ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Τρία τα κέρδη του Παναθηναϊκού από την ισοπαλία στην Ελευσίνα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανελευσινιακό σε φιλική αναμέτρηση στην Ελευσίνα με τον Βιγιαφάνιες να είναι εξαιρετικός και τους Μαρινάκη, Χατζηγιοβάννη να ξεχωρίζουν με την παρουσία τους. Στάθηκε αξιοπρεπώς η ομάδα της Ελευσίνας που είχε ως κορυφαίους τους Σταματάκη, Ταμπάκη, Αγριμάκη.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το φιλικό του Παναθηναϊκού με τον Πανελευσινιακό στην Ελευσίνα αλλά το τελικό σκορ μικρή σημασία είχε για τους πράσινους με τον Αντρέα Στραματσόνι να βγάζει κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από την φιλική αναμέτρηση και να έχει τουλάχιστον τρία κέρδη.

Την παρουσία του Βιγιαφάνιες ο οποίος είχε διάθεση, πέτυχε ένα γκολ και είχε μια ασίστ ξεχωρίζοντας στα 67' που αγωνίστηκε. Δεύτερον την πολύ καλή εμφάνιση του Μαρινάκη με μοναδικό λάθος το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε στο 90' της αναμέτρησης και τρίτον την παρουσία του Χατζηγιοβάννη ο οποίος μπήκε στο ματς και ήταν εξαιρετικός δείχνοντας ότι στην διάρκεια της σεζόν μπορεί να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Διάθεση έδειξε και ο Ρινάλντι ο οποίος έτρεξε αρκετά, πέτυχε ένα γκολ και ήταν μέσα στις φάσεις ενώ παράλληλα είχε και ένα χαμένο πέναλτι. Θετική η εικόνα και των υπόλοιπων νεαρών που χρησιμοποίησε ο Στραματσόνι όπως ο Αγγελόπουλος, ο Μπουζούκης, ο Μαυρομάτης και ο Πίσπας.

Από την άλλη πλευρά ο Πανελευσινιακός στάθηκε καλά για 60 λεπτά, έδειξε ότι έχει μια ομάδα καλύτερη από την περσινή και με κορυφαίους τους Σταματάκη, Ταμπάκη, Αγριμάκη αντιστάθηκε στο τριφύλλι και στο τέλος πήρε και την ισοπαλία αν και ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες ευκαιρίες για μια άνετη επικράτηση.

Διάθεση και ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός, γκολ η Ελευσίνα

Ο Παναθηναϊκός ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι με 3-5-2 μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3' βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν Ρινάλντι έγινε κάτοχος της μπάλας, έπιασε το σουτ αλλά ο Αγριμάκης έδιωξε σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα οι πράσινοι αναπτύχθηκαν σωστά από τα η μπάλα έφτασε μετά από παράλληλο γύρισμα στον Βλαχοδήμο που σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Αγριμάκης έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Πανελευσινιακό ήρθε στο 18' με τον Σταματάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και πλάγια, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα έξω σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα το τριφύλλι απείλησε και πάλι όταν οι Βλαχοδήμος-Βιγιαφάνιες έπαιξαν το ένα-δυο με τον Αργεντινό να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει αλλά ο Αγριμάκης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Στο 35' ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ρόκα. Ο Ρινάλντι ανέλαβε την εκτέλεση του αλλά πήγε χαλαρά στην μπάλα και την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αγριμάκη.

Η Ελευσίνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σε κόρνερ από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Σταματάκη ο οποίος με ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, θα αποφύγει τον Βιγιαφάνιες, θα κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο Ταμπάκης από κοντά θα σκοράρει.

Μέσα οι μικροί και ανατροπή για τον Παναθηναϊκό

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Στραματσόνι έβαλε στο ματς τους Χατζηγιοβάννη, Αγγελόπουλο αντί των Μπουζούκη, Μολέντο και άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1. Οι δυο μικροί και ιδίως ο πρώτος ανέβασαν απόδοση τον Παναθηναϊκό και μαζί με τον Βιγιαφάνιες βοήθησαν το τριφύλλι να φτάσει στην ανατροπή.

Αρχικά οι πράσινοι απείλησαν στο 50' όταν ο Χατζηγιοβάννης βρέθηκε εκτός περιοχής και έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Αγριμάκη να πέφτει στην δεξιά του γωνία, να βρίσκει την αλλάζοντας την πορεία και την έστειλε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Οχτώ λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Βιγιαφάνιες με ωραία κάθετη, μισό γκολ, έβγαλε τετ α τετ τον Ρινάλντι ο οποίος αυτή τη φορά πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι έφτασαν στην ανατροπή με τον Βιγιαφάνιες να μπαίνει από τα αριστερά στην περιοχή με ωραία ενέργεια και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο επόμενο λεπτό άρχισαν οι πολλές αλλαγές τόσο για τους γηπεδούχους όσο και για τους πράσινους και αυτό έπαιξε ρόλο ώστε να πέσει λίγο ο ρυθμός της αναμέτρησης.

Οι παίκτες της Ελευσίνας απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο με ωραίο σουτ του Κασνέτη στο οποίο ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος με εντυπωσιακή επέμβαση στην δεξιά του γωνία έδιωξε σε κόρνερ.

Δεν έκανε το 3-1 και δέχτηκε την ισοφάριση

Προς το φινάλε της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κάνει το 3-1 σε δυο φάσεις. Αρχικά στο 88' ωραία κίνηση στην πλάτη της άμυνας της Ελευσίνας του Αγγελόπουλου ο οποίος θα βγει τετ α τετ θα πλασάρει αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων θα απομακρύνει. Ένα λεπτό αργότερα ο Χατζηγιοβάννης έδωσε υπέροχα στον Πίσπα ο οποίος πλάσαρε τον Στεργιώτη που βρήκε για λίγο την μπάλα και αυτή αν και πήγαινε προς τα δίχτυα τελευταία στιγμή έσκασε στο έδαφος και έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πανελευσινιακού.

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν έκανε το 3-1 ήρθε το 2-2 όταν στο 90' στο μοναδικό του λάθος ο Μαρινάκης είχε αφήσει την θέση του και σε μια γρήγορη αντεπίθεση της Ελευσίνας τράβηξε από τη φανέλα τον Σαμπατάκο. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ναούμ νίκησε τον Ξενόπουλο για το τελικό 2-2.

Πανελευσινιακός: Αγριμάκης (54' Στεργιώτης), Κωνσταντινίδης, Ζέλιος (54' Αγγελούδης), Τσούπρος (86' Σαμπατάκος), Καμπούρης (86' Μπρέμπος), Αρβανίτης (90' Στόγιος), Σιλιγαρδάκης (74' Μουντοκαλλάκης), Ρόκας, Σταματάκης (64' Ιωαννίδης), Ταμπάκης (54' Ναούμ), Κωστόπουλος (54' Γραικός).

Παναθηναϊκός: Ο. Βλαχοδημος (86' Ξενόπουλος), Ιβανόφ, Μολέντο (46' Αγγελόπουλος), Σάμπα (61' Μαυρομάτης), Μαρινάκης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Μπουζούκης (46' Χατζηγιοβάννης), Βιγιαφάνιες (67' Πίσπας), Ρινάλντι (83' Σερβιλάκης), Π. Βλαχόδήμος (79' Παπανικολάου).