ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Ανάσα

Ανάσα
Χαραλαμπίδης

Σπουδαία νίκη επί του Κολοσσού, που του έδωσε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, πήρε το Μαρούσι που επικράτησε με 84-76

Καταιγιστικό ήταν το Μαρούσι στην πρώτη περίοδο, που αφού δέχθηκε το πρώτο καλάθι έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 10-2. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν με την αφύπνιση του Γιοσίποβιτς, αλλά τα πολλά τους λάθη (8 στο δεκάλεπτο), δεν τους επέτρεψαν να μπουν και πάλι στο ματς κάτι που οδήγησε τους "κίτρινους" στο +12 στο τέλος της περιόδου (22-10), με πολλές λύσεις από τους Χαραλαμπίδη και Κογιαντίνοβιτς.
Ο ρυθμός που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο το Μαρούσι, "πήγε περίπατο" στο δεύτερο, κατά τη διάρκεια του οποίου, ο Τόντιτς, ανέτρεψε σχεδόν μόνος του το σκηνικό. Μετά το 25-12 από τρίποντο του Κογιαντίνοβιτς, ο άσος του Κολοσσού, σημείωσε και τους 10 επόμενους πόντους της ομάδας του που μείωσε σε 27-22.

Από εκεί και πέρα, ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι και αν δεν ήταν ο Μπράιαντ, που έπαιζε μόνος του το προβάδισμα θα είχε χαθεί πολύ νωρίτερα. Ο Τσαμάτος, μείωσε στον πόντο για πρώτη φορά 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα (29-28) και ο Πίνοκ ισοφάρισε σε 31-31 ένα λεπτό αργότερα, για να πάρουν οι φιλοξενούμενοι το προβάδισμα για πρώτη φορά με 33-35 και να κλείσουν το ημίχρονο με 39-40, χάρη σε τρίποντο του Διαμαντόπουλου.

Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα των παικτών των Χαραλαμπίδη (2) και Κογιαντίνοβιτς, έδωσαν γρήγορα διαφορά 8 πόντων (52-44) στο Μαρούσι, όταν άρχισε η τρίτη περίοδος, αλλά ο Αλεξανδρής και οι παίκτες του δεν παρέδωσαν τα όπλα. Με σερί 8-16, ως το τέλος του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι... άρχισαν από την αρχή το παιχνίδι, κάνοντας το 60-60.

Από εκεί και πέρα, όμως και παρότι ο Τσέσκοβιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα όταν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, το Μαρούσι έδειξε πόσο ήθελε αυτή τη νίκη. Ο Καϊμακόγλου, πήρε μπροστά, ο Χαραλαμπίδης έδωσε λύσεις έξω από τα 6.25 και παρότι ο Στίνσον προσπαθούσε να αλλάξει το σκηνικό για τον Κολοσσό, οι "νησιώτες" δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν στην πίεση των γηπεδούχων. Όταν ο Χαραλαμπίδης, έκανε το 81-74 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά υπέρ του Αμαρουσίου, που πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 39-40, 60-60, 84-76

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Τέιλορ 10, Χαραλαμπίδης 18 (4), Μπουντούρης 3 (1), Τουντζιαράκης 1, Μπράιαντ 21, Μαυροειδής 3, Κογιαντίνοβιτς 15 (3), Γλυνιαδάκης 7, Καϊμακόγλου 6

Κολοσσός Ρόδου (Αλεξανδρής): Στίνσον 9 (1), Ασημακόπουλος 5 (1), Πίνοκ 16 (1), Γιοσίποβιτς 15 (2), Τέτσκοβιτς 2, Παναγιωταράκος 4, Διαμαντόπουλος 3 (1), Κουνούνης 1, Τζιγκάνοβιτς 8, Τόντιτς 11 (2), Τσαμάτος 2

Μαρκόπουλος: " Μπράβο στους παίκτες"
Συγχαρητήρια στους παίκτες μοίρασε ο Σούλης Μαρκόπουλος, που τόνισε ότι παρά την πίεση που δέχθηκε η ομάδα του, βρήκε τις λύσεις.

" Συγχαρητήρια στους παίκτες για την προσπάθεια που έκαναν. Παρά την πίεση που δέχθηκαν, βρήκαν λύσεις στο παρκέ. Μπράβο και στους συνεργάτες μου για την ανάλυση των αντιπάλων. Όταν πήραμε διαφορά στην αρχή, κάναμε λάθη που δεν έπρεπε, δεχθήκαμε τρίποντα από τον Τόντιτς και μπήκε ο Κολοσσός στο παιχνίδι. Όταν μια ομάδα μας πιάνει στο σκορ, δεν αντιδράμε σωστά και γι αυτό ανησύχησα. Βρήκαμε, όμως, τον τρόπο και φτάσαμε δίκαια στη νίκη".

Από την πλευρά του, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, τόνισε: " Ηταν ένα δύσκολο ματς. Απ’ αυτά που παίζεις και αν τα κερδίσεις, κερδίζεις πολλά. Θέλαμε να δούμε την ομάδα να παίζει με αντιπάλο της ίδιας δυναμικότητας, αν όχι λίγο καλύτερη από εμάς. Το παλέψαμε το παιχνίδι. Μου έμεινε η πικρία ότι μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω. Δεν προσέξαμε. Ένα λέι απ που έχασε ο Τζιγκάνοβιτς και ένα τρίποντο που δεχθήκαμε στη λήξη του χρόνου, έφεραν τη διαφορά στους 9. Τα 23 λάθη με πληγώνουν".

" Εχω αφιερώσει τη ζωή μου στο μπάσκετ, ήμουν πλέι μέικερ μέχρι τα 38 και όταν βλέπω τους τρεις δικούς μου πλέι μέικερ να κάνουν τέτοια ηλίθια λάθη, εκνευρίζομαι. Εχουμε τόσο ταλέντο ως ομάδα και δεν μπορέσαμε να το αξιοποιήσουμε. Θα αναφερθώ σε αυτό που είχε πει ο Τζαμπάρ. Χωρίς τον Μάτζικ, είμαστε φόρμουλα που την οδηγάει φορτηγατζής. Χάσαμε από τους πλέι μέικερ σήμερα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Τρίποντο Μαρούσι (3-2)
6' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (10-2)
Σερί 10-0 συμπληρώνει το Μαρούσι που παίρνει διαφορά 8 πόντων
7' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (12-6)
8' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (14-6)
Όμορφη φάση με το κάρφωμα του Αμερικανού
8' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (14-8)
9' Δίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (16-8)
9' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (16-10)
9' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (18-10)
10' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (20-10)
10' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (22-10)
Το έβδομο λάθος του Κολοσσού εκμεταλλεύεται το Μαρούσι
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-10
Κακός ο Κολοσσός στο πρώτο δεκάλεπτο, τον κάνει ότι θέλει το Μαρούσι
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (25-12)
12' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Τόντιτς (25-15)
12' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (25-17)
13' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (27-17)
13' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Τόντιτς (27-20)
13' Καλάθι και φάουλ Κολοσσός Ρόδου Τόντιτς (27-22)
Τους 10 πόντους φτάνει ο άσος του Κολοσσού που οδηγεί την αντεπίθεση της ομάδας του με άριστα ποσοστά (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα)
13' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
15' Δύο βολές Μαρούσι Μπράιαντ (29-26)
Ανάσα από τον Αμερικανό, αφού ο Κολοσσός είχε πλησιάσει στον πόντο
16' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσαμάτος (29-28)
17' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (31-31)
Υποδειγματικό πάσινγκ γκέιμ από τον Κολοσσό και ισοπαλία
17' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Τζιγκάνοβιτς (33-33)
18' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (35-35)
18' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου (33-35)
Για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι η ομάδα του Αλεξανδρή
18' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μπράιαντ (37-35)
Μακράν ο κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων ο Αμερικανός
20' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Πίνοκ (37-37)
20' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (39-37)
20' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Διαμαντόπουλος (39-40)
20' Λήξη ημιχρόνου 39-40
Έχανε μέχρι και με 12 πόντους αλλά κατάφερε να γυρίσει το ματς και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος ο Κολοσσός που έχει σε μεγάλη μέρα τον Τόντιτς. Από την άλλη πλευρά και ειδικά στη δεύτερη περίοδο, ο Μπράιαντ είναι ο παίκτης που κουβαλάει στις πλάτες του το Μαρούσι
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (49-44)
24' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (52-44)
Καταιγισμός από το Μαρούσι που χάρη σε τρία σερί τρίποντα φτάνει στο +8
28' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (56-51)
29' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Γιοσίποβιτς (58-55)
29' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (60-55)
30' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέσκοβιτς (60-57)
30' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Ασημακόπουλος (60-60)
30' Λήξη 3ης περιόδου 60-60
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Τσέσκοβιτς (60-62)
Μπροστά εκ νέου ο Κολοσσός
32' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (62-62)
33' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (67-62)
Σερί 7-0 από το Μαρούσι
36' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (72-66)
36' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου (72-68)
37' Τρίποντο Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (75-69)
38' Τρίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (75-72)
38' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Μαυροειδής (77-72)
39' Δίποντο Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (78-74)
40' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (81-74)
Τελείωσε τον Κολοσσό ο Έλληνας άσος με το 4ο του τρίποντο
40' Δύο βολές Κολοσσός Ρόδου Στίνσον (82-76)
40' Λήξη αγώνα 84-76