ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το πιο γρήγορο χατ τρικ ο Βαλντές

Τα τρία γκολ που σημείωσε μέσα σε 10 λεπτά και μέχρι το 14ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Εργοτέλη δίνουν στον Νέλσον Βαλντές το ρεκόρ του πιο γρήγορου χατ τρικ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Νέλσον Βαλντές σκόραρε τρία γρήγορα γκολ στην αναμέτρηση με τον Εργοτέλη και μάλιστα στα πρώτα λεπτά καθώς μέχρι το 14 το σκορ του αγώνα ήταν 3-0 με τον φορ του Ολυμπιακού να βρει δίχτυα στο 4', το 9' και το 14'. Σίγουρα πρόκειται για το πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου αλλά όχι το πιο σύντομο.

Παρακολουθήστε την Κυριακή 23 Μαρτίου στις 21:30 την εκπομπή Super BALL με ρεπορτάζ και στιγμιότυπα από όλα τα γήπεδα στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Και αυτό γιατί στο παρελθόν ο Γιώργος Δέδες έχει πετύχει τρία γκολ σε τρία λεπτά. Ένα ρεκόρ που δύσκολα θα καταρριφθεί μόνο που τα γκολ αυτά είχαν επιτευχθεί στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Χαρακτηριστικά στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος το πιο σύντομο χατ τρικ ανήκει στον πρώην επιθετικό του Πανιωνίου Γιώργο Δέδε, ο οποίος στις 28/3/65 πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (88’, 89’, 90’).

Μάλιστα ο Γιάννης Διακογιάννης που κάλυπτε τον αγώνα ανέφερε: "Και φτάσαμε στο τρομερό τελευταίο δίλεπτον του αγώνος. Μέσα σε 120 δευτερόλεπτα το σκορ μετεβλήθη από 4-1 εις 7-1, ενώ πολλοί θεαταί είχον αφήσει το γήπεδον.

89': Σέντρα του Σαραβάκου από τα δεξιά, γύρισμα του Καζαντζίδη και άνετο σουτ του Δέδε από δύο μέτρα: 5-1. 89'30'': Μπροστινή μπαλιά στον κενό χώρο του Ιντζόγλου, πήρε ο Δέδες που έφυγε γρήγορα και κεραυνοβόλησε τον Σταμπέλλο: 6-1. 90': Ο Δέδες πάλιν έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο (ευθύς μετά την σέντρα) και αφού επροχώρησε 30 περίπου μέτρα την πλάσαρε στα δίχτυα... 7-1".

Πέντε χρόνια αργότερα ήρθε και το χατ τρικ του Αντώνη Αντωνιάδη το οποίο επίσης ήταν πιο σύντομο από του Βαλντές, επιτεύχθηκε μέσα σε 4 λεπτά αλλά και αυτό πιο αργά χρονικά στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στην αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 3-0 της 4-1-1970 ο "ψηλός" είχε σκοράρει στο 82', 84' και 86'.

Ακολούθησε ο Οφορίκουε

Τα πιο σύντομα χατ τρικ στην… τηλεοπτική εποχή είναι του Ιγκόρ Σιμπνιέφσκι και του Πίτερ Οφορίκουε. Ο πρώτος στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Απόλλων με 5-0 στις 20-12-1998 είχε βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα τρεις φορές σκοράροντας στο 79', το 81' και το 83'. Πέτυχε τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά δηλαδή.

Όσο για τον Οφορίκουε στις 17 Μαρτίου 2002 σκόραρε στο 66’, στο 68’ και στο 72’ της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Εθνικός Αστέρας 6-0.

Επίσης ο Γιώργος Κωστίκος είναι στη λίστα με τα πιο σύντομα χατ τρικ καθώς στην εκτός έδρας νίκη επί της Παναχαϊκής (3-0) στην Πάτρα την περίοδο 1984-85 είχε σκοράρει στο 69’, στο 77’ και στο 84’..