ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Φιλική νίκη του Παναθηναϊκού, 4-1 τον Πανιώνιο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με δύο γκολ και με καλή απόδοση του Μαμούτε, ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-1 τον Πανιώνιο σε φιλικό παιχνίδι στο "Απόστολος Νικολαΐδης". Οι Πέτριτς, Κλωναρίδης, Μπακασέτας τα άλλα γκολ, με χαλάζι ολοκληρώθηκε το ματς.

Με ωραίο ποδόσφαιρο άρχισε, με χαλαζόπτωση ολοκληρώθηκε το φιλικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο, το απόγευμα της Παρασκευής (25/3) στο "Απόστολος Νικολαΐδης"! Οι πράσινοι νίκησαν 4-1 τους κυανέρυθρους, ένα σκορ που διαμορφώθηκε από το 56' και στη συνέχεια έπιασε βροχή, που κορυφώθηκε με χαλάζι στα τελευταία λεπτά του ματς!

Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν ποδοσφαιριστές με μικρό χρόνο συμμετοχής, με αποτέλεσμα οι ενδεκάδες τους να μην έχουν συνοχή και να λείψουν οι συνδυασμοί. Ωστόσο, οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν, έδειξαν πράγματα και οι Στραματσόνι και Ουζουνίδης αποκόμισαν θετικές εντυπώσεις.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Γιούρι Μαμούτε. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε δύο γκολ και ήταν ο πιο κινητικός και δραστήριος, ενώ τον ακολούθησαν σε ατομική απόδοση οι Λαγός, Χουχούμης και Παναγιώτης Βλαχοδήμος.

Στο 15' σκόραρε το 2-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Μπουμάλ σε ανατροπή από τον Ποζατζίδη, ενώ έντεκα λεπτά αργότερα έκλεψε τη μπάλα από τον Πατσατζόγλου στο ύψος της μεσαίας γραμμής, βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά. Το 1-0 είχε πετύχει ο Πέτριτς με εκτέλεση φάουλ στο 10', από παράβαση του Τζανδάρη πάνω στον Μαμούτε!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πολλές αλλαγές και η βροχόπτωση δεν επέτρεψαν τη διατήρηση του ίδιου ρυθμού, έστω και αν η είσοδος του Μπακασέτα έκανε πιο επικίνδυνο τον Πανιώνιο. Μάλιστα, ο Έλληνας χαφ σκόραρε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ασταθή επέμβαση του Γιαννακόπουλου. Πάντως, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κλωναρίδης με πλασέ, μετά από πάσα και ωραία τρίπλα του Βλάχοδήμου στον Ποζατζίδη.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος Οδ. (46' Γιαννακόπουλος), Μαρινάκης (64' λ.τ. Νάνο), Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Χουχούμης (75' Βαλμάς), Λαγός, Εσιέν (58' Εβανζελίστα), Βλαχοδήμος Π. (68' Στάικος), Μπουμάλ (46' Καλτσάς), Πέτριτς (46' Κλωναρίδης), Μαμούτε

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος (46' Γιαννιώτης), Ποζατζίδης (61' Τασουλής), Οικονόμου, Πατσατζλογλου (77' Βλάχος Κ.), Αργυρόπουλος (75' Βλάχος Β.), Μπαργκάν (61' Βιγιάλμπα), Κόρμπος (46' Μπακασέτας), Τζανδάρης (77' Μπλέτσας), Καθάριος, Χαλκιαδάκης, Καραμάνος (84' Πινιώτης)