ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 2-2

παοκ-οφη

Μοιράστηκαν βαθμούς ΠΑΟΚ και ΟΦΗ στην Τούμπα, καθώς οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2)

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6' με τον Λεοζίνιο, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με σκόρερ τους Βαγγελή (8'), Κωνσταντινίδη (9') προηγήθηκαν 2-1, για να έρθει η κεφαλιά του Κουνενάκη στο 36' να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Μελίσσης, Χαραλάμπους, Ηλιάδης (56' Γεωργιάδης), Μπαλάφας, Κνολ, Κωνσταντινίδης, Βαγγελής, Σάλμον (71' Χριστοδουλόπουλος), Βρύζας (84' Ίλιεφ), Λάκης.

ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Πέερσμαν, Αρβανίτης, Ταραλίδης, Σίμιτς (79' Πλιάγκας), Πόποβιτς (65' Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Μονιάκης, Κουνενάκης, Λεοζίνιο (77' Γκέρμπερ).

Διαιτητής: Θ. Γκαϊτατζής (Δράμας)
Βοηθοί: Ε. Ζαχαρόπουλος (Δράμας), Π. Τρύφων (Δράμας)
Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος, Κνολ (ΠΑΟΚ) - Ισά (ΟΦΗ)
Με μια ματιά
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς στο 9ο λεπτό οι δυο ομάδες είχαν σημειώσει συνολικά τρία γκολ (!). Στο 6', οι παίκτες του ΟΦΗ έκλεψαν την μπάλα στην μεσαία γραμμή, ο Λεοζίνιο βρήκε χώρο και πλησίασε έξω απο την περιοχή του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Φερνάντες (0-1).

Η απάντηση απο τους γηπεδούχους ήταν άμεση. Στο 8ο λεπτό, ο Κωνσταντινίδης μπήκε στην περιοχή απο τ' αριστερά και έδωσε στον Βρύζα, εκείνος γύρισε και τροφοδότησε εκτός περιοχής τον Βαγγελή που με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε για τον “Δικέφαλο του Βορρά” (1-1).

Οι παίκτες του Σάντος δεν σταμάτησαν εκεί και στο επόμενο λεπτό “χτύπησαν” για δεύτερη φορά. Ο Σάλμον μπήκε πολύ ωραία στην περιοχή απο τ' αριστερά, “έκοψε” για τον Κωνσταντινίδη που πιεζόταν απο τον Ίσά, όμως παρόλα αυτά κατάφερε να πλασάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πέερσμαν.

Στο 11', ο ΠΑΟΚ άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ο Κωνσταντινίδης μπήκε στ' αριστερά απο την περιοχή και επιχείρησε σέντρα προς τα δεξιά, όπου ο Λάκης ακολουθούσε την φάση και έκανε σουτ στην κίνηση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο την εστία του ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί έδειχναν σοκαρισμένοι απο την εξέλιξη της αναμέτρησης, ωστόσο στο 17' έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη περιοχή. Ο Σίμιτς με εξαιρετική πάσα έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των Λεοζίνιο που επιχείρησε σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

Με την πάροδο του χρόνου, οι παίκτες των δυο ομάδων άρχισαν να κάνουν λάθη, με αποτέλεσμα να πέφτει ο ρυθμός του αγώνα, ωστόσο υπήρχαν οι χώροι για να πλησιάσουν στις δυο περιοχές. Οι παίκτες του Μάουρερ συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση και στο 36' έφθασαν στον στόχο τους.

Ο Σίμιτς εκτέλεσε κόρνερ απο τ' αριστερά, ο Κουνενάκης σηκώθηκε ψηλότερα απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες, που προσπάθησε να την σταματήσει χωρίς επιτυχία (2-2). Τρία λεπτά πριν απο την λήξη του ημιχρόνου, ο Σάλμον έκανε σέντρα απο τα δεξιά, ο Πέερσμαν έχασε την μπάλα μέσα απο τα χέρια του, όμως ο Αρβανίτης πρόλαβε ν' απομακρύνει σε κόρνερ μπροστά απο τον Βρύζα.

"Φορτσάτος" ο ΟΦΗ

Οι παίκτες του Ράινερ Μάουρερ ξεκίνησαν δυνατά στο β' ημίχρονο και απείλησαν δυο φορές την εστία του Φερνάντες στο πρώτο 10λεπτο. Ο Σίμιτς βρήκε χώρο απο τ' αριστερά και πλησίασε την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Σέρβος μέσος επιχείρησε σουτ με το αριστερό, αλλά ο Κνολ πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να παραχωρήσει κόρνερ.

Ο Σίμιτς εκτέλεσε το κόρνερ απο τ' αριστερά, ο Πόποβιτς βρέθηκε χωρίς αντίπαλο στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά, αλλά βρήκε την μπάλα με το πίσω μέρος του κεφαλιού του με αποτέλεσμα να την στείλει έξω απο την εστία του Φερνάντες που έκανε έντονες παρατηρήσεις στους αμυντικούς του που άφησαν αφύλαχτο τον Κροάτη επιθετικό των "μελανόλευκων".

Στο 61', ο Κωνσταντινίδης χρίστηκε και πάλι σκόρερ, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ, καθώς ο παίκτης του ΠΑΟΚ χρησιμοποίησε το χέρι του στην προσπάθεια του να κάνει κοντρόλ.

Πίεσε ο ΠΑΟΚ

Ο Φερνάντο Σάντος έβλεπε οτι οι παίκτες του δεν μπορούν να πατήσουν στην περιοχή του ΟΦΗ (μετά το πρώτο τέταρτο του β' ημιχρόνου οι Κρητικοί άρχισαν να προσέχουν όλο και περισσότερο την άμυνα) με την ίδια ευκολία που υπήρχε στο πρώτο ημίχρονο και αποφάσισε να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο τους Γεωργιάδη και Χριστοδουλόπουλο.

Ο "Δικέφαλος του Βορρά" απέκτησε την κατοχή της κατοχής της μπάλας, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να μην μπορούν ν' απειλήσουν εντός περιοχής και άρχισαν σιγά-σιγά τα σουτ απο απόσταση (Μπαλάφας 67', Βαγγελής 75') προκειμένου να "διασπάσουν" την αμυντική γραμμή των "μελάνόλευκων".

Στο 86', οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ όταν ο Λάκης εκτέλεσε φάουλ απο τα δεξιά, ο Μπαλάφας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω απο την εστία του Πέερσμαν. Δυο λεπτά πριν απο την λήξη του αγώνα, ο Μπαλάφας έκανε σέντρα απο τα δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, όμως και πάλι η μπάλα κατέληξε άουτ. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν κόρνερ, ο Μπαλάφας πήρε νέα κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα κατέληξε άουτ.
Συνέντευξη Τύπου
Σάντος: "Αναλαμβάνω την ευθύνη"

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε το τελικό 2-2 στους δύο προπονητές. Από την μια ο Φερνάντο Σάντος του ΠΑΟΚ ανέλαβε ο ίδιος την ευθύνη ενώ στην αντίπερα ο Ράινερ Μάουρερ του ΟΦΗ στάθηκε στην σημασία του βαθμού της ισοπαλίας στο γήπεδο της Τούμπας.

"Πράγματι στο πρώτο ημίχρονο ο Κωνσταντινίδης και όλη η ομάδα δημιούργησε πολύ καλές ευκαιρίες αλλά παρόλα παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε δεν μπορέσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι με τον αντίπαλο να μας δημιουργεί επίσης. Το σημαντικό θα ήταν να δημιουργούμε ευκαιρίες αλλά και να μην επιτρέπουμε στον αντίπαλο να δημιουργεί", τόνισε ο Φερνάντο Σάντος που για το αγωνιστικό κομμάτι της ομάδας του είπε: "Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε καλύτερα το παιχνίδι και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε από τα αριστερά όταν ο αντίπαλος είχε την μπάλα στην κατοχή του. Στο πρώτο ημίχρονο άλλαξα σε κάποια στιγμή το σύστημα 4-4-2 σε 4-3-3 με αλλαγή θέσης του Σάλμον. Στο δεύτερο ημίχρονο θέλαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού αλλά είχαμε πρόβλημα στο κέντρο μας ενώ δεν δεχτήκαμε ευκαιρίες σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο μετά το 2-1".

Κι όσο για την απώλεια των δύο βαθμών στο γήπεδο της Τούμπας ο Φερνάντο Σάντος είπε: "Σε όλες τις ομάδες που είχα στην καριέρα μου την ευθύνη την αναλαμβάνω εγώ. Ο προπονητής. Ότι είναι να συζητηθεί είναι για την ομάδα ποτέ δημοσίως. Η ευθύνη είναι του προπονητή".

Μάουρερ: "Επιτυχία ο βαθμός στην Τούμπα"

Ο Ράινερ Μάουρερ του ΟΦΗ έκανε λόγο στην αρχή για αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού λέγοντας: " Προηγηθήκαμε με το γκολ του Λεοζίνιο αλλά μετά χάσαμε τον έλεγχο για πέντε λεπτά με τον ΠΑΟΚ να αξιοποίησε τις δύο από τις τρεις ευκαιρίες που είχε για γκολ. Μετά ανακτήσαμε και πάλι τον έλεγχο και είχαμε το γκολ του Κουνενάκη με το οποίο ισοφαρίσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο ευκαιρίες όπου θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι αλλά και στο τέλος την τύχη από τις κεφαλιές του ΠΑΟΚ να μην χάσουμε το παιχνίδι".

Ο Γερμανός τεχνικός του ΟΦΗ μάλιστα δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας: " Είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε και παλέψαμε για αυτό για μας ήταν επιτυχία να πάρουμε ένα βαθμό στην Τούμπα. Στο τέλος χάσαμε λίγο την δύναμή μας και δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και δεν είχαμε τον παίκτη να κρατήσει την μπάλα και είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις έναν βαθμό μέσα στην Τούμπα".

Κωνσταντινίδης: "Να δούμε τι έφταιξε"

Μετά το τέλος του αγώνα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Παντελής Κωνσταντινίδης, στάθηκε στην απώλεια των δύο εντός έδρας βαθμών, το ότι η ομάδα του θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι μετά το 2-1 στο πρώτο ημίχρονο και στην χαλάρωση που ήρθε στο τέλος του.

"Οπωσδήποτε είναι άσχημο ότι χάσαμε δύο βαθμούς στην έδρα μας. Δύο βαθμούς που οπωσδήποτε θα έπρεπε να είχαμε πάρει και θα πρέπει να αναλύσουμε το παιχνίδι και να δούμε τι έφταιξε. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να καθαρίσουμε το παιχνίδι με κάποιο ακόμα γκολ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μόνο στο τέλος είχαμε φάσεις με τον χρόνο όμως να μας πιέζει και οι προσπάθειες μας να γίνονταν όλο και πιο δύσκολες".

Σε ερώτηση για το αν μετά το 2-1 οι παίκτες του ΠΑΟΚ χαλάρωσαν απάντησε: "Δεν πιστεύω ότι μετά το 2-1 δεν υπήρξε χαλάρωση αφού μπορούσε να έρθει κι άλλο γκολ. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η χαλάρωση ενώ στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε αλλά δεν ήρθε η νίκη".

Κι όσο για το ότι σύσσωμη η ομάδα του ΠΑΟΚ θα βρεθεί την Κυριακή στα Τέμπη στη μνήμη των έξι χαμένων φιλάθλων της ομάδας ο Κωνσταντινίδης είπε: "Οπωσδήποτε είναι κάτι που δεν θα ξεχάσει ποτέ κανένας μας στην ομάδα και για αυτό όλοι μας θα είναι παρών στο μνημόσυνο των παιδιών".

Κουνενάκης: "Σημαντικός βαθμός"

Από την πλευρά του ο αρχηγός του ΟΦΗ, Γιώργος Κουνενάκης, δήλωσε: "Νομίζω ότι ο βαθμός της ισοπαλίας ήταν πολύ σημαντικός για μας σήμερα σε μια δύσκολη έδρα", ενώ σε ερώτηση για το ότι ο ΟΦΗ πέτυχε αλλά και δέχτηκε δύο γκολ απάντησε: "Αυτό δείχνει το πρόβλημα που έχει η ομάδα μας. Ότι πολύ εύκολα μπορούμε να βάλουμε αλλά και εύκολα να δεχτούμε γκολ και για αυτό θα πρέπει δουλέψουμε για τη συνέχεια".
Όλα τα λεφτά...
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και το γεγονός οτι οι παίκτες των δυο ομάδων τίμησαν τα θύματα στα Τέμπη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα...
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ πιέζει σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χρίς όμως να έχει σημειωθεί ακόμα κάποια αξιόλογη φάση.
6' Γκολ ΟΦΗ Λεοζίνιο
Ο Σφακιανάκης κλέβει την μπάλα στην μεσαία γραμμή, πασάρει στον Λεοζίνιο, ο οποίος βρίσκει ελεύθερα μέτρα μπροστά του, φτάνει ανενόχλητος έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Φερνάντες για το 1-0.
8' Γκολ ΠΑΟΚ Βαγγελής
Ο Κωνσταντινίδης μπαίνει από αριστερά στην περιοχή του ΟΦΗ, πασάρει στον Βρύζα, εκείνος δίνει την μπάλα έξω στον Βαγγελή, ο οποίος με σουτ στην κίνηση ισοφαρίζει.
9' Γκολ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Πριν καλά καλά γίνει η σέντρα από τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Σάλμον μπαίνει από αριστερά στην περιοχή του Πέερσμαν, κόβει την μπάλα στον Κωνσταντινίδη, ο οποίος φτάνει απέναντι στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ με κολλημένο πάνω του τον Ισά, νικώντας και τους δύο με πολύ όμορφο πλασέ για το 2-1
10' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Λάκης
Οι φιλοξενούμενοι μοιάζουν να έχουν σαστίσει και ο ΠΑΟΚ, προσπαθεί και για το 3ο τέρμα. Ο Κωνσταντινίδης και πάλι από αριστερά, σεντράρει, ο Λάκης βρίσκει την μπάλα στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
17' Δοκάρι ΟΦΗ Λεοζίνιο
Ο Σίμιτς βρίσκει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ τον Λεοζίνιο, οποίος απέναντι από τον Φερνάντες, πιάνει το σουτ ενώ η μπάλα αναπηδά και την στέλνει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φερνάντες.
24' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Δυνατό σουτ του Μπαλάφα έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.
32' Σχόλιο
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά, με τον ΠΑΟΚ πάντως να είναι εκείνος που πιέζει.
35' Γκολ ΟΦΗ Κουνενάκης
Ο Σίμιτς εκτελεί κόρνερ, ο Κουνενάκης σηκώνεται ψηλότερα από όλους στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Φερνάντες για το 2-2
42' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο Σάλμον σεντράρει από δεξιά, ο Πέερσμαν χάνει την μπάλα από τα χέρια του, όμως ο Αρβανίτης προλαβαίνει να διώξει την μπάλα προ του Βρύζα σε κόρνερ.
45' Σουτ ΠΑΟΚ Σάλμον
Ο Σάλμον σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
53' Ευκαιρία ΟΦΗ
Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος για τον ΟΦΗ. Ο Σίμιτς παίρνει την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, προχωρά προς αυτήν φέρνει την μπάλα στο αριστερό του πόδι, για να σουτάρει, όμως ο Κνολ προλαβαίνει να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα κόρνερ
54' Κεφαλιά ΟΦΗ Πόποβιτς
Ο Σίμιτς εκτελεί κόρνερ ο Πόποβιτς μόνος του από την μικρή περιοχή, πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φερνάντες.
55' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Γεωργιάδης παίρνει την θέση του Ηλιάδη
61' Ακυρωθέν γκολ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Ο Κωνσταντινίδης παίρνει την μπάλα έπειτα από σέντρα από δεξιά, ξεπερνά και τον Πέερσμαν και πετυχαίνει το τέρμα, όμως ο διαιτητής ακυρώνει το τέρμα, καθώς ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ κοντρόλαρε με το χέρι.
65' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Νουαφόρ παίρνει την θέση του Πόποβιτς
66' Σουτ ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Άλλο ένα δυνατό σουτ, από τον Μπαλάφα, η μπάλα όμως περνάει αρκετά μακριά από τα δοκάρια του Πέερσμαν.
71' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χριστοδουλόπουλος παίρνει την θέση του Σάλμον
83' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Ίλιεφ πήρε την θέση του Βρύζα
84' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Χριστοδουλόπουλος
85' Κεφαλιά ΠΑΟΚ Μπαλάφας
Ο Λάκης εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Μπαλάφας, μόνος του στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ πιάνει την κεφαλιά όμως στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Πέερσμαν.
91' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Κνολ
92' Φάουλ ΟΦΗ Ισά
Ο Γιάννης Ταραλίδης εκτελεί με δυνατό σουτ, φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, όμως η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Φερνάντες.