Κένταλ, η διαφορά εκτινάχθηκε στους 21 για να λήκει το ημίχρονο με την ελληνική ομάδα στο +20 (52-32).

Το πάρτι συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, όταν οι παίκτες του Μάρκοβιτς προηγήθηκαν μέχρι και με 23 πόντους, με τον Βόσνιο κόουτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και να δοκιμάζει διάφορα σχήματα. Αυτό που κατάφεραν οι Εσθονοί, ήταν να μειώσουν στους 17 στο τέλος του δεκάλεπτου (67-50) εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση των αντιπάλων τους.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους στην τελευταία περίοδο, που άνηκε κι αυτή στον Πανιώνιο που έκανε το καθήκον του και κράτησε τη διαφορά ψηλά για να ολοκληρωθεί το ματς με 90-66.

τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-32, 67-50, 90-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος, Ζορόσκι 29 (3), Γεωργαλής 8, Σάκοτα 16 (3), Αγγελόπουλος 1, Καλαμπόκης 3, Νιούλεϊ 16, Καβαλιάουσκας 2, Κένταλ 8, Γιαννούλης 4, Γιάνκοβιτς 3 (1)

Κάλεβ: Πάρμερ 8, Κρίισα, Φρίερ 4, Πέλκιτς, Κέτζο 4, Ριντ 23 (1), Άρμπετ 8, Κανγκούρ 8, Τούμι, Κιρλς 11 (1)
Μάρκοβιτς: " Δεν ανέφερα τη διαφορά"
Παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος, ήθελε και η τη διαφορά στο παιχνίδι, ο Νέναντ Μάρκοβιτς, δεν ανέφερε στους παίκτες του αυτόν τον παράγοντα, κατά τη διάρκεια του νικηφόρου ματς επί της Κάλεβ.

" Υπήρχε πάντα το ερωτηματικό της διαφοράς, αλλά στη διάρκεια του αγώνα δεν ανέφερα αυτό το ζήτημα στους παίκτες εκτός από τα τελευταία λεπτά. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, αλλά όχι για κάποια στοιχεία, όπως τα λάθη. Κάναμε 20 και αυτό είναι ανεπίτρεπτο. Συνέβη διότι κάποιοι παίκτες δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση. Επίσης δεχθήκαμε 23 πόντους από έναν ψηλό, τον Ριντ".

"Πρέπει να βελτιωθούμε πολύ. Νικήσαμε μεν, αλλά δεν πρέπεοι να ξεχνάμε ότι αυτά τα λάθη μας στοίχισαν στον αγώνα με τον ΑΓΟΡ. Ηθελα να προστατεύσω τον Κλιβς, ο οποίος δεν έχει κάποιο τραυματισμό, αλλά δεν είχε μπει ακόμα στο ρυθμό, καθώς έχει κάνει μόλις λίγες προπονήσεις

".

Ο κορυφαίος του Πανιωνίου, Ιβάν Ζορόσκι, τόνισε: " Θέλαμε όχι μόνο τη νίκη αλλά και τη διαφορά. Ηταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, το οποίο κερδίσαμε μέσα από άμυνα".

Στην απώλεια των ριμπάουντ κατά τη διάρκεια της δευτέρης περιόδου, οφείλεται η ήττα της Κάλεβ, σύμφωνα με τον προπονητής της ομάδας, Μ. Μάτιτς: " Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάσαμε τα ριμπάουντ και ηττηθήκαμε 21-10. Αυτό καθόρισε το ματς. Μετά δεν μπορούσαμε να επιστρέψουμε στη διεκδίκηση του αγώνα. Προσπαθήσαμε για το καλύτερο, μείναμε στο παιχνίδι μέσα από την άμυνα και διάφορα τρικ που δοκιμάσαμε, αλλά δεν πετύχαμε πολλά πράγματα, διότι ο Πανιώνιος διατήρησε τον έλεγχο".

Τέλος, ο Μάρλον Πάρμερ, είπε: " Στόχος μας ήταν να παίξουμε καλά στην επίθεση, αλλά δεν τα καταφέραμε".