ΠΙΕΡΙΚΟΣ

Δια πυρός και σιδήρου

New Image

Ο Πανσερραϊκός άντεξε στην πίεση του Πιερικού στο δεύτερο και πέτυχε σημαντική βαθμολογική νίκη με 0-1

Η ήττα αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για τον Πιερικό σε αντίθεση με τον Πανσερραϊκό που δείχνει αγωνιστική ανάκαμψη καθώς πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη. Ελάχιστες οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με την εδαφική υπεροχή να είναι υπέρ των γηπεδούχων, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Η φάση που διαμαρτύρεται ο Πιερικός έγινε στο 24' όταν ο διαιτητής Λαμπρόπουλος υπέδειξε φάουλ στον Περίγιο, απόφαση που αποδείχτηκε λανθασμένη όπως φάνηκε από το ριπλέι της φάσης.

Ο Φοφόνκα ήταν ο "δράστης" του τέρματος του Πανσερραϊκού στο 30'. Ο Βραζιλιάνος παίκτης εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Πιερικού και με σουτ από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για του φιλοξενούμενους.

Ο Πιερικός πίεσε στην επανάληψη και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά οι επιθετικοί του ήταν άστοχοι. Ο Κυπαρίσσης δύο φορές σε πλεονεκτική θέση μόνος του από την περιοχή δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κοτταρά, ενώ και ο Περίγιο με κεφαλιά στο 81' έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι παίκτες του Τόμας Κοστ είχαν και άλλες φάσεις, λιγότερο σημαντικές, αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πιερικός: Tόλιος, Τασίδης, Χατζηζήσης(77' Καλαμπάκος), Τσιγιάνης, Πάεζ, Ριμπεϊρο, Χρήστου, Βούκοβιτς(63' Μασάδο), Μαρτίνεζ, Κυπαρίσσης, Περίγιο.

Πανσερραϊκός: Κοτταράς, Πιπίνης, Καλλιμάνης, Ζαραδούκας(75' Παγώνης), Τάντιτς(86' Κατράνας), Παπαποστόλου(65' Ρούτσης), Μπενζεμούλ, Βοσκόπουλος, Αμπουμπακαρί, Μανουσαρίδης, Φοφόνκα