ΑΕΛ

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 0-1

ομαδικη πανηγυρικο

Μετά από 26 χρόνια η ΑΕΛ νίκησε τον ΟΣΦΠ στην έδρα του (1-0) και παραμένει φαβορί για τα πλέι οφ

Οι "βυσσινί" ήθελαν σαν τρελοί το τρίποντο της νίκης και το απέδειξαν... Δίχως φόβο, άγχος και με περίσσιο πάθος εκμεταλλεύτηκαν την αδιαφορία του Ολυμπιακού και έσπασαν το αήττητο των Πειραιωτών στο "Καραϊσκάκη" στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από 2 χρόνια! Δράστης ήταν ο Ζουράφσκι που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και ίσως το τελευταίο με την "βυσσινί" φανέλα αφού έχει δηλώσει πως μάλλον το καλοκαίρι θα αλλάξει ποδοσφαιρική στέγη.
Το "ερυθρόλευκο" αήττητο στο Φαληρικό γήπεδο αλλά και το γεγονός πως αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ΑΕΛ στην έδρα του Ολυμπιακού, ελάχιστα ενδιαφέρει τους παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη αφού το μόνο που έχουν στο μυαλό τους είναι η είσοδος στα πλέι οφ και η διατήρηση της διαφοράς από τον Άρη που "καραδοκεί".

Βέβαια και από την μεριά των γηπεδούχων, η ήττα από την ομάδα του κάμπου δεν στεναχώρησε ιδιαίτερα τους φίλους του Ολυμπιακού που έδωσαν το παρών στο "Καραϊσκάκη" και τραγούδαγαν συνεχώς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ένας αγώνας με πολλούς "πρώην" και "επόμενους" και από τις δύο ομάδες, αφού ο Γκαλίτσιος από τον Ολυμπιακό αλλά και οι Βενετίδης, Γιαννακόπουλος αγωνίστηκαν κόντρα στις πρώην ομάδες τους. Μάλιστα ο Stelios αγωνίστηκε για πρώτη φορά μπροστά στο κοινό του Ολυμπιακού στο "Γ. Καραϊσκάκης" ως αντίπαλος. Η αντίδραση πάντως των "ερυθρολεύκων" οπαδών ήταν εξαιρετική, αφού σε κάθε ευκαιρία χειροκροτούσαν τoν πρώην παίκτη της ομάδας τους με αποκορύφωμα την στιγμή που πέρασε αλλαγή.

Εμφάνιση με πολλές υποσχέσεις από τον 18χρονο ταλαντούχο, Γιώργο Νικλητσιώτη (δεν είχε γεννηθεί στην τελευταία νίκη της ΑΕΛ) που με περίτεχνες ατομικές ενέργειες ξεσήκωσε το "ερυθρόλευκο" κοινό, ενώ λίγο έλειψε να πετύχει γκολ ποίημα στο 38ο λεπτό, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Όσο για τον Ντάρκο Κοβάτσεβιτς, παρά τις αρχικές προβλέψεις τελικά δεν αγωνίστηκε και έτσι το κοινό της Πειραϊκής ομάδας δεν είχε την ευκαιρία να τον αποχαιρετήσει όπως πρέπει... Ίσως διοργανωθεί κάποιος φιλικός αγώνας προς τιμήν του. Τίποτα δεν αποκλείεται.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως το ματς με την ΑΕΛ ήταν το τελευταίο επίσημο για τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κόβατς, Λεονάρντο, Γκαλίτσιος (59' Πάντος), Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοβ, Μενδρινός (59' Ντιόγκο), Ντουντού, Ντάρμπισιρ, Νικλητσιώτης (52' Γκαλέτι), Γ. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος.

AEΛ(Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Γιαννακόπουλος (67' Πάρα), Σαρμιέντο, Φωτάκης (85' Ίλιτς), Ααράμπ, Μετίν (90+ Κατσιαρός), , Ιγκλέσιας, Φεράρι, Βέμπερ, Ζουράφσκι.

Δαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Φωτάκης, Κοτσόλης, Ιγκλέσιας, Πάρα
Με μια ματιά
Η μάχη των πάγκων

Με πολλά νέα πρόσωπα και το "νέο" αίμα να κυριαρχεί, παρέταξε την ομάδα του ο Ερνέστο Βαλβέρδε. Την "ερυθρόλευκη" εστία υπερασπίστηκε ο Κόβατς, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Ζεβλάκοβ μαζί με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, αριστερά ο Λεονάρντο, δεξιά ο Γκαλίτσιος κόντρα στην πρώην ομάδα του, στα χαφ ήταν ο Ντουντού με τον Μενδρινό, αριστερά ο Τζόρτζεβιτς στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι του στο "Καραϊσκάκη", δεξί χαφ ήταν ο Νικλητσιώτης, στην κορυφή της επίθεσης ο Ντάρμπισιρ και λίγο πιο πίσω ο Γιάννης Παπαδόπουλος.

Από την άλλη πλευρά ο Μαρίνος Ουζουνίδης έβαλε όλα τα "όπλα" του και προτίμησε το σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κοτσόλης, σέντερ μπακ οι Ααράμπ και Φεράρι, δεξιά ο Βέμπερ, αριστερά ο Βενετίδης, στην τριάδα των χαφ ήταν οι Σαρμιέντο, Ιγκλέσιας και Φωτάκης, στο δεξί άκρο της επίθεσης ήταν ο Γιαννακόπουλος, αριστερά ο Μετίν και μοναδικός προωθημένος ο Ζουράφσκι.

Το ματς ήταν αδιάφορο για τους παίκτες του Ολυμπιακού, όχι όμως και για την ΑΕΛ αφού κάθε βαθμός είναι πολύτιμος στο κυνήγι της πέμπτης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Φυσικά αυτό δεν ήταν ικανό να αλλάξει τους ρόλους των δύο ομάδων καθώς πέρα από τα κίνητρα, υπάρχει και ο νόμος του "Καραϊσκάκη".

Έτσι λοιπόν, οι πρωταθλητές πήραν από τα πρώτα λεπτά την κυριαρχία του αγώνα, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν τα μετόπισθεν και "χτυπούσαν" στις αντεπιθέσεις.

Μοιραίος Stelios-"Δαίμονας" Νικλητσιώτης

Η εξέδρα έδωσε ρυθμό στον αγώνα, όμως οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λίγες αλλά καλές... Το πρώτο σημάδι της ανωτερότητας του Ολυμπιακού φάνηκε στο 15ο λεπτό όταν ο ταλαντούχος Νικλητσιώτης έκανε το σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τα λεπτα περνούσαν, η μεσαία γραμμή ήταν "πυκνοκατοικημένη" και οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη, έψαχναν συνεχώς την ευκαιρία να βγουν και να σκοράρουν στην αντεπίθεση.

Στο 24ο λεπτό ο Γκαλίτσιος έκανε ένα τραγικό λάθος, όμως ο Γιαννακόπουλος δεν το εκμεταλλεύτηκε. Ο έμπειρος μέσος των "βυσσινί" βγήκε απέναντι από τον Κόβατς όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ και η ΑΕΛ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στο 38' ήταν σειρά των γηπεδούχων να "καρδιοχτυπήσουν" την αντίπαλη άμυνα και δράστης ήταν ο "δαίμονας" Νικλητσιώτης. Ο 18χρονος άσος του Ολυμπιακού πέρασε με εξαιρετική ντρίμπλα τον Βενετίδη, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι... Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν δίχως κάποια φάση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Βυσσινί... θύελλα

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι για το καλύτερο και το πέτυχαν... Το "πείσμα", η πίεση, η υπομονή και η επιμονή των "βυσσινί" απέφεραν καρπούς και στο 54' οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Όλα ξεκίνησαν από το δεξί πόδι του πρώην "ερυθρόλευκου" Γιαννακόπουλου που βρήκε έξοχα τον Ζουράφσκι και εκείνος με εξαιρετική ατομική ενέργεια και ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόβατς.

Το γκολ του Πολωνού επιθετικού έδωσε "φτερά" στα πόδια των παικτών της ΑΕΛ που πέντε λεπτά αργότερα (59') έχασαν απίστευτη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Αρχικά ο Γιαννακόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόβατς, ενώ στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Φωτάκη τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Κι αν το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για τον Ολυμπιακό, στον Ερνέστο Βαλβέρδε δεν του αρέσει να χάνει και έβαλε τα μεγάλα "όπλα" του στον αγωνιστικό χώρο (Γκαλέτι, Ντιόγκο).

Ο ρυθμός της αναμέτρησης όμως έπεσε και αυτό λειτουργούσε υπερ των "βυσσινί" που κρατούσαν στα... πόδια τους τρεις σημαντικούς και υπερπολύτιμους βαθμούς.

Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες βρισκόντουσαν συνεχώς στην επίθεση, πίεζαν για την ισοφάριση, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους και κρατούσαν σαν... φυλαχτό το 1-0.

Η προσπάθεια τους τελικά ανταμείφθηκε και οι "βυσσινί" έφυγαν από τον Πειραιά με τρεις σημαντικούς βαθμούς στις "αποσκευές" τους.
Συνέντευξη Τύπου
Ερνέστο Βαλβέρδε (προπονητής Ολυμπιακού): "Είναι αλήθεια πως παίξανε παίκτες που συνήθως δεν παίζουνε. Αυτό έγινε κυρίως γιατί είχαμε αγώνα την Πέμπτη. Δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε. Μας ξάφνιασε η Λάρισα, θέλαμε να διατηρήσουμε το αήττητο στην έδρα μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ο αγώνας θα κρινόταν από τις αντεπιθέσεις ή την στρατηγική. Τελικά, κρίθηκε από μία αντεπίθεση της Λάρισας.

Η αλήθεια είναι πως όταν αλλάζουμε πρόσωπα στην εντεκάδα, αυτές οι αλλαγές έχουν αντίκτυπο στο παιχνίδι μας. Τα νέα παιδιά πήραν την ευκαιρία τους και έδειξαν σημαντικά πράγματα. Όπως ο Νικλητσιώτης, ο Κυριάκος (Παπαδόπουλος) και ο Γιάννης (Παπαδόπουλος), που έχει παίξει περισσότερο από τους άλλους δύο. Ήθελα να χρησιμοποιήσω και τον Σοιλέδη, αλλά είχε πρόβλημα τραυματισμού ο Γκαλίτσιος και τον αντικατέστησα.

Δεν έχει γίνει τίποτα. Αυτή την στιγμή, δεν έχουμε κανονίσει τίποτα και όπως αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του συλλόγου συζητήσαμε με τον πρόεδρο θέματα της ομάδας και αποφασίσαμε να συνεχίζουμε να συζητάμε. Δεν έχει κλείσει τίποτα. Όλος ο κόσμος αναρωτιέται το ίδιο πράγμα, αν θα μείνω ή θα φύγω.

Έχω ξαναπεί πως η δέσμευσή μου στο σύλλογο είναι για ένα χρόνο και τείνει προς την εκπλήρωσή της. Μου έχει γίνει από το κλαμπ μία πρόταση, είμαι διαθέσιμος, αλλά δεν υπάρχει κάτι νεότερο. Απλά, συζητάμε για το αν θα ανανεώσουμε. Αν αποφασιστεί κάτι, θα το ανακοινώσουμε. Αν δεν αποφασιστεί, δεν θα ανακοινωθεί τίποτα.

Δεν έχω κάτι στο μυαλό μου να με απασχολεί. Κερδίσαμε το πρωτάθλημα και δεν έχω τίποτα άλλο να σκεφτώ. Αν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο, θα γίνει, αλλιώς δεν έχουμε λόγο να το συζητάμε. Το κλίμα είναι πολύ καλό και οι σχέσεις μου με τον πρόεδρο είναι πολύ καλές. Δεν υπάρχει τίποτα να ανακοινώσουμε, δεν υπάρχει συμφωνία αυτή τη στιγμή.

Μόνο συζητήσεις υπάρχουν. Επιμένετε πολύ σε αυτό το θέμα. Λέω την αλήθεια και δεν έχω να κρύψω τίποτα. Βρισκόμαστε σε διαπραγματεύσεις για να καταλήξουμε κάπου και δεν ξέρω αν τελικά θα καταλήξουμε σε συμφωνία. Δεν θέλω να κοροϊδεύω ούτε να δίνω λανθασμένη εντύπωση για το αν μείνω ή φύγω και πού θα καταλήξουνε οι διαπραγματεύσεις"

.

Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): "Κερδίσαμε δίκαια. Θεωρώ πως θέλαμε πιο πολύ τo αποτέλεσμα και το διεκδικήσαμε περισσότερο από τον αντίπαλο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έλεγα στα παιδιά όλη την εβδομάδα που πέρασε πως ήταν μία μεγάλη ευκαιρία για να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε.

Ήταν ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες, καθώς ο Ολυμπιακός έχει πάρει το πρωτάθλημα και είναι φυσικό να υπάρχει στην ομάδα του μία χαλαρότητα.

Τα παιδιά προσπάθησαν, παίξαμε κατά διαστήματα πολύ καλά, αλλά μπορούμε και καλύτερα. Σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε, όμως, μετράει το αποτέλεσμα και πήραμε αυτό που θέλαμε. Όλα εξαρτώνται από εμάς για την είσοδο στα πλέι οφ. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τίτλου. Δίκαια παίρνει το πρωτάθλημα. Του εύχομαι καλή επιτυχία και στο Κύπελλο".
Όλα τα λεφτά...
Την ΑΕΛ που απέδειξε πως αν μια ομάδα θέλει πραγματικά τη νίκη το δείχνει στο γήπεδο και όχι μόνο στις δηλώσεις. Οι "βυσσινί" αξίζουν μια θέση στα πλέι οφ και το έχουν δείξει κατά τη διάρκεια όλης της σεζόν.

Ο Γιώργος Νικλητσιώτης που έκανε άνω κάτω την αριστερή πτέρυγα της ΑΕΛ με τις εκπληκτικές ντρίμπλες του και τις θεαματικές ατομικές του ενέργειες. Ο 18χρονος μέσος έδειξε πως το "ερυθρόλευκο" μέλλον του... ανήκει!

Το coreo που παρουσιάσαν οι οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού πριν από την έναρξη του αγώνα. Στην μέση ένα Κύπελλο, αριστερά ο αριθμός 37 (τα πρωταθλήματα των "ερυθρολεύκων") και από κάτω "Μόνοι μας" και στα δεξιά ο αριθμός 36 (τα πρωταθλήματα όλων των υπόλοιπων ελληνικών ομάδων) και η επιγραφή "και όλοι τους". Κερασάκι στην τούρτα ήταν το τεράστιο πανό που έγραφε "Θρύλε των γηπέδων Ολυμπιακέ".

Τους φίλους του Ολυμπιακού που χειροκροτούσαν σε κάθε ευκαιρία τον Στέλιο Γιαννακόπουλο, αποδεικνύοντας πως δεν έχουν ξεχάσει την προσφορά του...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ας μη ξεχάσουμε τίποτα...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Ολυμπιακός
(Ερνέστο Βαλβέρδε): Κόβατς, Λεονάρντο, Γκαλίτσιος, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοβ, Μενδρινός, Ντουντού, Ντάρμπισιρ, Νικλητσιώτης, Γ. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Λάρισα
(Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Γιαννακόπουλος, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ααράμπ, Μετίν, Ιγκλέσιας, Φεράρι, Βέμπερ, Ζουράφσκι.
1' Έναρξη αγώνα
10' Σχόλιο
Tίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής στον αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
15' Σουτ Ολυμπιακός Νικλητσιώτης
Σουτ με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή από τον Νικλητσιώτη, δεν ανησυχεί τον Κοτσόλη.
24' Ευκαιρία Λάρισα Γιαννακόπουλος
Τραγικό λάθος από τον Γκαλίτσιο, ο Γιαννακόπουλος παίρνει την μπάλα, βγαίνει απέναντι από τον Κόβατς όμως το πλασέ του καταλήγει άουτ.
32' Σχόλιο
Ο Ολυμπιακός πιέζει στα τελευταία λεπτά την "βυσσινί" άμυνα.
38' Ευκαιρία Ολυμπιακός Νικλητσιώτης
Εξαιρετική ντρίμπλα από τον Νικλητσιώτη που αποφεύγει τον Βενετίδη, κάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.
45' Σχόλιο
Καλός ρυθμός στον αγώνα, όμως δεν έχουν δημιουργηθεί πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
45' Έναρξη καθυστερήσεων +1 λεπτό
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Ευκαιρία Ολυμπιακός Ζεβλάκοβ
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς, ο Ζεβλάκοβ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κοτσόλης κατάφερε έστω και δύσκολα να μπλοκάρει.
52' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Ο Γκαλέτι παίρνει τη θέση του Νικλητσιώτη.
54' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
Εξαιρετική μπαλιά του Γιαννακόπουλου για τον Ζουράφσκι που μπήκε στην μεγάλη περιοχή με ωραία ατομική ενέργεια και με ένα σουτ-κεραυνό έστειλε την μπάλα σε "ερυθρόλευκα" δίχτυα.
59' Δοκάρι Ολυμπιακός Φωτάκης
Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Βενετίδης κάνει παράλληλη πάσα για τον Γιαννακόπουλο, το σουτ του τελευταίου εξουδετερώνει ο Κόβατς, όμως στην συνέχεια ο Stelios πασάρει στον Φωτάκη όμως η μπάλα τραντάζει το "ερυθρόλευκο" δοκάρι.
59' Αλλαγή παίκτη Ολυμπιακός
Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντος στη θέση του Γκαλίτσιου και ο Ντιόγκο στη θέση του Μενδρινού.
67' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα στη θέση του Γιαννακόπουλου που αποθεώνεται.
74' Σουτ Ολυμπιακός Γ. Παπαδοπουλος
Δυνατό σουτ με το αριστερό από τον Γιάννη Παπαδόπουλο, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσόλη.
80' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φωτάκης
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ίλιτς στη θέση του Φωτάκη.
86' Κίτρινη κάρτα Ολυμπιακός Κοτσόλης
88' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ιγκλέσιας
90' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κατσιαρός στη θέση του Μετίν.
90' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Πάρα