ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Ο καθοριστικός κύριος Ράμος

Real Madrid's Sergio Ramos celebrates after scoring a goal against Malaga during a Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Malaga at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Saturday, Jan. 21, 2017. Ramos scored twice in Real Madrid's 2-1 victory. (AP Photo/Francisco Seco) AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Δεν έχουν όλα τα γκολ την ίδια αξία. Ο Σέρχιο Ράμος το ξερει καλά, αφού 16 απ'τα τελευταία 19 γκολ τα έχει βάλει όταν η Ρεάλ χάνει ή είναι ισοπάλη.

Ήταν 24 Μαΐου 2014 όταν ο Σέρχιο Ράμος με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του τελικού του Champions League απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 1-1 και έστειλε το ματς στην παράταση με τους Μαδριλένους στη συνέχεια να φτάνουν στην κατάκτηση του τροπαίου.

Από τότε σε 2,5 σεζόν έχει πετύχει άλλα 19 τέρματα (σ.σ. τελικά στο ματς με τη Νάπολι του πιστώθηκε το ένα από τα δύο), με τα 16 από αυτά να είναι όταν η Ρεάλ χάνει ή είναι ισόπαλη! Δεκαέξι γκολ που βγάζουν τη Ρεάλ από δύσκολη θέση, δεκαέξι γκολ που έχουν δώσει το προβάδισμα ή την ισοφάριση.

Η αρχή έγινε στο ματς με την Σοθιεδάδ τον Αύγουστο του 2014 στο οποίο όμως η Ρεάλ δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Έκτοτε μόλις μία φορά οι Μαδριλένοι δεν είχαν βαθμολογικό όφελος από τα γκολ του αρχηγού τους. Αυτό συνέβη στο ματς πρωταθλήματος τον Νοέμβριο του 2015 με τη Σεβίλη.

Από τότε κάθε γκολ του Ράμος σημαίνει και βαθμολογική συγκομιδή για την ομάδα του. Οι επιδόσεις του είναι πραγματικά εντυπωσιακές αν αναλογιστεί κανείς ότι σε συνολικά 16 ματς η Ρεάλ Μαδρίτης μετρά εννιά νίκες, πέντε ισοπαλίες και μόλις δύο ήττες σε αυτά τα παιχνίδια.