ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Φιλική επικράτηση με 3-1 του Παναθηναϊκού επί της Παναχαϊκής μπροστά σε 3.500 κόσμο

ΦΙΛΙΚΟ / ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΠΑΟ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports)
ΦΙΛΙΚΟ / ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΠΑΟ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης της Πάτρας με 3-1 της Παναχαϊκής με 3.500 φίλους των δυο ομάδων να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Αγυιάς. (VIDEOS & PICS)

Σοβαρός και στην Πάτρα παρουσιάστηκε το βράδυ της Πέμπτης ο Παναθηναϊκός επικρατώντας σε φιλικό παιχνίδι με 3-1 της Παναχαϊκής με τους Ουζουνίδη και Οφρυδόπουλο να έχουν την ευκαιρία για αρκετές δοκιμές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά έως τώρα.

Το φιλικό ματς διεξήχθη μπροστά σε 3.500 φίλους και των δυο ομάδων και μέσα σε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δείχνοντας ότι στον κόσμο της Πάτρας έχουν λείψει τόσο σπουδαία παιχνίδια.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε από την ομάδα της Πάτρας ο Δημήτρης Σαραβάκος για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο με τον "μεγάλο μικρό" να αποσπά το χειροκρότημα και να αποθεώνεται απ' όλους.

ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΑΪΚΟΥ ΚΑΙ ΒΕΜΕΡ

Στα αγωνιστικά πέρα από τη σοβαρότητα που έδειξε ο Παναθηναϊκός αυτό που σίγουρα πρέπει να κρατήσουμε είναι η επανεμφάνιση του Πασχάλη Στάικου μετά από τέσσερις μήνες και του προβλήματος υγείας που είχε αλλά και η πρώτη εμφάνιση του Βέμερ μετά από 14 μήνες. Χωρίς όμως η παρουσία του Γερμανού να σημαίνει απολύτως τίποτα για τη συνέχεια της παραμονής του στο τριφύλλι.

Επίσης ο Ουζουνίδης έδωσε ένα 90λεπτο στους Τελάντερ, Μέστο και Π. Βλαχοδήμο οι οποίοι αναμένεται να κληθούν στα επόμενα ματς να βοηθήσουν στο ροτέισον του τριφυλλιού. Μάλιστα ο Βλαχοδήμος είχε εξαιρετική απόδοση πετυχαίνοντας ένα γκολ και έχοντας και ένα σουτ στο δοκάρι. Συνολικά οι πράσινοι εκτός των τριών τερμάτων που πέτυχαν είχαν και τρία δοκάρια.

Από εκεί και πέρα το φιλικό με την Παναχαϊκή ήταν μα πρώτης τάξεως ευκαιρία και για τον Μολίνς να πάρει εξήντα λεπτά στα πόδια του και να βρει τον ρυθμό του.

ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ, ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ Η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Η πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση ήρθε στο 4' με τον Βλαχοδήμο να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει άστοχα. Στο 9' η Παναχαϊκή απείλησε για πρώτη φορά έχοντας δοκάρι σε σουτ του Μακρυδημήτρη.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τα δοκάρια όταν στο 23΄ο Βλαχοδήμος μπήκε στην περιοχή και σούταρε με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά. Δυο λεπτά αργότερα ο Στιλ έκανε το λάθος και ο Γκίνο από τη μεσαία γραμμή πλάσαρε σε κενή εστία αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Το 1-0 ήρθε για τους πράσινους στο 44' με τον Βλαχοδήμο να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε ο Παναθηναϊκός σε καλή θέση και αφού πέρασε την μπάλα από το τείχος που άνοιξε την έστειλε την δεξιά γωνία του Χαλκιά.

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με διαφορετική ενδεκάδα ενώ ο Παναθηναϊκός με μόνη αλλαγή την παρουσία του Κοτσόλη αντί του Στιλ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 54' με τον Μωραίτη όταν σε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας πρόλαβε τον Έλληνα κίπερ και πλάσαρε.

ΕΞΙ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα και στο 59' το σουτ του Χουχούμη έδιωξε ο Σούλης ενώ στο 61' και πάλι σουτ του Λέτο αυτή τη φορά έδιωξε σε κόρνερ ο Σούλης.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε έξι μαζεμένες αλλαγές στο επόμενο λεπτό δίνοντας την ευκαιρία στους Στάικο, Βέμερ να αγωνιστούν για μισή ώρα ενώ πέρασε στην αναμέτρηση και τους Κουρμπέλη, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδη.

Οι πράσινοι ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε και τη νίκη. Αυτό δεν ήρθε στο 68' με το τακουνάκι του Βλαχοδήμου στο πρώτο δοκάρι να μπλοκάρει εύκολα ο Σούλης. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν ο Κλωναρίδης ο οποίος μετά από ωραία ατομική ενέργεια πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Σούλη. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα και ο Ρινάλντι είδε το σουτ του να καταλήγει στο δοκάρι.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να φτάσει στο 2-1 στο 82' όταν ο Βλαχοδήμος βγήκε απέναντι από τον κίπερ της Παναχαϊκής και ο επερχόμενος Γεωργαντόπουλος έκανε ένα εξαιρετικό τάκλιν και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Τρία λεπτά αργότερα όμως οι πράσινοι και συγκεκριμένα ο Βιγιαφάνιες εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Δημητρίου που πήγε να κάνει ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και με πλασέ από κοντά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο τριφύλλι με 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Τελάντερ με κεφαλιά στο 87' μετά κεφαλιά πάσα του Στάικου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Παναχαϊκή: Χαλκιάς (48' Σούλης), Τσαφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Μαστραντωνάκης, Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης, Κωνσταντινίδης, Σπανός.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι Γεωργαντόπουλος, Αδαμόπουλος, Δημητρίου, Παπαδόπουλος, Μπιτσάκος, Στεργίδης, Πολυχρόνης, Μωραϊτης, Μπουρλάκης, Κωσταντακόπουλος, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Σταύρος Σούλης.

Παναθηναϊκός: Στιλ (46' Κοτσόλης), Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής (61' Βέμερ), Χουχούμης, Ρέις (61' Κουρμπέλης), Μαρινάκης (61' Στάικος), Μπουμάλ (61' Βιγιαφάνιες), Π. Βλαχοδημος, Λέτο (61' Κλωναρίδης), Μόλινς (61' Ρινάλντι).

Αποθεώθηκε από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων ο Δημήτρης Σαραβάκος που βραβεύτηκε πριν την έναρξη του αγώνα από τον Κώστα Χρυσανθόπουλο εκ μέρους της Παναχαϊκής Συμμαχίας