ΠΑΟΚ

Πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη μαζί με Σάλπι ο Αθανασιάδης

Πρώτος σκόρερ, μαζί με τον Σαλπιγγίδη, στην ευρωπαϊκή ιστορία του ΠΑΟΚ έγινε ο Κλάους Αθανασιάδης με το χατ - τρικ κόντρα στην Ντινάμο Μινσκ μέσα σε 16 λεπτά. Έγινε ο 11ος παίκτης ελληνικής ομάδας που σκοράρει τρία ή περισσότερα γκολ σε ευρωπαϊκό ματς.

Στο 12', το 17' και το 28', ο Κλάους Αθανασιάδης πέτυχε χατ - τρικ απέναντι στην άμυνα της Ντινάμο Μινσκ και έφτασε τα 14 τέρματα στην Ευρώπη με τον ΠΑΟΚ, γεγονός που τον καθιστά πρώτο σκόρερ στην ευρωπαϊκή ιστορία του "Δικεφάλου".

Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός ισοφάρισε με αυτό τον τρόπο τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη που μετράει κι αυτός 14 γκολ σε ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ.

Παράλληλα ο Αθανασιάδης έγινε ο 11ος ποδοσφαιριστής ελληνικής ομάδας που πετυχαίνει 3 ή περισσότερα γκολ σε παιχνίδι της Ευρώπης.

Το χατ - τρικ του Αντώνη Αντωνιάδη το 1970 κόντρα στην Ζενές Ες, παραμένει το γρηγορότερο στην ιστορία για ποδοσφαιριστή ελληνικού συλλόγου.

Οι 11 ποδοσφαιριστές που έχουν πετύχει 3 ή περισσότερα γκολ στην Ευρώπη για λογαριασμό ελληνικών ομάδων:

2014: Κλάους Αθανασιάδης 3 με Ντινάμο Μινσκ (12', 17', 28')

2014: Μάρκους Μπεργκ 4 με Μίντιλαντ 4-1 (20’, 23’, 45, 89')

2013: Κώστας Μήτρογλου 3 με Αντερλεχτ 0-3 (17', 56', 72' )

2007: Δημήτρης Παπαδόπουλος 3 Αρτμέντια 3-0 (43', 45', 74')

2002: Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς 3 με Λεβερκούζεν 6-2 (44', 64', 73')

2000: Ντέμης Νικολαϊδης 4 με Χερφόγλκε 5-0 (48’, 53’, 64’, 75’)

1998: Ντέμης Νικολαϊδης 3 με Φερεντσβάρος 4-0 (8’, 12’, 25’)

1993: Μπεντ Κρίστενσεν 3 με Τενερίφη 4-3 (14,34,84)

1992: Κριστόφ Βαζέχα 3 με Ελεκτροπούτερε 0-6 (39', 55', 66')

1974: Μάικ Γαλάκος 3 με Αντερλεχτ 3-0 (18', 67', 82')

1970: Αντώνης Αντωνιάδης 4 με Ζενές Ες 5-0 (26', 29', 37', 58')

* Στο φιλικό ΠΑΟΚ - Νις 6-0 τον Ιούλιο του 2013 ο Κλάους Αθανασιάδης είχε πετύχει χατ - τρικ σε 7 λεπτά (74’, 78’, 81’).