ΞΑΝΘΗ

Φιλική επικράτηση της Ξάνθης 1-0 τον Άρη

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 του Άρη σε φιλικό στο "Κλεάνθης Βικελίδης" με τις δυο ομάδες να έχουν αρκετές καλές στιγμές στην αναμέτρηση.

Η Ξάνθη αναδείχθηκε νικήτρια στο φιλικό με τον Άρη που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής στο "Κλεάνθης Βικελίδης". Οι Ακρίτες που έδωσαν δεύτερο φιλικό μέσα σε 24ώρες νίκησαν με 1-0 χάρη σε γκολ του Σολτάνι στο 16' της αναμέτρησης.

Ο Άρης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο 6’ αλλά η προσπάθεια του Τάτου δεν βρήκε τον στόχο με τον παίκτη του Άρη να μην πιάνει καλά το σουτ. Η επόμενη φάση της αναμέτρησης ήταν το γκολ της Ξάνθης στο 16ο λεπτό. Ο Λουσέρο έκανε το σουτ, ο Διούδης απέκρουσε ασθενώς και από κοντά ο Σολτάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια καλή στιγμή για τον Άρη καθώς στο 35’ ο Ζίβκοβιτς δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Τσουμάνη.

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη απείλησε στο 63' με τον Γιουνές να δίνει στον Τριάδη που βγήκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Λίγο αργότερα τα σουτ των Τάτου και Ντούνη δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Στο 69’ μετά το κόρνερ ο Γιουνές έκανε την κεφαλιά για να αποκρουστεί από αμυντικό και στη συνέχεια τη νέα κεφαλιά του Λάζιτς μπλόκαρε ο τερματοφύλακας. Στο 80’ το πλασέ του Λάζιτς πέρασε άουτ. Προς το τέλος το φάουλ του Μιλούνοβιτς κι αυτό του Λουσέρο δεν βρήκαν στόχο.

Άρης: Διούδης, Βουτσιάς, Τσουμάνης, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ανάκογλου, Αντρέου, Νέτο, Καπνίδης, Τάτος, Ν΄Λουντούλου.

Έπαιξαν και οι: Αναγνωστόπουλος, Ρόβας, Μπούρμπος, Ντούνης, Ίλιτς, Ντόγος, Μιλούνοβιτς, Παυλίδης, Καρβούνης. Σωτηριάδης.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Φλίσκας, Γουάλας (55’ Ορφανίδης Λ.), Ντε Λούκας, Τριάδης (80’ Μελιόπουλος), Σολτάνι, Λουσέρο, Γιούνες, Λάζιτς.

Στην αποστολή ήταν και οι: Σταθάκης, Κώστας, Σβάρνας, Μελισσόπουλος.