ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Έκτο "καρέ" τα τελευταία 20 χρόνια!

O Ολυμπιακός ολοκλήρωσε “αναίμακτα” την πρώτη τετράδα αγώνων της φετινής Σούπερ Λίγκας και είναι η μοναδική ομάδα με 12 βαθμούς στο ενεργητικό της.

Κι ενώ ετοιμάζεται να υποδεχθεί το Σάββατο (26/9) τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη, αξίζει να σταθούμε στο γεγονός ότι μόλις για 6η φορά τα τελευταία 20 χρόνια ξεκινάει με “4 στα 4”!

Τα αήττητα “4 στα 4”

Οι άλλες τρεις σεζόν ήταν : 2006-07, 2005-06 και 1999-00. Μάλιστα, στις δύο τελευταίες σεζόν που αναφέρονται (2005-06 και 1999-00) δεν είχε δεχθεί γκολ. Στο ξεκίνημα του 2005 είχε 4 νίκες με συντελεστή τερμάτων 12-0 και το 1999 τέσσερις νίκες με γκολ 14-0.

Oι "4" που τον νίκησαν

• Ο Ηρακλής στην πρεμιέρα του 2010-11, όταν τον νίκησε 2-1 στο Καυτανζόγλειο, παρότι ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί 0-1 με γκολάρα του Μήτρογλου.

• Η Ξάνθη την περίοδο 2004-05, η οποία επίσης τον νίκησε 2-1 στα Πηγάδια. Και σε εκείνο το ματς, όπως στο προαναφερθέν, ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με γκολ του Γ.Χ. Γεωργιάδη.

• Η Προοδευτική το 2003, τον είχε κερδίσει 1-0 στον Κορυδαλλό, με γκολ του Ρολάντ Ζαϊμι. Προπονητής του Ολυμπιακού σε εκείνο το ματς ήταν ο Όλεγκ Προτάσοφ.

• Και η ΑΕΚ, η οποία είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει τον Ολυμπιακό στο γήπεδό του στις πρώτες 4 αγωνιστικές. Στις 22 Σεπτεμβρίου 1997, τον είχε κερδίσει 0-1 στο ΟΑΚΑ, το οποίο χρησιμοποιούσε τότε ως έδρα ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ήταν ο Ντέμη Νικολαϊδης, σε ένα ματς μαγική εικόνα ως προς την εξέλιξη και το σκορ.

Το χειρότερο «καρέ» και οι 11 ισοπαλίες

Επιπλέον, πέρα από τις 4 ήττες που προαναφέραμε, ο Ολυμπιακός έχει και 11 ισοπαλίες. Οι ομάδες που του έκοψαν δύο βαθμούς ήταν οι: Παναιτωλικός (1-1), ΑΕΚ (1-1), Καβάλα (0-0), ΟΦΗ (0-0), Παναθηναϊκός (0-0), Άρης (1-1), Ηρακλής (2-2), ΠΑΟΚ (1-1), Ιωνικός (3-3), Πανελευσινιακός (1-1) και Καλαμάτα (2-2).

Συνολικά, λοιπόν, ο Ολυμπιακός σε αυτά τα 20 “καρέ” αγωνιστικών (20x4=80 αγώνες), έχει 65 νίκες – 11 ισοπαλίες – 4 ήττες.

Όπου «καρέ» και Ξάνθη

Αν εξαιρέσουμε το φετινό 1-3, το ευρύ 4-0 του 2013 στο Καραϊσκάκη και το 0-1 το 2008 στα Πηγάδια, τα υπόλοιπα 3 αποτελέσματα ήταν διαφορετικά από το ημίχρονο (πλήρης ανατροπή). Το 2011 και το 2006 ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 στο Καραϊσκάκη, παρότι και στα δύο ματς έχανε 0-1 στο ημίχρονο. Επίσης, το 2004 η Ξάνθη επικράτησε 2-1 στα Πηγάδια, παρότι ο Ολυμπιακός κέρδιζε 0-1 στο ημίχρονο!

Οι 4 αγωνιστικές

Τις ισοπαλίες τις απέσπασαν οι ΑΕΚ (1-1), ΟΦΗ (0-0) και Καλαμάτα (2-2). Μόνο η Καλαμάτα ήταν φιλοξενούμενή του στα τρία αυτά παιχνίδια.

Συνολικά, από τις 20… τέταρτες αγωνιστικές, στις 12 ήταν γηπεδούχος (11 νίκες και την προαναφερθείσα ισοπαλία με τη Μαύρη θύελλα). Και στις 8 ήταν φιλοξενούμενος (6 νίκες και οι δύο ισοπαλίες με ΑΕΚ και ΟΦΗ).