Η ένδοξη πρόκριση του ΠΑΟΚ στο "Highbury"

30 Sep 1997:  Zissis Vrizas scores the equalising goal for PAOK during the Arsenal v PAOK Salonika match in the UEFA Cup second round second leg at Highbury, London.
Mandatory Credit: Mike Hewitt/ALLSPORT
30 Sep 1997: Zissis Vrizas scores the equalising goal for PAOK during the Arsenal v PAOK Salonika match in the UEFA Cup second round second leg at Highbury, London. Mandatory Credit: Mike Hewitt/ALLSPORT ALLSPORT

Μια ημέρα σαν σήμερα (30/9) το 1997, ο ΠΑΟΚ έπαιρνε θριαμβευτική πρόκριση επί της Άρσεναλ στο "Highbury" με το γκολ του Ζήση Βρύζα στο 88ο λεπτό. (photos, videos)

Ο ΠΑΟΚ έχει συνδυάσει την 30ή Σεπτέμβρη με μια από τις πιο τις πιο ένδοξες ευρωπαϊκές του βραδιές. Ήταν η ρεβάνς του "Highbury" με την Άρσεναλ για τον πρώτο γύρο του (τότε) Κυπέλλου UEFA.

Στο πρώτο ματς, στην Τούμπα στις 16 Σεπτέμβρη του 1997, ο Φραντζέσκος είχε δώσει τη νίκη στο "Δικέφαλο" επί των "gunners" με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 61ο λεπτό.

Στη ρεβάνς του Λονδίνου, στο "Highbury", η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον Ντένις Μπέργκαμπ στο 22ο λεπτό. Ο Ζήσης Βρύζας, ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Την είπε στο 88ο λεπτό, όταν νίκησε τον Ντέιβιντ Σίμαν, κι έδωσε στον ΠΑΟΚ την πρόκριση, μια από τις πιο παλικαρίσιες ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη.