EUROCUP

Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη

Σάκοτα

Την πρώτη του νίκη στο ULEB Cup, πήρε ο Πανιώνιος, που επικράτησε με 72-61 της Σλασκ Βρότσλαβ, στο Ελληνικό

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος, που με τον Γιαννούλη να κερδίζει κατά κράτος τις μάχες στην επίθεση και να σημειώνει τους πρώτους πόντους της ομάδας του και τους Ζορόσκι και Νιούλεϊ, να αναλαμβάνουν δράση στη συνέχεια, προηγήθηκε με 12-4 στο πεντάλεπτο. Το γρήγορο μπάσκετ των "κυανέρυθρων" συνεχίστηκε και παρότι ο Στέβιτς, μείωσε στους 5 (14-9), η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα, στο +7 (18-11).
Η διαφορά ανέβηκε στους 9 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η Σλασκ, έκανε το ξέσπασμά της για να πραγματοποιήσει σερί 2-11 και να ισοφαρίσει σε 23-23. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μάρκοβιτς, έδειξε να ξυπνάει τους παίκτες των γηπεδούχων που με τον Καλαμπόκη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και τους Σάκοτα-Κένταλ, να σκοράρουν ο Πανιώνιος, εγκλώβισε τους αντιπάλους του και πραγματοποίησε ως το ημίχρονο σερί 13-4 για να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 9 πόντων (36-27).

Οι "κυανέρυθροι" συνέχισαν στον ρυθμό που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος και με τον Νιούλεϊ να οδηγεί, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (43-27), που ήταν και η μέγιστη στο ματς. Γρήγορα, οι Πολωνοί, κατάφεραν να τη ρίξουν σε μονοψήφιο αριθμό, αφού ο Μάρτιν, έκανε ότι ήθελε με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 48-41. Ο Κένταλ έδωσε μία λύση για να κάνει το 50-41, αλλά ο Μάρτιν δεν σταμάτησε να πυροβολεί κι έτσι η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με 53-46.

Η τελευταία προσπάθεια της Σλασκ να γυρίσει το ματς, έπεσε στο κενό, κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Με τον Καλαμπόκη να σκοράρει και να κρατάει τους "κυανέρυθρους" στο +9 (57-48) και τον Κλιβς να δίνει προβάδισμα 12 πόντων στην ομάδα του (60-48), τα πράγματα για τη Σλασκ, έγιναν πολύ δύσκολα.

Ο Ρόμπινσον δεν σταμάτησε να παλεύει και μείωσε σε 62-55 με 4 συνεχόμενους πόντους, αλλά ο Γιαννούλης που ήταν και πάλι από τους κορυφαίους της ομάδας του, κράτησε τον Πανιώνιο σε απόσταση ασφαλείας στο σκορ (65-55). Από εκεί και πέρα οι Πολωνοί, έστειλαν το παιχνίδι στις βολές, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να αλλάξουν κάτι, με το τελικό 72-61, να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-27, 53-46, 72-61

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος, Κλιβς 5 (1), Ζορόσκι, Γεωργαλής, Σάκοτα 9 (3), Καλαμπόκης 14, Νιούλεϊ 9, Καβαλιάουσκας, Κένταλ 6, Γιαννούλης 16

Σλασκ: Ρόμπινσον 10, Ντιντούσζκο, Χίζι 3, Άτκινς 7, Μάρτιν 15 (4), Χάνας, Τόμτζικ 6, Στέβιτς 12, Κιάουσας 4, Χόμαν 4

Μάρκοβιτς: " Είμαι ευχαριστημένος"
Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς, δήλωσε ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του, αλλά ζήτησε πίστωση χρόνου.

" Ηταν ένα διαφορετικό ματς σε σχέση με εκείνο εναντίον της ΑΕΚ. Είμαι ευχαριστημένος, γιατί είχαμε συγκέντρωση και καλά στοιχεία. Υπήρχαν και κάποιες μαύρες τρύπες και λάθη, αλλά θέλουμε χρόνο για να δεθούμε".

"Δεν είναι καλό ότι έπεσε η διαφορά από τους 15 πόντους δύο φορές. Στη συνέχεια θα δουλέψουμε τις λεπτομέρειες. Θέλουμε να κερδίσουμε όλα τα ματς στην έδρα μας για να έρθει η πρόκριση

".

Τέλος, ο νεός κόουτς της ομάδας, παραδέχθηκε ότι η ομάδα ενδέχεται να ενισχυθεί: " Εχουμε κάποιους παίκτες που σκεφτόμαστε αλλά δεν βιαζόμαστε για τις τελικές επιλογές μας".