ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

4x4 με τεσσάρα οι Νέοι του Παναθηναϊκού

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Παναθηναϊκός αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο επικράτησε 4-0 του Αστέρα σε ματς στο "Γ. Καλαφάτης" και συνέχισε με το απόλυτο. (PICS)

Συνέχεια στο απόλυτο για την ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού που επικράτησε το Σάββατο το πρωί του Αστέρα με 4-0 και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα Κ20 του τριφυλλιού ήταν ο Πίσπας ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Οι πράσινοι έκαναν το καλύτερο φετινό τους ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος όταν το σκορ ξέφυγε θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα και να εκτοξεύσουν τον δείκτη του σκορ αλλά έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία στο 0-0 για να ανοίξουν το σκορ.

Το τριφύλλι πήρε τα ηνία του αγώνα όμως και στο 35' έκανε το 1-0 με τον Πίσπα. Ο φορ του τριφυλλιού έκανε κίνηση στο χώρο και δέχτηκε την κάθετη από τον Ξηρό για να πλασάρει κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ του Αστέρα.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μπουζούκης με ωραία κάθετη έδωσε στον Πίσπα ο οποίος πλάσαρε ξανά με τον ίδιο τρόπο και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο μέρος και το 3-0 διαμορφώθηκε από τον Παπανικολάου ύστερα από πάσα του Μπουζούκη στο 71'.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση 80' το τριφύλλι διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και πάλι με τον Πίσπα στο 82. Ο νεαρός φορ δέχτηκε μια μεγάλη πάσα από τον Κουντουριώτη, βγήκε μπροστά και σούταρε νικώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο Αστέρας έπαιζε με δέκα παίκτες από το 58' καθώς αποβλήθηκε ο Τσέκος με δυο κίτρινες κάρτες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκίδης, Ξηρός (46΄Βαλμάς), Ανδρέου, Μαυρομάτης, Σερβιλάκης, Μίγγος, Θεοχάρης (67' Κουντουριώτης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης, Παπανικολάου, Πίσπας (83' Δημήτρουλας)

ΑΣΤΕΡΑΣ:Τσιφτσής, Τσέκος, Παπαγγελής, Ευαγγέλου, Χριστόπουλος, Κοντογιαννόπουλος (64' Νικολακόπουλος), Απειρανθίτης (60' Κουρτέσης), Μακροστέργιος, Συρεγγέλας, Νάτσης (53' Δουβίκας), Μπαστιανός.