ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ανσαριφάρντ ισοφάρισε τον Μήτρογλου

SUPERLEAGUE / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ ισοφάρισε το σερί του Κώστα Μήτρογλου με τα συνεχόμενα παιχνίδια που έχει σκοράρει με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ δεν ξεκίνησε από τον Όσκαρ Γκαρθία στο ματς με την ΑΕΚ στο Φάληρο, πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν αυτός που σκόραρε για τον Ολυμπιακό στο 81ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Εντούτοις, το τέρμα αυτό δεν έφτανε για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δέχτηκαν δυο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά με τους Τσιγκρίνσκι (87') και Γιακουμάκη (94') και ηττήθηκαν με 1-2. Πάντως, ο Ιρανός ισοφάρισε ένα ρεκόρ του Κώστα Μήτρογλου από το 2013 και δεν είναι άλλο από εκείνο με τα συνεχόμενα παιχνίδια που έχει σκοράρει.

Ο Ανσαριφάρντ έχει πετύχει γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με την ερυθρόλευκη φανέλα, έχοντας σκοράρει με ΑΕΛ, Λαμία, Ξάνθη, Αστέρα και ΑΕΚ. Ο Μήτρογλου είχε σκοράρει με Βέροια, Πλατανιά, ΟΦΗ, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Η διαφορά τους είναι απλά στον αριθμό των τερμάτων, με τον Μήτρογλου να έχει πετύχει οκτώ γκολ σε αυτά τα πέντε ματς, έναντι έξι του Ιρανού, ο οποίος διάγει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.