ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Νίκησε ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον Πανελευσινιακό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Πανελευσινιακού σε φιλικό παιχνίδι στο "Γεώργιος Καλαφάτης", με τους Καλτσά και Αμπέντ να πετυχαίνουν τα δύο γκολ. Αποχώρησε τραυματίας ο Μαρινάκης. (VIDEOS)

Με νίκη του Παναθηναϊκού με 2-0 ολοκληρώθηκε το φιλικό παιχνίδι με τον Πανελευσινιακό στο "Γεώργιος Καλαφάτης", το απόγευμα του Σαββάτου (5/9). Το ματς είχε προπονητικό χαρακτήρα, προκειμένου να διατηρηθούν σε εγρήγορση οι παίκτες και να πάρουν χρόνο συμμετοχής οι Εσιέν και Τελάντερ.

Ο Μάικλ Εσιέν έπαιξε για 45 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ανεβάζει το βαθμό ετοιμότητας, ενώ το ίδιο ίσχυσε για τους Ράσμους Τελάντερ. Ο Γκανέζος χρειάζεται χρόνο μέχρι να φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, σε αντίθεση με τον Δανό στόπερ, ο οποίος υπολογίζεται για τη συνέχεια.

Το ματς έληξε με 2-0, χάρη σε γκολ του Καλτσά στο 33’ και του Αμπέντ στο 90’. Παράλληλα, ο Καλτσάς αστόχησε σε πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κλωναρίδης στο 82ο λεπτό, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Ο Μαρινάκης τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αντικαταστάθηκε από τον Μπούρμπο, ενώ το μέγεθος της ζημιάς που υπέστη, θα εκτιμηθεί στις επόμενες ημέρες.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (46’ Γιαννακόπουλος), Μαρινάκης (46’ Μπούρμπος), Σάντσεθ (46’ Τριανταφυλλόπουλος), Ταυλαρίδης (46’ Τελάντερ), Νάνο, Λαγός (46’ Εσιέν), Ζέκα (46’ Κουτρουμπής), Αμπέντ, Πέτριτς (46’ Ατζαγκούν), Καλτσάς, Κλωναρίδης.

Οι Βέμερ και Νίνης έκαναν θεραπεία, ενώ ο Λουντ απουσίασε με άδεια και οι Καρέλης, Πράνιτς, Μπεργκ, Χουχούμης και Δώνης λόγω υποχρεώσεων με τις Εθνικές τους ομάδες. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα έχουν ρεπό αύριο.

Δείτε βίντεο από το φιλικό

Το γκολ που πέτυχε ο Καλτσάς, μετά από συνεργασία με τον Ζέκα...

Δείτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον Νίκο Καλτσά να κάνει το 1-0 στο σημερινό φιλικό του Παναθηναϊκού με τον Πανελευσινιακό #paofc #friendly