ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Κ20: Έκανε "μπλακ τζακ" ο Παναθηναϊκός, 2-0 την ΑΕΛ στη Λάρισα

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ Κ-20 / ΠΑΟ - ΚΕΡΚΥΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΛ με 2-0 και έφτασε τα 21 παιχνίδια χωρίς ήττα στη φετινή Super League και προηγείται στον βαθμολογικό πίνακα.

Αήττητη για 21η αγωνιστική παρέμεινε η Κ20 του Παναθηναϊκού επικρατώντας εκτός έδρας της Λάρισας με 2-0 και παίρνοντας ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου.

Οι πράσινοι έφτασαν ουσιαστικά στο "μπλακ τζακ" έχοντας 17 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες στη μέχρι τώρα πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα και εξακολουθούν να προπορεύονται τον ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού που ακολουθούν στον βαθμολογικό πίνακα.

Το ματς με την ΑΕΛ διεξήχθη στο Αλκαζάρ και οι πράσινοι είχαν θετική παρουσία σε όλο το 90λεπτο αλλά ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσαν αρκετά καλύτερα και θα μπορούσαν να φτάσουν σε μια ακόμη μεγαλύτερη νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό καθώς προηγήθηκε μόλις στο 3'. Ο Εμμανουηλίδης εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της ΑΕΛ και κατέληξε στα δίχτυα των "βυσσινί".

Με τη συμπλήρωση 45λεπτων ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Εμμανουηλίδης αλλά ο νεαρός επιθετικός έστειλε την μπάλα έξω.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 46' ο Εμμανουηλίδης έκανε ένα σουτ το οποίο τράνταξε το δοκάρι. Στο 59' ο Παναθηναϊκός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Ο Θεοχάρης ανέλαβε την εκτέλεση του και ευστόχησε κάνοντας το 2-0 για το τριφύλλι.

Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την υπεροχή στο ματς και να χάνει σωρεία ευκαιριών για να αυξήσει και άλλο το δείκτη του σκορ.

Παναθηναϊκός: Χαλκίδης, Βαγιαννίδης, Ζωγραφάκης, Ζερβόπουλος, Θεοχάρης, Βλαχόπουλος, Αποστολάκης (46' Φρατζέσκος), Σέχου, Εμμανουηλίδης (66' Ξεπαπαδάκης), Ντιρμίσι (75' Οικονόμοπουλος), Σούλτσε.