ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Όπως ξέρει και μπορεί

ομαδικη

Οι πρωταθλητές πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Ολύμπια, την οποία νίκησαν με 94-56

Η θεωρία έλεγε ότι ο Παναθηναϊκός ήταν το μεγάλο φαβορί του παιχνιδιού και η πράξη δεν είχε αντίθετη άποψη, όπως φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Ολύμπια Λάρισας βρέθηκε πίσω με τρεις πόντους (9-6), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι και έφυγαν μακριά.
Με ένα σερί 14-0 ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και με καλές και οργανωμένες (δια χειρός Γιασικεβίτσιους) επιθέσεις έβρισκε συχνά το δρόμο προς το καλάθι. Σε αντίθεση με την Ολύμπια, που ήταν αρκετά στατική απέναντι στην πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού, δεν είχε καλές επιλογές στα σουτ, ενώ ο Λαμάρ Γκριρ έμεινε άποντος σε όλο το δεκάλεπτο.

Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 23-8 και ο Παναθηναϊκός απλά προσπαθούσε να συντηρήσει τη διαφορά και να προσφέρει ωραίο θέαμα. Και το κατάφερε. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, εκμετάλλευση του κάθε φορά διαφορετικού ελεύθερου παίκτη και με τον Άντρια Ζίζιτς να κινείται εξαιρετικά μακριά από την μπάλα, οι πράσινοι δεν είχαν πρόβλημα ούτε και στη δεύτερη περίοδο.

Και μπορεί η Ολύμπια να μείωσε σε 23-14 και 28-18, αλλά στην ουσία δεν είχε το ρυθμό που έπρεπε, αλλά και τις αμυντικές λύσεις για να περιορίσει τον Παναθηναϊκό. Μετά το 28-18 οι πράσινοι έτρεξαν ένα 9-0 σερί και έκαναν το σκορ 37-18 και δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Ομπράντοβιτς καθόταν στον πάγκο του ήρεμος από την εξέλιξη που είχε ο αγώνας. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 46-25 και ήταν φανερό, ότι ο... σοβαρός Παναθηναϊκός δεν θα είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός σε άμυνα κι επίθεση. Ιδιαίτερα στην άμυνα, κατάφερε να κρατήσει για οκτώ λεπτά την Ολύμπια στους... έξι πόντους, ενώ παράλληλα έτρεξε κι ένα 20-0 (!) σερί με το οποίο προηγήθηκε με 40 πόντους! Αλλά και με 41 (73-32).

Πρωταγωνιστής στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος πήρε χρόνο συμμετοχής και πέτυχε 11 πόντους, δείχνοντας το ταλέντο του, το οποίο έχει θέση στην ομάδα του Παναθηναϊκού. Την ίδια ώρα, η Ολύμπια ήταν πολύ κακή και δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Φυσικά τόσο το τρίτο, όσο και το τέταρτο δεκάλεπτο δεν προσφέρει πολλά για κριτική, πέρα από τη θέληση των παικτών του Παναθηναϊκού να προσφέρουν θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, ενώ η Ολύμπια είχε παραδώσει τα όπλα και τελικά έχασε με 94-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-25, 77-37, 94-56

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 7 (1), Χατζηβρέττας 7 (1), Μπατίστ 7, Γιασικεβίτσιους 13, Τσαρτσαρής, Ντικούδης 6, Ουίνστον 8, Περπέρογλου 16 (3), Σπανούλης 10 (2), Ζίζιτς 13, Μπετσίροβιτς 4, Αλβέρτης 3.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Τσιάρας 7 (1), Γκριρ 4 (1), Λέισι 4, Μπέλσερ 2, Κουμπούρας 15, Αριγκμπάμπου, Μπατής 19 (4), Γιαννουλάκος 2, Αγγέλοφ, Τριχόπουλος 3 (1).

Ομπράντοβιτς: "Μπράβο στον Νίκο, έτσι όλοι"

Μετά το τέλος του ματς, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς τόνισε: "Ο Μπετσίροβιτς πήγε στο νοσοκομείο για να κάνει εξετάσεις (κάκωση στον έσω πλάγιο σύνδεσμο). Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι και θέλω να σταθώ σε ένα σημείο (στο τελευταίο δευτερόλεπτο, όπου ο Χατζηβρέττας με τη διαφορά στους 36 πόντους έτρεξε να βάλει καλάθι). Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό που έκανε ο Νίκος. Όλοι έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε. Είχαμε κάποια προβλήματα στον αιφνιδιασμό κι ενώ τα πράγματα φαίνονταν εύκολα εμείς κάναμε λάθη που δεν έπρεπε. Σίγουρα, αυτό δεν είναι το αληθινό πρόσωπο της Ολύμπιας, την έχουμε συνηθίσει να παίζει καλύτερα".

Από την πλευρά του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας, είπε: "Το πιο εύκολο πράγμα είναι η προετοιμασία για έναν αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Το δύσκολο κομμάτι είναι κατά τη διάρκεια του ματς, γιατί κανείς δεν πρόκειται να σου χαρίσει κάτι. Είδατε τι έκανε ο Χατζηβρέττας στο τέλος. Όταν αυτό συμβαίνει από έναν παίκτη με την ποιότητα του Νίκου, αυτό σημαίνει πολλά. Είναι ένα μάθημα και για τους δικούς μου παίκτες, που πρέπει να προσπαθούν επί 40 λεπτά.

Η χρησιμοποίηση του Αγγέλοφ ήταν ενάντια στη δική μου φιλοσοφία, από τη στιγμή που δεν είχε προπονηθεί, όπως και ο Λέισι που ήρθε από τις ΗΠΑ. Όμως, για εμάς αυτό το παιχνίδι ήταν μια ευκαιρία να προετοιμαστούμε για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε. Εγκαταλείψαμε το παιχνίδι και έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Τελικά, όμως, είναι δύσκολο να είσαι μαχητής. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για το θέαμα. Το έκανε στη Γαλλία με τη Ροάν, το επανέλαβε και με εμάς".

Ο Στράτος Περπέρογλου, σημείωσε: " Μπήκαμε από την αρχή δυνατά στο ματς, όχι όπως στο παιχνίδι με το Μαρούσι. Σιγά σιγά βρίσκουμε το ρυθμό και το δρόμο μας".

Τέλος, ο Φάνης Κουμπούρας είπε: " Ήμασταν φοβισμένοι στην αρχή και δεν έπρεπε, αφού δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε. Από εδώ και στο εξής κάνουμε νέα αρχή, για να ανεβούμε βαθμολογικά".

Το φιλμ του αγώνα

5' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (9-4)
6' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπέλσερ (9-6)
7' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (12-6)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (14-6)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (16-6)
9' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (19-6)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (21-6)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (23-6)
14-0 σερί ο ΠΑΟ
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-8
Εύκολο έργο για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ο Σάρας που βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα σερί 14-0.
11' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (23-11)
12' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (23-14)
12' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (26-14)
14' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (28-18)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (32-18)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ζίζιτς (34-18)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (37-18)
17' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Λέισι (37-20)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (39-20)
18' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (39-22)
19' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριρ (40-25)
19' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ζίζιτς (44-25)
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (46-25)
20' Λήξη ημιχρόνου 46-25
Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ο Παναθηναϊκός που έχει σε πολύ καλή μέρα τον Άντρια Ζίζιτς.
21' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (46-28)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (49-28)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (54-30)
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (55-30)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (59-30)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (61-30)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (64-30)
15-0 από τον ΠΑΟ.
26' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (67-30)
18-0 από τον ΠΑΟ.
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (70-30)
20-0 ο ΠΑΟ
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (73-32)
28' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπατής (73-35)
29' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (73-37)
30' Λήξη 3ης περιόδου 77-37
36' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Κουμπούρας (80-45)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (82-45)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (90-51)
40' Λήξη αγώνα 94-56