ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Πρώτο πέναλτι του Μπενζεμά στο πρωτάθλημα

Real Madrid's Karim Benzema, left, celebrates with teammate Cristiano Ronaldo after scoring their side's fourth goal against Alaves during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Alaves at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Feb. 24, 2018. Ronaldo scored twice and Benzema once in Real Madrid's 4-0 victory. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άφησε τον Καρίμ Μπενζεμά να εκτελέσει το πέναλτι στη νίκη της Ρεάλ επί της Αλαβές (4-0) κι έτσι ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε το πρώτο του γκολ με αυτόν τον τρόπο στη La Liga με τη "μερένγκε" φανέλα. (video)

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε με 4-0 την Αλαβές στο "Santiago Bernabéu" για την 25η αγωνιστική της La Liga με τον Καρίμ Μπενζεμά να φθάνει στο τέταρτο γκολ του στη La Liga της τρέχουσας σεζόν.

Ο Γάλλος επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό, επειδή τον... άφησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνει γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ με αυτόν τον τρόπο (πέναλτι) σε επίπεδο αναμετρήσεων La Liga και Champions League.

Είχε σκοράρει με εκτέλεση απέναντι κόντρα στη Μούρθια στο 85ο λεπτό του ματς της 10ης Νοέμβρη του 2010, αλλά ήταν για το Copa del Rey. Ουσιαστικά, ο Γάλλος έχει δύο γκολ με πέναλτι σε πάνω 26.000 λεπτά συμμετοχής με τη "μερένγκε" φανέλα από το 2009, όταν και τη φόρεσε για πρώτη φορά.

Photo credits: AP Photo/Francisco Seco