ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Κ20: Δέκα στα δέκα και στον πόντο από τη κορυφή ο Παναθηναϊκός

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Οι Νέοι του Παναθηναϊκού, παρουσία των Λυμπερόπουλου, Σαραβάκου, πέρασαν και από την Θεσσαλονίκη επικρατώντας με 4-2 του Ηρακλη και μείωσαν προσωρινά τη διαφορά από την κορυφή ενώ το ερχόμενο Σάββατο θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό με στόχο το 11 στα 11.

Σαν σίφουνας πέρασε και από την Θεσσαλονίκη η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού που έφτασε την 10η συνεχόμενη νίκη της επικρατώντας και του Ηρακλή με 4-2 και μείωσε προσωρινά στον πόντο τη διαφορά από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ο οποίος υποδέχεται την Κυριακή τον Ατρόμητο.

Οι πράσινοι τρέχουν έτσι ένα σερί δέκα συνεχόμενων νικών από τις 9 Ιανουαρίου έχοντας πετύχει 32 γκολ και έχοντας δεχτεί μόλις 8 και το Σάββατο (18/3) θα υποδεχθούν στο "Γ. Καλαφάτης" τον αήττητο μέχρι σήμερα Ολυμπιακό με στόχο να τον "βάλουν φωτιά" στην υπόθεση τίτλος.

Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή τώρα οι πράσινοι δεν δυσκολεύτηκαν υπό το βλέμμα των Λυμπερόπουλου, Σαραβάκου να πάρουν ένα ακόμη τρίποντο και να διατηρήσουν το νικηφόρο σερί τους.

Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6' λεπτό με τον Πίσπα. Ο πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφτασε τα 12 γκολ ενώ σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηρακλή μπόρεσε και έφερε το ματς στα ίσια στο 15' με τον Ευθυμίου αλλά το τριφύλλι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 34' μετά από ωραία συνεργασία και πλασέ του Κουντουριώτη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, και πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στην επανάληψη, ο Παπανικολάου με πλασέ έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στο τριφύλλι γράφοντας το 3-1.

Ο Ηρακλής αντέδρασε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι με σκόρερ τον Ζιώγα μετά από ωραία ενέργεια και πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι πράσινοι όμως πέτυχαν ένα ακόμη γκολ με το οποίο "κλείδωσαν" τη νίκη στο 69′ και πάλι με τον Παπανικολάου. Ο αρχηγός του τριφυλλιού με διπλή ενέργεια νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος Σ., Γουνόπουλος, Τσαλταμπασίδης, Δραγάνης (66′ Αλοπούδης), Μυλωνάς, Βλαχόπουλος, Δοξάκης (85′ Αποστόλου), Ευθυμίου, Τσεγκάι, Ζιώγας, Δαμουλάκης (41′ Ζανάκης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος):Ξενόπουλος, Ντόκο, Ξηρός (81' Αποστολάκης), Ζερβόπουλος, Μαυρομάτης, Μίγγος, Παπανικολάου (73' Μπουζούκης), Θεοχάρης, Πίσπας, Αγγελόπουλος, Κουντουριώτης (68' Βαλμάς.