ΠΑΟΚ

Η κριτική των παικτών του ΠΑΟΚ

ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ / ΟΛΙΜΠΙΚ ΝΤΟΝΕΤΣΚ - ΠΑΟΚ / EUROPA LEAGUE / OLIMPIK DONETSK - PAOK (ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία από την Ολίμπικ στο Κίεβο για τον πρώτο αγώνα του 3ου προκριματικού του Europa League. Η κριτική των παικτών από το Sport24.gr.

Ο ΠΑΟΚ δεν έπιασε υψηλή απόδοση με αντίπαλο την Ολίμπικ, ωστόσο απέσπασε ισοπαλία στο Κιέβο και μάλιστα με εκτός έδρας γκολ (1-1). Το Sport24.gr αξιολογεί την απόδοση των ποδοσφαιριστών του.

Ροδρίγο Ρέι: Αρκετές επεμβάσεις στο ντεμπούτο του Αργεντινού, ελάχιστες πραγματικά δύσκολες (στο 1ο ημίχρονο, σε μία σέντρα του Μοχά η πιο σημαντική), ωστόσο ενέπνεε σιγουριά, πλην μιας φάσης που έχασε μια ψηλή μπάλα. Δέχθηκε γκολ στην κλειστή γωνία του, φάση όπου θα έπρεπε να αντιδράσει νωρίτερα

Λέο Μάτος: Αντιμετώπισε αρκετά ανασταλτικά προβλήματα από την πλευρά του εξαιτίας του Μοχά Ρχαρσαλά και δη στο πρώτο ημίωρο. Μάλιστα, γλίτωσε κάρτα (ίσως και αποβολή) σε αγκωνιά εναντίον του αντιπάλου του σε διεκδίκηση μπάλας. Όταν ο Μαροκινός... ηρέμησε, ανέβηκε κάποια μέτρα, επιχείρησε να βγάλει (ανεπιτυχώς) σέντρες, ενώ είχε συμμετοχή και στο γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ.

Φερνάντο Βαρέλα: Έχασε τον Μοχά, όταν ο Μαροκινός έκανε κατά μέτωπο επιθέσεις, ενώ φέρει τεράστια ευθύνη στο γκολ των Ουκρανών, όπου έχασε τον σέντερ φορ της Ολίμπικ στο πρώτο δοκάρι. Έκανε κάποιες καίριες επεμβάσεις, αλλά ο γενικός βαθμός του δεν είναι καλός

Χοσέ Άνχελ Κρέσπο: Είχε μικρότερη αρνητική επιρροή στο αμυντικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ (ως αρχηγός μάλιστα) σε σχέση με τον παρτενέρ του, αντιμετώπισε λιγότερα προβλήματα από τους παίκτες που είχε από την πλευρά του. Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο 1ο ημίχρονο, από καλή θέση ακόμα και για στόπερ

Μάριν Λέοβατς: Πολύ σκληρό παιχνίδι, είχε αρκετές δυνατές επεμβάσεις στους αντιπάλους τους, ενώ δεν ανέβηκε ιδιαίτερα μπροστά για να βοηθήσει τον Μακ, ειδικά από τη στιγμή που ο Σλοβάκος επιθετικός συνέκλινε αρκετές φορές στον άξονα

Γκόικο Τσίμιροτ: Έκανε επιπόλαια λάθη έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, προσφέροντας ευκαιρίες στους Ουκρανούς. Όσο κυλούσε ο χρόνος, βελτιώθηκε, με εξαίρεση το δεκάλεπτο πίεσης στο 2ο μέρος όπου σκόραρε η Ολίμπικ και όπου οι μέσοι του ΠΑΟΚ... προσκαλούσαν τους αντιπάλους τους έξω από την περιοχή

Χοσέ Κάνιας: Άρχισε λίγο καλύτερα το παιχνίδι σε σχέση με τον Τσίμιροτ, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο άφησε μία... τρύπα μπροστά από τα στόπερ, σε απανωτές επιθέσεις των Ουκρανών

Γεβγέν Σάχοβ: Τελείως άχρωμος στον αγώνα, δεν βοήθησε στη δημιουργία, με τις επιθέσεις να γίνονται κυρίως από τα πλάγια, οι χαρακτηριστικές προωθήσεις του δεν είχαν νόημα, αφού ποτέ δεν άγγιξε την μπάλα, ανασταλτικά δεν βοήθησε τον Μάτος στο μαρκάρισμα του Μοχά

Τζάλμα Κάμπος: Είχε μεγάλη διάθεση να βοηθήσει, αλλά οι κούρσες του ήταν άσκοπες. Όποτε είχε την μπάλα στα πόδια του, ήταν κοντά στη γραμμή του κέντρου, σε θέσεις που δεν ήταν καθόλου επικίνδυνος

Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς: Ο Σέρβος επιθετικός έψαχνε θέσεις για να πάρει πάσα, αλλά ούτε ο Μακ ούτε ο Κάμπος κατάφερναν να τον βρουν, αφού πιεζόταν μονίμως από δύο παίκτες. Κάποιες τελικές προσπάθειες, κυρίως με το κεφάλι, δεν βρήκαν στόχο, αφού κατέληξαν ψηλά

Ρόμπερτ Μακ: Δραστήριος στο 1ο ημίχρονο, αν και άρχιζε τις προσπάθειές του κι αυτός μακριά από τη μεγάλη περιοχή της Ολίμπικ, προσπαθούσε να βρει τον Πρίγιοβιτς, ενώ είχε αναλάβει τα κόρνερ, χωρίς να έχει καλές εκτελέσεις. Κουράστηκε εμφανώς στο 2ο μέρος και έγινε αλλαγή

Πέδρο Ενρίκε: Με την πρώτη προσπάθειά του στον αγώνα, σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ που ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για την πρόκριση. Η απόδοσή του δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα στη συνέχεια, όπως και για όλους τους συμπαίκτες του στο 2ο μέρος

Ντιέγκο Μπίσεσβαρ: Αγωνίστηκε στον άξονα και δεν μοίρασε παιχνίδι, αφού ελάχιστες φορές η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του. Δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου στα λεπτά που αγωνίστηκε

Δημήτρης Πέλκας: Έπαιξε πολύ λίγο (αν και ήταν να αρχίσει βασικός) και δεν κρίνεται