ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Καλύτερος σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στο πιο δυνατό φιλικό του έως τώρα κόντρα στην Οσμάνιλσπορ ο Παναθηναϊκός αν και αναδείχτηκε 1-1 ισόπαλος με τους Τούρκους έδειξε καλύτερα στοιχεία τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση βγάζοντας αρκετά πράγμα που δουλεύει στις προπονήσεις. Το 4-2-3-1 δοκίμασε και πάλι ο Αντρέα Στραματσόνι.

Καλύτερη εικόνα απ' ότι στα δυο πρώτα φιλικά έδειξε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο του τεστ στην Ολλανδία κόντρα στην Οσμάνλισπορ παρά το ισόπαλο 1-1 με τους Τούρκους. Το τριφύλλι αντιμετώπισε μια ομάδα που ήταν αρκετά πιο δυνατή σε σχέση με τους δυο πρώτους αντιπάλους του και φυσικά πιο έτοιμη από τους πράσινους καθώς είναι πιο μπροστά σε επίπεδο προετοιμασίας.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία τόσο σε ότι έχει να κάνει με την αμυντική συμπεριφορά τους αποφεύγοντας τα λάθη και ήταν πιο συμπαγείς διατηρώντας συνέχεια τις θέσεις τους και δεχόμενοι ένα γκολ από ένα στημένο. Επιθετικά επίσης ο Παναθηναϊκός απείλησε μετά από φάσεις που είχε βγάλει στην διάρκεια της προετοιμασίας ενώ και το γκολ του Λουντ ήταν μια φάση δουλεμένη.

ΤΕΧΕΛΕΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΚΩΣΤΑΣ ΓΟΥΛΗΣ

Στα αξιοσημείωτα του φιλικού με τους Τούρκους η παρουσία του Λεντέσμα στο αρχικό σχήμα των πράσινων με τον Αργεντινό να παίζει για 50 λεπτά. Μιλάμε για έναν παίκτη που βρίσκεται σε συζητήσεις με το τριφύλλι και δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ενώ η απόκτηση του δεν είναι δεδομένη. Ο 33χρονος μέσος φυσικά και δεν έβαζε τα πόδια του στην φωτιά με εξαίρεση μια-δυο περιπτώσεις, κάτι απόλυτα λογικό, ούτε έτρεχε πάνω κάτω αλλά διατηρούσε την θέση του και ήταν ο μοναδικός χαφ που προσπαθούσε να βγάλει την μπάλα μπροστά άλλοτε πετυχημένα και άλλοτε όχι.

Επίσης ο Ιπάρμπο έπαιξε και πάλι κυρίως στα πλευρά και για πέντε λεπτά αγωνίστηκε ως φορ χωρίς όμως να έχει καλή παρουσία σε αντίθεση με τον Χουλτ ο οποίος ήταν αρκετά καλός και δείχνει ότι παιχνίδι με το παιχνίδι ανεβαίνει. Μάλιστα ο Σουηδός με τον Μπουμάλ που ξεκίνησε αριστερά ήταν αρκετά απειλητικοί. Στα θετικά για τους πράσινους και η παρουσία των Μπεργκ, Λέτο μαζί στο τελευταίο διάστημα του αγώνα αλλά και ο Λουντ που είναι με διαφορά ο καλύτερος της φετινής προετοιμασίας και η παρουσία του πιστοποιήθηκε και με ένα όμορφο τέρμα.

Ο Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με το 4-2-3-1 που δουλεύει τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώντας στο αρχικό σχήμα τους Ιμπάρμπο, Ιβανόφ, Χουλτ και Λεντέσμα και αφήνοντας στον πάγκο τους Μπεργκ, Λέτο και τον νεοαποκτηθέντα Ρουίς.

Ο Ιταλός παρέταξε το τριφύλλι με τον Στιλ κάτω από τα γκολπόστ και η αμυντική τετράδα αποτελούνταν από τους Μέστο, Χουλτ, Ιβανόφ και Κουτρουμπή με τον Έλληνα άσο να παίζει για πρώτη φορά ως στόπερ στην φετινή προετοιμασία.

Τα δυο αμυντικά χαφ ήταν οι Λεντέσμα, Ζέμα με τον Αργεντινό να έχει πιο αμυντικό ρόλο σε σχέση με τον Πορτογάλο που έπαιζε τρία-τέσσερα μέτρα πιο μπροστά. Στην τριάδα των επιθετικών χαφ ο Ιμπάμρπο ξεκίνησε δεξιά ο Μπουμάλ στα αριστερά και στο κέντρο ο Βιγιαφάνιες. Στην κορυφή της επίθεσης από τη στιγμή που Μπεργκ και Λέτο ήταν στον πάγκο, έπαιξε ο Κλωναρίδης.

Ο Παναθηναϊκός στο πιο δυνατό του έως τώρα τεστ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, πρόσεχε την αμυντική του διάταξη και δεν άφησε τον αντίπαλο του να απειλήσει στα πρώτα λεπτά όπως έγινε στα προηγούμενα δυο ματς. Σε αντίθεση όμως με τα δυο πρώτα φιλικά οι πράσινοι τουλάχιστον στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν μπορούσαν να απειλήσουν επιθετικά.

Το τριφύλλι ανέβασε την απόδοση του μετά το 25λεπτο και είχε ένα πολύ καλό τέταρτο απειλώντας την αντίπαλη άμυνα σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις. Η πρώτη ήταν στο 27' ο Λεντέσμα εκτέλεσε από πλάγια θέση ο Κουτρουμπής έκανε την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Βρσάγεβιτς πρόλαβε να κόψει πριν ο Ιβάνοφ σκοράρει από κοντά.

Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός αναπτύχθηκε όμορφα με τον Χουλτ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να κάνει την πάσα προς τον Κλωναρίδη ο οποίος ανενόχλητος σούταρε στην κίνηση αλλά ήταν αρκετά άστοχος. Η καλύτερη στιγμή του τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο χάθηκε στο 32' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεντέσμα από τα αριστερά η άμυνα των Τούρκων αρχικά απομάκρυνε με την μπάλα να φτάνει στον Μπουμάλ που σούταρε απευθείας αναγκάζοντας τον γκολκίπερ της Οσμάνλισπορ να πέσει στην αριστερή του γωνία και να διώξει.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καθώς μέχρι την λήξη του 45λεπτου το τριφύλλι ούτε απείλησε αλλά ούτε και απειλήθηκε δείχνοντας πολύ καλή συνοχή και αμυντική λειτουργία με τους πράσινους να κρατούν τις θέσεις τους και να μην αφήνουν διαδρόμους στους Τούρκους.

Ξεκίνησε χωρίς φορ το δεύτερο μέρος

Ο Αντρέα Στραματσόνι με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε μια αλλαγή βγάζοντας τον Κλωναρίδη και πέρασε στην θέση του τον Αμπέντ παίζοντας με τον Βιγιαφάνιες μοναδικό προωθημένο και αυτό φυσικά έκανε το τριφύλλι να μην μπορεί να απειλήσει. Από την άλλη οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποιες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Στιλ.

Στο 51' ο Ιταλός τεχνικός απέσυρε τον Λεντέσμα από το ματς και πέρασε στην θέση του τον Λουντ βάζοντας τον Αμπέντ δίπλα στον Ζέκα και χωρίς να αλλάξει κάτι άλλο στον σχηματισμό των πράσινων.

Η πρώτη καλή στιγμή της Οσμανλισπόρ ήρθε στο 55' όταν ο Ντελάρτζ κινήθηκε στη μικρή περιοχή και βρήκε την μπάλα αλλά έκανε κακό πλασέ και αστόχησε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γίνει απειλητικός αλλά η σέντρα του Χουχούμη πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον Αμπέντ που δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Με την συμπλήρωση 60 λεπτών ο Στραματσόνι έβγαλε από το ματς και τον Βιγιαφάνιες και πέρασε στην θέση του τον Βλαχοδήμο ο οποίος πήγε στο δεξί φτερό της επίθεσης με τον Ιμπάρμπο να παίζει ως σέντερ φορ. Κάτι που κράτησε μόλις για πέντε λεπτά καθώς εν συνεχεία ο Κολομβιανός αποχώρησε από το ματς.

Στο διάστημα αυτό στο 61' ο Καλιτζασλάν έκανε μια αρκετά έξυπνη εκτέλεση φάουλ αλλά ο Στιλ δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα. Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 63' όταν ο Βλαχοδήμος έδωσε στον Μέστο αυτός έκανε τη σέντρα από τα δεξιά προς τον Αμπέντ ο οποίος με σουτ στην κίνηση σούταρε αρκετά έξω.

Με Μπεργκ και Λέτο μετά το 65'

Ο Ιταλός τεχνικός έριξε στο 66' της αναμέτρησης στο ματς τους Λέτο και Μπεργκ βγάζοντας τους Ιμπάρμπο και Μπουμάλ και η ενδεκάδα των πράσινων διαμορφώθηκε ως εξής. Ο Στιλ κάτω από τα γκολπόστ. Στα δεξιά έμεινε ο Μέστο και αριστερά ο Χουχούμης και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν οι Ιβανόφ, Κουτρουμπής. Στην μεσαία γραμμή παρέμειναν οι Ζέκα, Αμπεντ ως αμυντικά χαφ με την τριάδα μπροστά να είναι ο Βλαχοδήμος δεξιά, ο Λουντ αριστερά και ο Λέτο λίγο πιο πίσω από τον Μπεργκ που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Με την είσοδο των δυο στράικερ ο Παναθηναϊκός έγινε ακόμα πιο απειλητικός και στο 68' είχαμε μια ωραία ψηλή πάσα του Λέτο στον Μπεργκ, αλλά ο Τσουρούκσου, τον πρόλαβε. Το γκολ για το τριφύλλι ήρθε στο 75' όταν σε μια φάση που δουλεύουν οι πράσινοι στις προπονήσεις ο Λέτο έγινε αποδέκτης της μπάλας, την πέρασε στον Βλαχοδήμο, αυτός πάσαρε στον κενό χώρο στον Μέστο, ο Ιταλός γύρισε παράλληλα τη μπάλα και ο επερχόμενος Λουντ, σκόραρε με δυνατό πλασέ.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κάνει δυο τα τέρματα του στο 83' όταν ο Μπεργκ έκλεψε τη μπάλα από τον γκολκίπερ και γύρισε τη μπάλα στον Λέτο, αλλά ο Μαχμούτ δεν τον άφησε να σκοράρει προ κενής εστίας. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο 88' όταν ο Ρουσέσκου εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και με δυνατή εκτέλεση, σκόραρε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο (85' Μαρινάκης), Κουτρουμπής (85' Ρέις), Ιβάνοφ, Χουλτ (56' Χουχούμης), Ζέκα, Λεντέσμα (51' Λουντ), Μπουμάλ (66' Λέτο), Βιγιαφάνιες (61' Βλαχοδήμος), Κλωναρίδης (46' Αμπέντ), Ιμπάρμπο (66' Μπεργκ)

ΟΣΜΑΝΛΙΣΠΟΡ: Καρσεμάσκας, Τζουρουξού, Βρσάεβιτς, Προχάτσκα, Λαουάλ, Μπαγίρ, Γουεμπό, Ν' Ντιαγέ (44' Τσαγκιράν), Μπακντεμίρ, Ντελάρτζ (72' Σιλάζ Κουρτ), Ουμάρ (78' Ντιαμπατέ).

Βρες του δικό σου footshirt. Με καινούργια σχέδια και σούπερ προσφορές!