EUROPA LEAGUE

Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός 1-0

Στανταρ-ΠΑΟ μικρή

Η ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟ είχε "τελειώσει" στο ΟΑΚΑ και απλά επικυρώθηκε στην Λιέγη. Οι "πράσινοι" προσπάθησαν αλλά και πάλι ατύχησαν γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 (45'+1' Μποκανί)

Παρόντες στο "Μορίς Ντουφράσν", ήταν ο ομοσπονδιακός τεχνικός Οτο Ρεχάγκελ που ήρθε οδικώς από την Γερμανία (με σκοπό να δει τους διεθνείς άσους του Παναθηναϊκού) και ο μέτοχος της "πράσινης" ΠΑΕ Ανδρέας Βγενόπουλος που μετά την Ρώμη θέλησε να δει από κοντά και στην Λιέγη την ομάδα του. Ακόμα στο γήπεδο το παρών έδωσαν πολύ σκάουτερ μεγάλων συλλόγων.
Με αλλαγές Ντ' Ονόφριο και Νιόπλιας

Με αλλαγές παρέταξαν τις ομάδες τους οι Ντ' Ονόφριο και Νιόπλιας σε σχέση με το παιχνίδι της Αθήνας. Αρχικά, ο Ιταλός τεχνικός των γηπεδούχων έδειξε και πάλι να έχει συμπαγή μεσαία γραμμή (4-3-2-1) προκειμένου να "χτυπήσει" όπως στο ΟΑΚΑ στις αντεπιθέσεις.

Ποκολιόνι, Νταλμά, Καρσελά-Γκονσάλες ήταν τα τρία νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα σε σχέση με τους παίκτες που είχε επιλέξει στο πρώτο ματς ο Ντ' Ονόφριο.

Περίπου το ίδιο, ισχύει και για τον Νίκο Νιόπλια, που δεν είχε τους Γκαλίνοβιτς, Δάρλα, Σιμάο, Ρουκάβινα, Νίνη στο βασικό σχήμα με τους Τζόρβα να είναι κάτω από τα δοκάρια, τους Βύντρα, Καντέ στα άκρα της άμυνας και τους Σαριέγκι, Μπιάρσμιρ στο κέντρο της.

Αμυντικά χαφ οι Ζιλμπέρτο Σίλβα και Κατσουράνης, δεξιά ο Σαλπιγγίδης, αριστερά ο Λέτο σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Καραγκούνης και στην κορυφή της επίθεσης ο Σισέ.

Απειλητικές τάσεις με "Κατσούρ"

Οι γηπεδούχοι με την παρότρυνση περίπου των 25.000 οπαδών τους, όπως ήταν φυσικό ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας την εδαφική υπεροχή έφτασαν δύο φορές σε θέση βολής αλλά έπεσαν πάνω στον Τζόρβα.

Στο 4' ο Καρσελά-Γκονσάλες μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε 3 παίκτες μπήκε στην περιοχή και το αδύναμο πλασέ του απέκρουσε με τα πόδια ο Έλληνας πορτιέρο. Ίδια αντίδραση του τερματοφύλακα και στο 8' όταν μετά την σέντρα του Γιοβάνοβιτς που κόντραρε στον Σαριέγκι, η μπάλα έφτασε στον Μποκανί που έκανε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο διεθνής γκολκίπερ έδιωξε.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία του ματς και απείλησαν άμεσα την αντίπαλη εστία και μάλιστα σε φάση καρμπόν στάθηκε άτυχος δύο φορές. Ο Σισέ στο 11' σε ρόλο εξτρέμ έκανε την σέντρα και ο Κατσουράνης από το ύψος του πέναλτι έπιασε την (αδύναμη) κεφαλιά αλλά ο Σινάν Μπολάτ μπλόκαρε. Ενα λεπτό αργότερα (12') ο Καραγκούνης αυτή τη φορά πραγματοποίησε την σέντρα και η δυνατή κεφαλιά του Κατσουράνη (που βγήκε ως κρυφός κυνηγός) πέρασε μόλις άουτ.

"Ροκάνιζαν" από νωρίς τον χρόνο

Στο γνώριμο παιχνίδι τους οι Βέλγοι, βγήκαν σε μια ξαφνική αντεπίθεση στο 16', όταν μετά από λάθος πάσα του Λέτο στην επίθεση ο Καρσελά έφυγε και στο κέντρο έδωσε στον Γιοβάνοβιτς εκείνος με την σειρά του βρήκε τον Μποκανί, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Οι "κόκκινοι" θέλοντας και μη σε κάθε τους ενέργεια έδειχναν να "ροκανίζουν" το χρόνο, γνωρίζοντας πως αυτό τους ωφελεί σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου ματς. Οι παίκτες του Νιόπλια ελέγχοντας την μεσαία γραμμή με τους Ζιλμπέρτο Σίλβα και Καραγκούνη προσπαθούσαν να βγάλουν μια καλή επίθεση και να απειλήσουν. Έτσι στο 22', μετά από μια προσπάθεια του Λέτο από αριστερά, βγήκε η σέντρα αλλά ο Σισέ δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά σε πλεονεκτική θέση.

Ένα λεπτό αργότερα (23') οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Βιλφρέντ Νταλμά να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή αλλά και ο Τζόρβας έλεγχε την φάση και μπλόκαρε.

Στην συνέχεια το ματς κύλησε για δέκα λεπτά, με τους Βέλγους απλά να γυρίζουν την μπάλα και τους παίκτες του Νιόπλια να αναζητούν τρόπο για να απειλήσουν αλλά δεν είχαν τον τρόπο να μπουν στην περιοχή του Μπολάτ.

Δοκάρι ο άτυχος ΠΑΟ, γκολ ο παικταράς Μποκανί

Το παιχνίδι έφτασε στο 36' και οι γηπεδούχοι έχασαν και πάλι μια ευκαιρία, όταν μετά την σέντρα από αριστερά του Ποκονιόλι, ο Ντε Καμάργκο έπιασε την κεφαλιά μέσα από την "καρδιά" της άμυνας του "τριφυλλιού" αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα.

Πέντε λεπτά αργότερα (43') οι "πράσινοι" άγγιξαν το γκολ αλλά και πάλι στάθηκαν άτυχοι. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Σαρ στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της ομάδας του και στην επαναφορά ο Κατσουράνης με πλασέ από θέση βολής είδε τον ο Μπολάτ ν' απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οτι δεν μπόρεσαν οι παίκτες του Νιόπλια, το σημείωσαν οι γηπεδούχοι, όταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μποκανί εκμεταλλεύθηκε την λάθος αντίδραση του Σαριέγκι στην άμυνά του, πέρασε εντυπωσιακά τον Μπιάρσμιρ και με ευθύβολο σουτ άνοιξε το σκορ για την Σταντάρ Λιέγης που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0 και τους φίλους της να πανηγυρίζουν έξαλλα το προβάδισμα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Άμεσα με την σέντρα, ο Τζιανλούκα Ρόκι σφύριξε την λήξη του ματς με τους Νιόπλια και Σισέ (διαμαρτυρήθηκε στον Ιταλό ρέφερι) να αποχωρούν εμφανώς εκνευρισμένοι.

Γκολ οφ-σάιντ ο Μποκανί, μέσα ο Νίνης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ το δεύτερο μέρος (53') ωστόσο δεν μέτρησε αφού ο σκόρερ Μποκανί, ήταν οριακά στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του σε θέση οφ-σάιντ.

Οι παίκτες του Νιόπλια (και ενώ από την έναρξη της επανάληψης οι Νίνης, Χριστοδουλόπουλος και Ρουκάβινα έκαναν προθέρμανση) ξαναπήραν τα ηνία του ματς και στο 54' έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ. Μετά από λάθος απομάκρυνση των Βέλγων, η κεφαλιά πάσα του Κατσουράνη, κάνει λάθος εκτίμηση της φάσης ο Ποκονιόλι, ο Σαλπιγγίδης μπήκε ανάμεσα στο αμυντικό "δίδυμο" και με προβολή από πλεονεκτική θέση είδε την μπάλα να κοντράρει στον Ποκονιόλι και καταλήγει κόρνερ.

Μετά την ευκαιρία αυτή ο Ελληνας τεχνικός "έριξε" στο ματς τον Νίνη αντί του Μπιάρσμιρ. Ετσι ο Κατσουράνης πήγε πιο πίσω (παρτενέρ του Σαριέγκι) και ο Νίνης πέρασε στην θέση του Καραγκούνη που οπισθοχώρησε λίγο.

Το "κυνηγούσε" αλλά δεν του "κάθονταν"

Ο Κοζανιτής τεχνικός θέλοντας να "φρεσκάρει" ακόμα πιο πολύ την ομάδα του έβαλε τον Ρουκάβινα αντί του Σαλπιγγίδη. Ο Κροάτης μεσοεπιθετικός έδωσε πνοή στην δεξιά πλευρά και οι "πράσινοι" συνέχισαν να αναζητούν το γκολ.

Στο 74' ένα νέο σουτ του Λέτο με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Μπολάτ που και πάλι ήταν σε σωστή θέση. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίζονταν όταν στο 76' ο Καντέ έκανε την κεφαλιά και ο πορτιέρο των Βέλγων και πάλι έσωσε την εστία του.

Ανάλογη στιγμή και στο επόμενο λεπτό (77'), όταν η κεφαλιά του Ρουκάβινα, περίπου από τη γωνία της μικρής περιοχής, πέρασε μόλις άουτ. Στο 79' ήταν η σειρά του "χρυσού" σκόρερ της Τρίπολης να δοκιμάσει το πόδι του αλλά το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε μόλις άουτ.

Στο τελευταία δεκάλεπτο, ο Νιόπλιας απέσυρε και τον εκνευρισμένο Λέτο βάζοντας στο ματς τον Χριστοδουλόπουλο, ενώ ο Ντ' Ονόφριο έβαλε τον Μανγκαλά αντί του Γιοβάνοβιτς που αποθεώθηκε από τους φίλους της ομάδας που είχαν ξεκινήσει το πάρτι της πρόκρισης.

Την ίδια ώρα που οι Βέλγοι οπαδοί στα τελευταία λεπτά πανηγύριζαν για την πρόκριση, οι 1000 φίλοι του Παναθηναϊκού ζητούσαν από τους παίκτες του Νιόπλια τη νίκη στο ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες κάρτες: Ποκονιόλι, Σαρ (Σταντάρ Λιέγης) / Λέτο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σαριέγκι, Χριστοδουλόπουλος (Παναθηναϊκός)

Κόκκινη κάρτα: -

Σταντάρ Λιέγης (Ντ' Ονόφριο): Σινάν Μπολάτ, Κομοτσάτο, Βίκτορ Ράμος, Σαρ, Ποκονιόλι, Βιτσέλ, Βιλφρέντ Νταλμά (72' Γκορέ), Καρσελά-Γκονσάλες, Ντε Καμάργκο, Γιοβάνοβιτς (83' Μανγκαλά), Μποκανί (90' Τραορέ).

Παναθηναϊκός (Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Μπιάρσμιρ (56' Νίνης), Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (69' Ρουκάβινα), Λέτο (82' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.