ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

20: "Καταιγίδα" ο Παναθηναϊκός, 4-1 τον Πλατανιά στα Χανιά

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού πέρασε και από τα Χανιά επικρατώντας με 4-1 του Πλατανιά σε ένα ματς που διεξήχθη με βροχή σε όλη την διάρκεια του. Ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι οι παίκτες των Φρατζέσκου-Ταράση.

Με μια νίκη και μάλιστα αρκετά εντυπωσιακή έκλεισε η Κ20 του παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν καθώς οι πράσινοι επικράτησαν του Πλατανιά με 4-1 στο ματς που διεξήχθη στα Χανιά κάτω από συνεχή βροχή και καταιγίδα που έκανε τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων αρκετά δύσκολες.

Πρωταγωνιστές για το τριφύλλι ήταν ο Εμμανουηλίδης που πέτυχε δυο τέρματα και κέρδισε ένα πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Μπουζούκης και ο Θεοχάρης που άνοιξε το σκορ.

Οι πράσινοι μετά την επικράτηση τους συνέχισαν το αήττητο σερί τους και παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τους. Έκλεισαν μάλιστα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος χωρίς ήττα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 24' με πλασέ του Θεοχάρη από το ύψος του πέναλτι μετά από κόρνερ του Μπουζούκη. Οι πράσινοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Εμμανουηλίδη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς μείωσε αρχικά στο 74' σε 2-1 αλλά η συνέχεια άνηκε και πάλι στον Παναθηναϊκό όταν στο 78' ο Μπουζούκης μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Εμμανουηλίδης ενώ στο επόμενο λεπτό ο Εμμανουλίδης πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση με τον Πλατανιά και το 12ο τη φετινή σεζόν δίνοντας διαστάσεις στη νίκη του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός: Ξενόπουλος, Ζωγραφάκης, Μανιδάκης, Θεοχάρης, Αλεξανδρόπουλος, Σκεντεράι, Αποστολάκης, Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης (80' Βλαχόπουλος), Ξεπαπαδάκης (55' Δημήτρουλας), Σέχου (84' Ραφαήλ).